Najlepšie recepty na kváskovanie: Voňavé rožky, chlebík aj sladké koláče

Cesto

Ilustračné foto (Foto: GettyImages)

Kváskovanie sa stalo súčasťou životného štýlu mnohých rodín. Ak vám v pohári utešene rastie kvások a odhodlali ste sa upiecť si domáce pečivo bez konzervantov a prídavných látok, smelo do toho! Nasledujúcu sýtu, výnimočne chutnú a voňavú trojicu receptov z kvásku sa oplatí vyskúšať.

Chrumkavý kváskový chlieb

Budeme potrebovať:

– 500 g špaldovej chlebovej múky
– 280 ml vody
– 1 ČL soli
– na rozkvas: 150 g špaldovej chlebovej múky + 150 g vody + 1 PL kvásku

Postup:

Deň vopred, najlepšie večer, si pripravíme rozkvas. V miske zmiešame 150 múky, 150 g vody a 1 PL kvásku. Prikryjeme a pri izbovej teplote necháme pracovať, ideálne aspoň 7 hodín. Na druhý deň rozmiešame soľ v 280 ml vody, prilejeme do rozkvasu, rozmiešame a po tretinách postupne zapracovávame múku. Cesto miešame ručne alebo robotom aspoň 10-15 minút. Vznikne hladké a tvárne cesto. V mise prikryté ho necháme kysnúť 2 hodiny a medzitým ho párkrát preložíme.

Vykysnuté cesto prenesieme na pomúčenú dosku, vypracujeme bochník, premiestnime ho do šatky, kde bude rásť ďalšie 2-3 hodiny. Rúru vyhrejeme na 250 °C – spolu s plechom, na ktorom sa chlieb bude piecť a plechom na dne rúry, do ktorého sa bude nalievať voda na odparovanie.

Tesne pred vložením do rúry vyklopíme chlieb na papier na pečenie, narežeme povrch nožom, aby nepraskol a rýchlo ho premiestnime na horúci plech. Do dolného plechu vylejeme pohár vody. Voda zasyčí a vznikne para. Pri teplote 250°C pečieme chlieb 15 minút, potom teplotu znížime na 200 °C a dopekáme cca 25 minút. Chlieb je dopečený, ak po zaklopkaní na dno vydáva dunivý zvuk. Zľahka ho postriekame vodou, zabalíme do utierky a odložíme na mriežku. Krájame až po vychladnutí.


Mohlo by vás zaujať: ROZHOVOR Výživová poradkyňa a foodblogerka: Kvások mi zmenil život


Voňavé kváskové rožky

Budeme potrebovať:

– 320 g hladkej špaldovej múky
– 100 ml vody
– 1 ČL soli
– 1 PL rozpusteného masla
– na rozkvas: 150 g hladkej špaldovej múky + 150 g vody + 1 PL kvásku

Postup:

Na úvod začneme ako v predchádzajúcom recepte – pripravíme si deň vopred rozkvas, ktorý prikryjeme na noc v miske potravinárskou fóliou. Na druhý deň pokračujeme ďalšou fázou. Do rozkvasu prilejeme vodu, rozpustené maslo a zapracujeme múku so soľou. S cestom sa dá veľmi dobre pracovať aj ručne. V miske prikrytej fóliou ho necháme pracovať 2-3 hodiny.

Následne cesto rozdelíme na bochníčky s hmotnosťou približne 60-70 gramov. Z každého vyvaľkáme „trojuholník“, ktorý zľahka zatočíme smerom od širšej strany k vrcholu. Rožky naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie tak, aby koncový cíp bol na spodnej strane (pri pečení sa nebudú roztvárať). Prikryjeme ich fóliou a opäť necháme podkysnúť 2-3 hodiny. Rúru rozohrejeme na 220 °C, na dno dáme zohrievať ďalší plech.

Po rozohriatí vložíme plech s rožkami do rúry a do spodného plechu vylejeme šálku vody. Rýchlo zatvoríme a pečieme cca 15 minút do zlatista.


Mohlo by vás zaujať: Vysnívanú kariéru rozbehla až po štyridsiatke,  vyplatilo sa: Lenka Mančíková učí piecť pravý kváskový chlieb


Univerzálne cesto na sladké koláče a vianočku

Budeme potrebovať:

– 270 g hladkej múky
– 100 ml mlieka
– 2 PL kryštálového cukru
– 1 PL bravčovej masti
– 1 vajce
– štipku soli
– na rozkvas: 1 PL kvásku + 60 g hladkej múky + 60 g vlažnej vody

Postup:

Deň vopred si pripravíme rozkvas zmiešaním 1 PL kvásku, 60 g hladkej múky a 60 ml vody. Prikryjeme potravinovou fóliou a necháme pri izbovej teplote do rána pracovať. Ráno k rozkvasu pridáme zvyšné ingrediencie a minimálne 10 minút vypracovávame hladké, mierne lepkavé cesto.

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku, spracujeme, prenesieme naspäť do misky, prikryjeme a necháme pár hodín kysnúť. Z tohto cesta si môžeme pripraviť výbornú vianočku (ak do cesta pred kysnutím primiešame namočené hrozienka), alebo ho natiahnuť na plech vystlaný papierom, posypať ovocím a mrveničkou a piecť pri teplote 180 °C cca 30 minút.


Čo si z kvásku pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy na recepty v diskusii pod článkom.





Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame