Spoznajte najkrajšie miesta Slovenska: Vyberte sa do prírody vo svojom kraji a načerpajte energiu lesa!

Pár na prechádzke v zime

Dvojhodinová prechádzka zlepšuje imunitu, znižuje krvný tlak, zlepšuje koncentráciu a pamäť (Zdroj: GettyImages)

O tom, že v prírode sa cítime dobre, vieme akosi intuitívne. Japonský vedec Qing Li však túžil zistiť, čím to je a čo všetko návšteva lesa dokáže. Po skúmaní prišiel na to, že už dvojhodinová prechádzka zlepšuje imunitu, znižuje krvný tlak, zlepšuje koncentráciu a pamäť. Za lesnou terapiou však netreba cestovať až do Japonska, praktizovať sa dá takmer kdekoľvek. Prinášame vám niekoľko tipov na najkrajšie miesta na Slovensku, kde bude vaša prítomnosť pôžitkom pre všetky zmysly.

Nabije vás energiou

Lesný kúpeľ pomáha zmierniť depresiu, úzkosť i hnev. Dokáže človeka dobiť energiou, dobrou náladou a tým skvalitniť aj spánok. Môžu za to fytonocídy – mimoriadne voňavé prírodné oleje, ktoré slúžia ako ochranný systém stromov. Čím vyššia je ich koncentrácia v ovzduší, tým lepšie sa po lesnej terapii cítime.

V Japonsku sa z lesnej terapie, známej tiež ako šinrin´joku, stal národný zdravotný program. Ministerstvo zdravotníctva dokonca vypracovalo mapky so špeciálne navrhnutými trasami, ktoré sú ideálne na praktizovanie lesného kúpeľa. Vedú okolo najstarších a najliečivejších stromov, lesných chrámov a magických čistiniek. Kam sa teda vybrať u nás?

Chodník pre lesný kúpeľ, obec Vinné, Košický kraj

V lesoch pri jazere Vinné, neďaleko Zemplínskej Šíravy, tento rok sprístupnili prvú trasu pre lesný kúpeľ na Slovensku. Chodník vznikol pod vedením občianskeho združenia Lesná pedagogika. To sa už takmer desať rokov venuje environmentálnej výchove a zážitkovému vzdelávaniu o prírode. Je to zatiaľ jediné oficiálne miesto pre lesný kúpeľ, ktorým vás prevedú lesní pedagógovia a popri tom vás naučia, ako si z lesa odniesť čo najviac energie.

Súradnice: (GPS 48°49´18.8″N 21°59´09.8″E)


Mohlo by vás zaujať: Vyberte sa s batohom po Slovensku: Tieto miesta treba vidieť!


Haluzická tiesňava, Trenčiansky kraj

Medzi Trenčínom a Novým Mestom, pár kilometrov od hradu Beckov, leží dedinka Haluzice. Pri nej sa nachádza Haluzická tiesňava – miesto, ktoré svojou atmosférou a divokou vegetáciou evokuje tajomný tropický prales. Tiesňava je miestami široká až 200 metrov a po celej jej dĺžke preteká potok, ktorého zurčanie spríjemňuje prechádzku. Nad tiesňavou leží zrúcanina románskeho kostolíka z 13. storočia, odkiaľ sa dá za krásnymi výhľadmi pokračovať až na rozhľadňu Hájnica.

Lesy Záhoria, Trnavský kraj

Tieto lesy sa odlišujú od ostatných na Slovensku. Rozsiahle borovicové spoločenstvá s prímesou dubov či briez na piesčitom podklade patria zväčša k hospodárskemu územiu, stromy sú preto často pravítkovo vysadené, čo vytvára zaujímavé optické ilúzie. Na niektorých miestach vás prekvapia bažiny v podobe rašelinových močiarov a jazierok. Ide o jedny z mála takýchto rozsiahlych lesov, ktoré sú takmer bez prevýšenia. Spleť chodníkov vám dovolí túlať sa pod korunami stromov celé dni.

Súradnice: (GPS 48.597196, 17.130726)

Prales Stužica, Prešovský kraj

V Poloninách, severne od Novej Sedlice, leží náš najväčší prales – Stužica. Ide o jedno z najvýznamnejších chránených území Slovenska s najvyšším, 5. stupňom ochrany. Jedinečnou divočinou z nekonečných bukových a jedľových lesov preteká Stužická rieka a Kamenistý potok. Žije tu tiež mnoho karpatských, ale aj endemických druhov rastlín, húb aj živočíchov. Dostanete sa sem po turistickom chodníku z Novej Sedlice, ktorá vedie až na Kremenec – trojmedzie, kde sa stretávajú štátne hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny.


Mohlo by vás zaujať: Dovolenka na Slovensku môže byť super: Pozrite si naše tipy


Tesárska roklina a skalné dúpence, Banskobystrický kraj

Jedinečné kaňonovité údolie leží v katastri obce Hontianske Tesáre, stačí sledovať červeno značený turistický chodník. V údolí, ktoré bolo pre svoju výnimočnosť vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku, ležia aj štyri vodopády. Najväčší z nich má výšku 8 m, väčšiu časť roka je však riečisko vyschnuté. Nájdete tu aj zaujímavé skalné obydlia, komôrky vytesané do mäkkej horniny, ktoré kedysi slúžili ako skrýše pred nájazdami Turkov.

Z Rače do Marianky, Bratislavský kraj

Zaujímavá cesta z račianskych lesov vedie cez potok Vydrica na Pánovu lúku a pokračuje po modrej značke cez Mariánske údolie a Malý Slavín. Smeruje k najstaršiemu pútnickému miestu na Slovensku – do Marianky. Nenáročný terén, krásne karpatské lesy a oddychové altánky sú to pravé pre šinrin´joku. Alternatívou v Bratislave je aj Železná studnička, Pajštún či Sandberg. Zaujímavým tipom je tiež prales Šúr pri obci Svätý Jur, ktorý vznikol pred desaťtisíc rokmi. Je jedinečnou prehliadkou pôvodného jelšového lesa s rozsiahlymi rašeliniskami. Je jediný svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Lesná terapia doma

Ak máte k lesom ďaleko, prineste si kus prírody domov. Lesný kúpeľ, šinrin´joku, sa dá čiastočne praktizovať aj v interiéri. Skrášlite si byt rastlinami, ktoré fungujú ako prirodzené čističky vzduchu. K tým najúčinnejším patria lopatkovec, dracéna, zelenec, palma, chryzantéma aj gerbera. Do difuzéra si nakvapkajte prírodné esenciálne oleje, obklopte sa podložkami a nábytkom z dreva a prírodných materiálov a následne relaxujte, alebo si doprajte nenáročné cvičenie, jogu či meditáciu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame