Magnát, ktorého meno má cveng dodnes: Čo spája Carnegieho so Slovenskom?

Andrew Carnegie

wikipedia.org

,,Kde je málo úsmevu, tam je málo úspechu,“ tvrdil magnát Carnegie. Tomuto heslu ostal verný až do svojej smrti a vďaka svojim štedrým darom vyčaril úsmev na tvári nejedeného fanúšika umenia či vedy. Dedičstvo jeho extrémne úspešnej kariéry máme aj na Slovensku – veď práve on založil US Steel Corporation.

Svetoznámy americký oceľový magnát Andrew Carnegie sa narodil 25. novembra pred vyše 180 rokmi. Jeden z najbohatších mužov 20. storočia sa do histórie zapísal nielen ako mimoriadne úspešný podnikateľ, ale aj ako zakladateľ nespočetných knižníc, štedrý sponzor univerzít a majiteľ slávnej koncertnej siene nesúcej jeho meno Carnegie Hall v americkom New Yorku. Počas svojho života rozdal vyše 350 miliónov dolárov a posledných 30 miliónov, ktoré mu zostali tesne pred jeho smrťou, odkázal svojej nadácii.

Chudobný emigrant na ceste za úspechom

Andrew Carnegie sa narodil 25. novembra 1835 v Škótsku (Spojené kráľovstvo) v skromne žijúcej tkáčskej rodine. Ako trinásťročný emigroval s rodinou za lepším životom do USA, kde začal pracovať ako poslíček telegrafnej spoločnosti. Naučil sa Morseovu abecedu, aby sám dokázal čítať telegrafné správy. Jedného rána sa nenašiel žiadny operátor, ktorý by spracoval novú správu. Andrew Carnegie ju sám prečítal, odpovedal na ňu a odniesol ju klientovi. Bolo to veľké riziko, stačila jediná chyba a prácu by stratil. Riadil sa však mottom: ,,Muž na vzostupe musí upútať pozornosť“.


Mohlo by vás zaujať: Alfons Mucha fascinuje milovníkov umenia dodnes: Zistite o jeho živote viac


Odvážnym šťastie praje

To sa mu aj podarilo, v roku 1853 mu jeho zamestnávateľ ponúkol miesto telegrafného operátora a popritom ho zasvätil do manažmentu, financií a obchodov na burze. Tvrdo šetril, aby mal dosť peňazí na investície. Vo veku 28 rokov už vlastnil akcie a podiely v ropných poliach, uhoľných baniach, železniciach a v malej oceliarni. V 60. rokoch 19. storočia úspešne predával americké podnikové dlhopisy v Európe. Vo Veľkej Británii ho uchvátili Londýnske oceliarne a to predurčilo, aby sa stal oceliarskym magnátom.

Vojna oceliarov

V roku 1875 sa Carnegie rozhodol založiť oceliareň Edgar Thomson Steel Company. Na Wall Street v tom čase vládla panika, desiatky bánk skrachovali, priemerná cena tony ocele spadla viac než o 50 percent. Carnegie sa však nevzdal, získal tých najlepších manažérov a pustil sa do boja s vtedajšími oceliarskymi magnátmi. Každý týždeň znižoval ceny a dostával objednávky od železničných spoločností. Monopolní výrobcovia ocele neboli schopní držať krok s Carnegiem, ktorý v rokoch 1872-1885 stlačil cenu tony ocele zo 112 až na 28 dolárov. V roku 1892 sa Edgar Thomson Steel Company stala najväčšou spoločnosťou sveta a bola premenovaná na Carnegie Steel Company, ktorá sa neskôr transformovala na US Steel Corporation. O deväť rokov neskôr ju Carnegie predal finančnému konzorciu vedenému J.P. Morganom a Ch. Schwabom za 480 miliónov dolárov.


Mohlo by vás zaujať: Exotická špiónka Mata Hari: Jej život bol plný sexu a intríg!


Podporovateľ kultúry a vzdelania

Napriek tomu (alebo možno práve preto), že sám sa v mladosti nemohol pochváliť najlepším vzdelaním, začal podporovať práve túto oblasť. Úspešný podnikateľ sa od roku 1901 začal intenzívne venovať dobročinnosti. Financoval vyše 2500 knižníc v 47 štátoch sveta, americké univerzity v Pittsburghu a Washingtone, Múzeum dejín prírody v Pittsburghu, nadáciu pre ďalší vývoj výučby, nadáciu na podporu medzinárodného mieru či Palác mieru v holandskom Haagu. Dal postaviť slávnu Carnegie Hall v New Yorku, kde sa od jej otvorenia v roku 1891 konalo množstvo svetových premiér špičkových hudobníkov z celého sveta. Carnegie vydal niekoľko úspešných publikácií, k najznámejším patrí Evanjelium bohatstva (1889) a Ríša obchodu (1902), posmrtne vydali jeho Autobiografiu Andrewa Carnegieho (1920).

Volá sa po ňom kaktus aj dinosaurus

Andrew Carnegie zomrel 11. augusta 1919 v Lenoxe v americkom štáte Massachusetts. Ako prejav vďaky bol jeho menom pomenovaný kaktus – Saguaro Carnegiea a dinosaury Diplodocus carnegii. Originálna skamenená kostra stojí v Carnegieho Múzeu dejín prírody (Museum of Natural History) v americkom Pittsburghu.


Aké ďalšie zaujímavosti o spomínanom magnátovi poznáte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Zora, TASR
Odporúčame