Nechcené dedičstvo v podobe rakoviny hrubého čreva: Ohrozuje aj vás?

Lekár

SITA

Na Slovensku pribudne ročne asi 3500 pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka, z nich 1500 úplne zbytočne umiera. Počet úmrtí je alarmujúci, lebo pri včasnom záchyte tohto druhu rakoviny sa môže úplne vyliečiť až 95 percent pacientov.

Ochorenie patrí u nás medzi tri najčastejšie onkologické ochorenia a v rámci Európy sa opakovane umiestňujeme na smutných prvých priečkach vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka. Aj keď tento typ rakoviny najčastejšie postihuje ľudí po päťdesiatke (asi 80 % prípadov), odborníci upozornili, že čoraz častejšie postihuje aj mladších a môže byť aj dedičná. Asi 20 % prípadov kolorektálneho karcinómu tvorí nádor spojený s vrodeným – rodinným rizikom – a prejavuje sa zvyčajne u ľudí mladších ako 50 rokov. Znamená to, že približne každý piaty pacient s rakovinou hrubého čreva a konečníka má nádor spojený s vrodeným rizikom. To znamená, že zvýšené riziko ochorenia majú aj jeho deti, súrodenci i rodičia. Ide o dve familiárne podmienené ochorenia, a to:

1. Dedične podmienený kolorektálny karcinóm (5 %) – dedičné zmeny alebo mutácie na konkrétnom géne možno identifikovať. Mutácie sa dedia z generácie na generáciu a riziko, že nositeľ takto zmutovaného génu ochorie na rakovinu hrubého čreva a konečníka, je veľmi vysoké.

2. Familiárne podmienený kolorektálny karcinóm (15 %) – pri tomto type zatiaľ nie je celkom známe, prečo sa častejšie vyskytuje v niektorých rodinách. Je možné, že dochádza k zmenám na viacerých génoch, ktoré zatiaľ lekári neidentifikovali, možný je aj vplyv rovnakého životného štýlu v rodinách, ktorý napomáha vzniku ochorenia,“ domnieva sa MUDr. Šálek. Riziko ochorenia na kolorektálny karcinóm je v rodine s familiárnou rakovinou hrubého čreva a konečníka u prvostupňových príbuzných (deti, súrodenci, rodičia) vyššie oproti bežnej populácii.


Mohlo by vás zaujať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Prevencia pri výskyte v rodine

Ak sa v rodine vyskytuje kolorektálny karcinóm u viacerých príbuzných, pravdepodobne ide o dedičné, vysoko rizikové formy ochorenia a je dôležité, aby všetci prvostupňoví príbuzní podstúpili svoju prvú skríningovú kolonoskopiu už vo veku 25 rokov. 

Pokiaľ sa kolorektálny karcinóm vyskytuje len u jedného člena rodiny, jeho prvostupňoví príbuzní (deti, súrodenci, rodičia) majú 2 až 4-krát vyššie riziko ochorenia na kolorektálny karcinóm, než populácia s bežným rizikom. Preto sa príbuzným pacientov odporúča podstúpiť svoj prvý skríning už vo veku 40, maximálne 45 rokov.

S vyšetreniami začnite radšej skôr

Ochorenie je zákerné najmä v tom, že napáda aj mladých ľudí v produktívnom veku, ktorí o svojom riziku často vôbec netušia. Riziko tohto typu rakoviny sa pritom dá priam drasticky znížiť prevenciou zameranou práve na tento typ nádoru. Mimoriadne dôležité je začať so skríningovými vyšetreniami u ľudí ohrozených rodinne podmieneným kolorektálnym karcinómom oveľa skôr, než u ľudí bez zvýšeného rizika. Tieto vyšetrenia sú plne hradené zdravotnou poisťovňou, ale málokto o nich vie,” uviedol MUDr. Tomáš Šálek, PhD., onkológ z bratislavského Národného onkologického ústavu, zakladateľ a člen správnej rady, predseda odbornej rady Europacolon Slovensko.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kedy mate nárok na preventívne vyšetrenie zadarmo?

Na preventívne vyšetrenie majú nárok ľudia po 50. roku, poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne už od 40. roku. Ľudia mladší ako 50 rokov, ktorí majú familiárne riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka, majú nové možnosti prevencie plne hradenej zo zdravotného poistenia. Odborníci upozorňujú, že pri zvýšenom riziku treba začať s prevenciou skôr. Aj vtedy vyšetrenia hradia poisťovne. O ktoré vyšetrenia ide?

  • Testy na okultné (skryté) krvácanie do stolice – pravidelne od 50 rokov – každý človek starší ako 50 rokov má raz za dva roky tento test hradený poisťovňou, poskytne mu ho praktický lekár.
  • Preventívna kolonoskopia – raz za 10 rokov vo veku nad 50 rokov – nahrádza pravidelné testovanie na skryté krvácanie u ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky a záleží im na ich zdraví. Netreba udávať žiadne ťažkosti, poisťovňa ju hradí každému občanovi od 50 rokov.
  • Preventívne vyšetrenia u gastroenterológa u mladých ľudí, ktorí majú preukázané riziko rodinne podmienenej rakoviny hrubého čreva a konečníka – lekár môže odporučiť testy a vyšetrenia už v mladšom veku, v niektorých prípadoch by sa s prevenciou malo začať už od 25. roku života. Týmto rizikovým pacientom hradí všetky odporúčané vyšetrenia poisťovňa bez ohľadu na vek.
  • Ženy, ktoré mali/majú rakovinu prsníka, vaječníka alebo maternice – preventívne vyšetrenia na okultné krvácanie by mali podstúpiť raz ročne bez ohľadu na vek (pokiaľ nemajú tráviace ťažkosti).

Mohlo by vás zaujímať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Otestujte svoje riziko na familiárny karcinóm hrubého čreva

Otázky cielene zamerané na vyhľadávanie rodinne podmienenej rakoviny hrubého čreva a konečníka pripravili poprední svetoví odborníci v spolupráci so Slovenskou gastroenterologickou spoločnosťou (SGS). Na slovenské podmienky ich upravil MUDr. Rudolf Hrčka, CSc., vedúci lekár skupiny pri SGS, zodpovednej za skríning kolorektálneho karcinómu v SR.

Prostredníctvom webovej stránky www.europacolon.sk prinášame možnosť otestovať si svoje vlastné riziko a radíme, aké sú formy prevencie či včasného záchytu. Každý, kto pravdivo odpovie na 5 otázok (jednoduchou formou áno/nie), sa mailom dozvie svoj výsledok a zároveň aj informáciu o tom, ako má ďalej postupovať. Ľudia, u ktorých sa potvrdí zvýšené riziko, dostanú aj odborné usmernenie a informácie o vyšetreniach, na ktoré majú nárok zo zdravotného poistenia, spolu aj s kontaktmi na odborníkov,” uviedla Ing. Jana Pifflová Španková, prezidentka OZ Europacolon Slovensko. V dotazníku sa neuvádzajú žiadne osobné údaje, iba emailová adresa, prípadne číslo telefónu, kde záujemcovi pošlú výsledky a ďalšie usmernenia.


Poznáte niekoho vo vašom okolí kto má skúsenosti so zákernou rakovinou hrubého čreva? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: SITA, SITA, Viola
Odporúčame