Najdlhšia sánkarská dráha aj najväčšia ľadová jaskyňa na svete: Užite si koniec zimy naplno aj bez lyží

Zimným radovánkam ešte nie je koniec. (Zdroj: Schladming Oesterreich Werbung/Peter Burgstaller)

Zima sa ešte nekončí a vy si stále môžete užiť jej krásy v susednom Rakúsku – a to aj bez lyží či snowboardu. Sánkovanie, zimná turistika, fakľové pochody, psie záprahy, korčuľovanie na zamrznutých jazerách či lezenie po ľadopádoch – to sú len niektoré zo zážitkov, ktoré na vás čakajú.

Štajerský Dachstein ponúka sneh po celý rok

Zmes nedotknutej prírody, moderných lyžiarskych oblastí a vynikajúcej gastronómie – to všetko ponúka turistom Štajersko na juhovýchode Rakúska. V lyžiarskom areáli Dachsteinského ľadovca sa zimným radovánkam môžete venovať dokonca počas celého roka.

Ak máte menšie deti, určite sa im budú páčiť postavičky maskota Semmiho a jeho kamarátov, ktoré lemujú prírodnú sánkarskú dráhu na Stuhlecku. Dráha dlhá 5 kilometrov sa začína vo výške 1 340 m n. m. na chate Friedrichhütte, kam sa dopravíte pohodlnou štvormiestnou sedačkovou lanovkou. Najdlhšia prírodná sánkarská dráha v Štajersku sa zas nachádza na Hochwurzene. Sedemkilometrová trať sa začína vo výške 1 860 m n. m. a vďaka osvetleniu je otvorená až do 23. hodiny.

Rakúsko
Výhľad z Dachstein Panoramaplattform (Zdroj: Österreich Werbung/Georg Popp)

V Teichalme si môžete ako spoločný zážitok dopriať jazdu na psích záprahochRamsau am Dachstein zasa ponúka najrozsiahlejšiu sieť zimných turistických chodníkov a takisto krásne miesta na výlety na saniach ťahaných koňmi. V pohraničnej oblasti s Dolným Rakúskom odporúčame korčuľovanie na jazere Erlaufsee. Nachádza sa v tieni, a preto v zime rýchlejšie zamŕza. Nezabudnuteľným zážitkom bude určite aj večerná turistika s fakľami v regióne Schladming-Dachstein. Pochod zimnou krajinou so sprievodcom trvá hodinku až dve podľa zvolenej trasy.

Salzbursko sa pýši Mozartom aj najväčšou ľadovou jaskyňou

V Salzbursku nájdete majestátne hory, malebné dedinky aj rôzne prírodné poklady. V pohorí Tennengebirge je však ukrytý skutočný unikát, najväčšia sprístupnená ľadová jaskyňa na svete Eisriesenwelt s celkovou dĺžkou 42 kilometrov. Prehliadka so sprievodcom trvá vyše hodiny, pričom do hlbín hôr sa vydáte s ručnými karbidovými lampami.

Najväčšia ľadová jaskyňa. (Zdroj: Salzburger Land Österreich Werbung/Eisriesenwelt)

Extra dávku vzrušenia zažijete v stredisku Wildkogel-Arena, ktoré sa môže pochváliť najdlhšou osvetlenou sánkarskou dráhou na svete. Jazda na nej trvá od pol hodiny až do 50 minút, v závislosti od vašich zručností. Trasou dlhou 14 kilometrov sa môžete spustiť na sánkach či boboch, prekonáte počas nej výškový rozdiel 1 300 metrov.

Korčuliarom odporúčame jazero Zeller See s rozlohou 4,5 km². Vyskúšať si na ňom môžete aj plachtenie na ľade, curling či pešiu turistiku. No a pokiaľ vás omrzia vonkajšie zimné radovánky, môžete sa presunúť do Salzburgu a navštíviť rodný dom Wolfganga Amadea Mozarta. Obdivovať tu môžete jeho detské aj koncertné husle či originálne portréty.

Tirolsko je rajom pre rodiny s deťmi

Tirolsko formované Alpami si návštevníci zamilujú pre mohutné štíty, divoké rokliny aj národné parky. Romantickú kulisu pre ľahké prírodné športy nájdete na úpätí Lienzskych Dolomitov pri jazere Tristachersee, kam jazdí bezplatný skibus. Výnimočným zážitkom bude aj korčuľovanie na ploche viac ako 7-tisíc štvorcových metrov jazera Riede v oblasti Tiroler Oberland. Vďaka umelému osvetleniu sa na ňom môžete korčuľovať až do polnoci.

Desiatky kilometrov trás rôznej náročnosti nájdete na slnečnej náhornej plošine Mieming & Tirol Mitte či v okolí jazera Achensee. Pre rodiny s deťmi je vhodný aj denne udržiavaný vysokohorský chodník v údolí Tannheimer Tal. Nenáročná túra vo výške 1 900 m n. m. je prísľubom očarujúcich výhľadov na celé údolie.

RakúskoV okolí Achensee na vás čaká množstvo turistických trás. (Zdroj: Achensee Österreich Werbung/Roman Huber)

Tirolskou pečaťou kvality pre prírodné sánkarské dráhy sa môže pochváliť Stubaital so svojimi 12 sánkarskými dráhami, z ktorých tretina je dokonca osvetlená a otvorená aj v noci. Najdlhšiu sánkarskú dráhu Tirolska, ktorá má 8 kilometrov, zas nájdete v Nauderse.

Sánkovanie a turistika vám nestačia? Skúste fakľové pochody či lampiónové sprievody na zrúcaninu hradu Eherenberg alebo sa vyvezte na Stubaier Gletscher. Z výšky 3 200 m n. m. môžete na panoramatickej visutej plošine obdivovať Stubaiské Alpy aj Dolomity.

Snežnice, ľadopády aj psie záprahy – vo Vorarlbersku si nájdete to svoje

Vorarlbersko leží medzi Bodamským jazerom a Alpami a je po Viedni najmenšou a aj najzápadnejšou rakúskou spolkovou krajinou. Hoci je neveľké rozlohou, na zážitky a aktivity počas zimnej dovolenky je naozaj bohaté. Klasické zimné športy môžete vymeniť za turistiku, túru so snežnicami alebo nočnú prechádzku s fakľami v lyžiarskom stredisku Silvretta Montafon.

Husky Camp je zážitok pre deti aj dospelých. (Zdroj: Kleinwalsertal Vorarlberg Tourismus/Markus Gmeiner)

Ak milujete prírodné klziská, vyberte sa do Lech-Zürse či do regiónu Bludenz. Trochu viac adrenalínu ponúka lezenie po ľadopádoch v lyžiarskom stredisku Brandnertal. Čaká na vás 30 rôznych trás, od ľahkých až po extrémne ťažké. Ľadovú lezeckú oblasť vo Flurschrofa nájdete pozdĺž cesty z Innertalu. V údolí Brandnertalu sa nachádzajú aj štyri sánkarské dráhy, najdlhšia meria takmer 10 kilometrov. Skvelé sánkarské dráhy nájdete aj v Biosférickom parku Großes Walsertal či v stredisku St. Gallenkirch-Garfrescha.

Skutočným zážitkom pre deti bude psí záprah nazývaný Husky Toni. Sane ťahané 21 psami odvezú svojich hostí k túram so snežnicami alebo k miestu sánkovania. Deti sa môžu dokonca v škole psích záprahov vyškoliť za malých mašérov.

VIAC O DOVOLENKE NA SNEHU A ĽADE V RAKÚSKU

Advertoriál pripravený spoločne s Rakúskou agentúrou pre cestovný ruch.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame