Nedajte rakovine kože šancu: Nechajte sa vyšetriť ešte dnes

Pokožka

thinkstockphotos.com

Malígny melanóm patrí k najzhubnejším nádorovým ochoreniam vôbec. Môže sa vyvinúť na koži bez známky akýchkoľvek zmien, no často vzniká práve zo znamienok. Vyznačuje sa rýchlym rastom a šírením nádorových buniek, ktoré krv roznáša do iných orgánov. V nich vytvára vzdialené nádorové ložiská, metastázy. Kľúčovým faktorom v boji proti rakovine kože je včasná diagnostika, preto venujte svojej pokožke zvýšenú pozornosť a nezanedbávajte preventívne opatrenia. K jedným z nich patrí aj vyšetrovanie kožných pigmentových znamienok. V rámci Európskeho dňa melanómu si dnes, v pondelok 18. mája, môžete dať bezplatne vyšetriť podozrivo vyzerajúce „znamienka krásy“ u vášho kožného lekára. Tie vám samozrejme vyšetrí aj inokedy, podstatné je pri pochybnostiach prestať otáľať a naozaj sa k nemu vybrať.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na malígny melanóm ročne umiera 48 000 ľudí. Ďalších 12 000 ľudí ročne zomrie na iné druhy rakoviny kože. Tento trend je veľmi nelichotivý, keďže počet ľudí trpiacich rakovinou neustále rastie.

Kto je v ohrození?

V priebehu posledných tridsiatich rokov sa rakovina kože stala jedným z najčastejšie vyskytujúcich sa nádorových ochorení. Lieči sa na ňu už každý štvrtý onkologický pacient. Najviac kožných nádorov lekári pritom diagnostikujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, hoci vysoký nárast tohto ochorenia zaznamenávajú aj u mladších pacientov vo veku 25 až 35 rokov. Melanóm najčastejšie vzniká u osôb s genetickou predispozíciou, ktorá sa dnes dá odhaliť pomocou genetických testov z kvapky krvi, u ostatných ľudí je spôsobený nedostatočnou prevenciou.


Mohlo by vás zaujať: Hrozivá rakovina kože: Odhaľte najčastejšie mýty a chráňte sa správne


Vyhýbajte sa priamemu slnku a spáleniu kože

Keď sú slnečné lúče najsilnejšie, teda v čase od jedenástej doobeda do tretej poobede, by ste si mali radosť z nich vychutnávať v tieni stromu, prípadne so slnečníkom v ruke. Priame slnenie pôsobí blahodarne len ráno a v neskorších popoludňajších hodinách. Opaľovanie môže spustiť niekoľko reakcií. Pri správnom a zdravom spôsobe sa vo vašom tele začne tvoriť vitamín D (stačí 15 – 20 minút denne) a vaša koža si postupne vytvorí vlastnú ochranu proti žiareniu. Pri nesprávnom opaľovaní dochádza k spáleniu kože, čo spôsobuje aj predčasné starnutie pokožky, a tiež sa vystavujete zvýšenému riziku vzniku zhubného nádoru kože. Na dovolenke teda radšej uprednostnite prechádzku pri západe slnka pred opaľovaním v strede dňa. Obyvatelia prímorských krajín si predsa v čase obeda tiež doprajú svoju siestu.

Prečo sú ženy po návšteve solária nádherne opálené?

Lebo ich pokožka je vystavená 12-násobnej dávke UVR žiarenia v porovnaní s opaľovaním na slnku. Nadácia rakoviny kože (Skin Cancer Foundation) upozorňuje, že v soláriách je nechránená koža vystavená nadmernému UV žiareniu, čo vedie k poškodeniu DNA. „Krásne“ hnedé opálenie je len pokusom pleti zabrániť ďalšiemu poškodeniu kože tým, že vytvorí tmavšiu vrstvu pigmentu. „U ľudí, ktorí používajú soláriá, je 2,5-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku spinocelulárneho karcinómu a 1,5-krát väčšia pravdepodobnosť vzniku bazocelulárneho karcinómu,“ uvádza nadácia.


Mohlo by vás zaujať: Varovné signály rakoviny: Pri ktorých zbystriť pozornosť a ísť k lekárovi?


Tmavým oblečením proti rakovine

V horúcich letných mesiacoch sa snažíme odhaliť zo svojho tela čo najviac, aby sme sa nepotili a oblečenie sa na nás nelepilo. Napriek tomu je oblečenie najspoľahlivejšou ochranou pred slnečným žiarením. Dlhé rukávy, dlhé nohavice, kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom a pokrývka hlavy sú zaručenými spôsobmi, ako zabrániť nebezpečnému UV žiareniu poškodiť vašu pokožku. Paradoxne, tmavé farby, ktoré priťahujú teplo pohlcujú aj najviac svetla. „Tenké biele tričko poskytuje UPF alebo ultrafialový ochranný faktor asi 5. Modré džínsy majú UPF z približne 1700.“ Uvádza Nadácia rakoviny kože na svojich stránkach. V praxi to znamená, že čím väčší faktor oblečenie má, tým menej škodlivého žiarenia prepúšťa na vašu kožu. Ak sa rozhodnete pre dlhé a tmavé oblečenie, dbajte na to, aby bolo voľné, nech môže vaša pokožka dýchať. Ak je oblečenie mokré, výrazne klesá jeho schopnosť absorpcie UV žiarenia,“ dodáva MUDr. Veronika Manduchová.

Ďalším vhodným spôsobom ochrany pred rakovinou kože je správne používanie opaľovacieho krému.

Kedy je čas na strach?

Sledujte zmeny na svojej koži, rýchla reakcia a včasná návšteva lekára vám môžu zachrániť život. Ak sa znamienko (staré alebo nové) rýchlo a výrazne mení (v priebehu týždňov alebo niekoľkých mesiacov), okamžite navštívte lekára. Podozrivé sú aj znamienka s nepravidelnými okrajmi, asymetrickými tvarmi, viacfarebné znamienka – s viacerými odtieňmi hnedej alebo čiernej farby. Lekára vyhľadajte aj v prípade, že sa vám zdá znamienko zapálené, teda je červené alebo má červené okraje, taktiež v prípade, ak vás znamienko svrbí alebo bolí, krváca alebo mokvá. Problémom by mohli byť aj znamienka s priemerom väčším ako 7 milimetrov alebo také, ktoré sú výrazne väčšie ako ostatné.


Mohlo by vás zaujať: Znamienka vás môžu pripraviť o život: Na ktoré si treba dať pozor?


Dôkladne prezrite svoje telo

Znamienka sa môžu objaviť takmer všade, nezabúdajte preto na miesta, ktoré môžete ľahko prehliadnuť. Dôkladne prezrite svoju tvár, vrátane nosa, pier, úst a oblasti za ušami. Skontrolujte záhlavie a pomocou hrebeňa po vrstvách prezrite pokožku pod vlasmi. Ak nemáte vlasy (alebo ich máte málo), urobte ešte dôkladnejšiu kontrolu znamienok. Ďalším miestom, kde podozrivé znamienka ľahko prehliadnete sú medzery medzi prstami na nohách i rukách. Ženy by mali skontrolovať znamienka na prsiach, medzi i pod nimi. Ak nemáte nikoho, kto by vám skontroloval chrbát, použite zrkadlo. Ďalšou málo kontrolovanou oblasťou sú genitálie.


Akými účinnými prostriedkami sa pred slnečným žiarením chránite vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame