Mýty o pive odhalené: Priberá sa z neho? A ako pôsobí na naše zdravie?

Pivo

publicdomainpictures.net/George Hodan

Možno aj pre vás predstavuje pivo chlieb (hoci len tekutý) a doprajete si ho denne – spolu s uštipačnými poznámkami okolia o tom, že sa z piva priberá. Je to naozaj tak?

Pivo milujeme, vychutnávame si ho takmer denne a pri jeho popíjaní cítime veľké uspokojenie. Ale vieme o ňom všetko? Skutočne sa po ňom priberá? Je pre naše zdravie priateľom, alebo nepriateľom?

Pivo sa varilo už 6000 rokov pred Kristom. Pre porovnanie: kalendár bol vynájdený oveľa neskôr, až 2500 rokov pred Kristom. Vo výrobe piva zohrali významnú úlohu ženy. Od čias starého Egypta až do 18. storočia to boli ony, kto varil pivo. Používali pri tom slad, ktorý penivému moku dodáva farbu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pivo ako liek: V primeranom množstve chráni proti infarktu aj demencii


Koľko ho pijeme?

Kto pije pivo najviac? Rebríčkov spotreby zlatého moku je viacero, top krajiny sa však zásadne nemenia – maximálne sa posunú o pár priečok smerom nahor alebo nadol. Podľa Kirin Institute of Food and Lifestyle je medzi prvými desiatimi krajinami s najvyššou spotrebou samozrejme Nemecko, avšak až na druhom mieste. Jednotkou je Česká republika, na treťom mieste je Rakúsko. Na štvrtej priečke sa umiestnilo Írsko. Jedinou krajinou, kde príjem piva na hlavu stúpa je však Čína. Slovensko síce v top 10 nefiguruje, no patrí mu 28. priečka. Podľa ústavu IPNES pije pivo po celý rok 73 percent mužov, ale len 38 percent žien.

Lacnejší ako nealko

Pivo je druhý najnakupovanejší nápoj na svete, hneď za vodou. V deviatich krajinách (Nikaragua, Panama, Kostarika, Portoriko, Belgicko, Luxembursko, Česká republika, Slovensko a Chorvátsko) je dokonca lacnejšie ako limonáda.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tisícročiami overený orosený zázrak: Tieto fakty ste o pive možno vôbec netušili


Reči o priberaní sú ohováračky

Priberá sa po pive? Alkoholické nápoje vraj povzbudzujú chuť k jedlu a sú plné kalórií. Žiadna štúdia však nedokazuje, že bruško alebo kilá navyše priamo súvisia s popíjaním piva. Je jasné, že ak do seba pcháte arašidy a chipsy a k tomu si dáte pivo, naozaj môžete pribrať. Pivo je však predovšetkým tvorené vodou, a to z 90 až 95 percent. Pre informáciu: malá svetlá dvanástka má okolo 130 kcal, rovnako ako kolový nápoj a o 30 kcal menej ako multivitamínový džús.

Aj nealko pivo obsahuje alkohol

Je nealkoholické pivo skutočne bez alkoholu? Nie je! Alkohol je v ňom tiež, aj keď podľa predpisov nesmie byť v nealkoholickom pive viac ako 1,2 percenta. Najviac alkoholu obsahujú írske pivá. Predovšetkým značka Armageddon, v ktorej je až 65 percent alkoholu. Na zdravie!


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Nášmu zdraviu lahodí

Podľa rôznych štúdií (Cardifská univerzita, časopis TopSanté a American Journal of Epidemiology) má pivo mnoho pozitívnych účinkov. Podporuje tzv. dobrý cholesterol a pomáha pri cukrovke, uľahčuje trávenie a znižuje riziko infarktu. Pivo tiež zlepšuje pamäť, podporuje inteligenciu a vyvoláva pocit šťastia, pretože podporuje sekréciu hormónu dopamínu. Skrátka, pivo má na náš organizmus skôr pozitívny vplyv, ale tak ako pri všetkom, aj tu je potrebná striedmosť.


Máte radi pivo? Ktoré druhy vám chutia najviac? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: publicdomainpictures.net/George Hodan, publicdomainpictures.net/George Hodan, Zora, Gentside, ČTK
Odporúčame