Najčastejšie ženské zlozvyky za volantom: Na tieto si dávajte pozor!

Zdroj: Getty Images

Nezáleží na tom, či ste príležitostnou šoférkou alebo si za volant sadáte každý deň. Aby ste na cestách boli v bezpečí, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad. Ktoré to sú?

Vývoj nehodovosti na Slovensku

Štatistiky dopravnej nehodovosti v SR majú za posledné roky relatívne stabilnú úroveň a postupne tiež dochádza k rozširovaniu siete diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré sú vo všeobecnosti najbezpečnejšími typmi ciest. Historicky najnižšiu nehodovosť na cestách od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sme zaznamenali v roku 2020 s počtom 11 875 dopravných nehôd. V roku 2021 to bolo o 11 dopravných nehôd viac.

Celkovo sa teda v minulom roku stalo 11 886 dopravných nehôd, pričom štatistiky ukazujú, že najčastejšou príčinou dopravných nehôd na slovenských cestách bolo porušenie povinnosti vodiča v podobe nevenovania sa plne vedeniu vozidla a nesledovania okolitej premávky či nedanie prednosti chodcom na priechode. To úzko súvisí práve s niektorými zlozvykmi, ktorých sa neraz dopúšťame.

Druhou najčastejšou príčinou dopravných nehôd bola nedovolená rýchlosť jazdy. Pri dopravných nehodách na Slovensku zomrelo v minulom roku 226 ľudí. Čo všetko môžeme zmeniť a robiť pre to, aby sme štatistiky nehodovosti ešte viac zlepšili? Pomáha v tom aj Oddelenie bezpečnosti cestnej premávky (v skratke BECEP), ktoré je súčasťou Ministerstva dopravy a výstavby SR. To sa venuje preventívnej vzdelávacej, výchovnej, osvetovej a propagačnej činnosti.

Dopravná nehoda.
Zdroj: Getty Images

1. Nesprávne sedenie za volantom

Mnohé ženy chcú pri šoférovaní vidieť na kapotu vozidla, pretože si myslia, že tak dokážu ľahšie manévrovať pri parkovaní. Kvôli tomu si sedadlo nastavujú blízko k volantu a dvíhajú si ho do vyšších pozícií. Dôsledkom toho je často nesprávny posed. Ak sedíte príliš blízko pri volante, v krízových situáciách nemáte dostatok priestoru na pohybovanie rukami a auto sa dokáže ľahko dostať spod vašej kontroly. Nehovoriac o tom, že máte limitovaný výhľad do strán a dozadu. Pri dopravnej nehode vás navyše môže vážne zraniť airbag.

Náš tip: Sedadlo si nastavte do takej vzdialenosti, aby ste nemali príliš pokrčené ruky. Platí jednoduché pravidlo, že keď sa lopatkami opriete o operadlo a vystriete pred seba ruku, zápästím by ste sa mali dotýkať vrchnej časti venca volantu.

2. Používanie mobilného telefónu a líčenie sa za jazdy

Ak sa budete pri jazde venovať svojmu smartfónu či líčeniu, znamená to, že nedokážete plnú pozornosť upriamiť na to, čo sa deje na ceste. Niekedy stačí desatina sekundy a môžete sa stať vinníkom dopravnej nehody. Venovanie sa mobilu počas šoférovania sa s účinnosťou od augusta 2022 zaradí medzi závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. Zvýšia sa aj horné hranice pokút v blokovom konaní na 150 eur a v správnom až na 300 eur. Zároveň vám bude môcť polícia za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Náš tip: Využívajte Bluetooth handsfree systém, vďaka ktorému môžete telefonovať počas jazdy bez toho, aby ste mali telefón v ruke. Líčenie pre zmenu vždy nechajte na doma, prípadne vtedy, keď už auto stojí na parkovisku.

3. Sledovanie detí na zadných sedadlách

Mamičky pri šoférovaní často venujú veľa pozornosti deťom na zadných sedadlách. Pravidelne sa za nimi otáčajú, podávajú im hračky, jedlo, nápoje a iným spôsobom odpútavajú svoju pozornosť od cesty. Myslite na to, že tento zlozvyk je rovnako nebezpečný ako používanie smartfónu za jazdy. Priznávame, že cestovanie nie je pre malé deti tou najzábavnejšou činnosťou a vy ako rodič pre zmenu potrebujete mať deti na dohľad. Ale aj to sa dá robiť bezpečnejšie.

Náš tip: Riešením by mohlo byť obyčajné spätné bezpečnostné zrkadlo umiestnené na zadnom sedadle. Vy sa tak nemusíte vôbec otáčať dozadu a budete mať prehľad nielen o tom, čo sa deje vpredu, ale aj vzadu.

4. Šoférovanie v nevhodnej obuvi

Pokiaľ máte obuté šľapky či topánky s vysokým opätkom, nedokážete stopercentne ovládať pedále. V krízových situáciách sa vám môže stať, že nebudete schopná dostatočne rýchlo pridať rýchlosť či zabrzdiť. Neveríte? Šľapka sa vám napríklad môže ohnúť práve v momente, keď musíte rýchlo stúpiť na brzdu. Za volantom by ste nemali sedieť ani bosý, ale citlivosť sa znižuje aj príliš hrubou obuvou. Preto zvoľte pohodlnú obuv, ktorá vám zaistí bezpečné ovládanie pedálov auta.

Náš tip: Šoférujte v uzatvorenej obuvi, ktorá dobre drží chodidlo. Pokiaľ idete na takú udalosť, kam si chcete alebo musíte obuť lodičky, do auta si radšej vezmite prezuvky – klasické tenisky. Tie si tam môžete nechať stále a pred a po šoférovaní sa iba prezujete.

Správajte sa na ceste zodpovedne!

Bezpečnosť cestnej premávky sa týka každého jedného účastníka. Oveľa dôležitejšia, než rozdávanie pokút, je prevencia. Oddelenie BECEP sa preto snaží o zvýšenie informovanosti účastníkov cestnej premávky o pravidlách cestnej premávky, dôležitosti ich dodržiavania, ale aj o možných rizikách ich ignorovania. 

Slovenská republika sa pripojila k celoeurópskej snahe o znižovanie počtu usmrtených a ťažko zranených osôb pri dopravných nehodách o polovicu do roku 2030 v porovnaní s ich počtom v roku 2020 a zároveň k medzinárodnej iniciatíve „Vízia nula“ (v origináli „Vision Zero“).

Jej cieľom je snaha o dosiahnutie nulového počtu úmrtí a ťažkých zranení na cestách do roku 2050. Možno si to neuvedomujete, ale účastníkmi kampane sme my všetci – účastníci cestnej premávky.

VIAC TIPOV PRE BEZPEČNÚ JAZDU

BECEP - Vízia nula.
Zdroj: BECEP
Zdroj: PR článok
Odporúčame