Nepodceňujte riziko úpalu: Zdravotnícki záchranári museli pomôcť až 100 ľudom kvôli kolapsu z tepla

teplomer ; vysoké teploty

V horúčavách je dôležité nepodceňovať riziko úpalu (Zdroj: Freepik/freepik)

Podceňovanie rizika úpalu a úžehu počas horúčav môže viesť až ku kolapsu z tepla. V utorok (19. 7.) museli zdravotnícki záchranári pomáhať až pri stovke takýchto kolapsov. Najviac prípadov zaznamenali v Prešovskom kraji, kde pomohli 23 osobám. Naopak, najmenej výjazdov zaznamenali v Trnavskom kraji, a to sedem. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Obzvlášť ohrozené skupiny

Medzi ošetrenými bolo 47 mužov, 48 žien a päť detí. Najstaršou pacientkou bola 93-ročná žena, najmladším pacientom bolo 12-ročné dievča. „Extrémne teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, aj pre mladého zdravého človeka. Najohrozenejšie skupiny sú deti, seniori, tehotné ženy a chronickí pacienti, najmä kardiaci a diabetici,“ upozornila Krčová.

Prejavy kolapsu organizmu

Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až zvracanie, a tiež krátkodobá porucha vedomia.

Fyzické aktivity

Pri fyzickej aktivite je dôležité si robiť časté prestávky v tieni a v čase medzi 10. až 16. hodinou obmedziť pobyt na slnku. „Ak je to možné, fyzicky náročnú aktivitu si v období horúčav plánujte na skoré ranné hodiny, ideálne do 7. hodiny ráno,“ odporučil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Platí, že počas horúčav by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej aktivite a slnku, dodržiavať pitný režim a pri športe v exteriéri by sme nemali preceňovať sily a podceňovať počasie,“ povedala Krčová.

Ako sa chrániť

Deti mladšie ako jeden rok by sa vôbec nemali vystavovať slnečnému žiareniu. „Deti do šesť mesiacov nenatierajte krémami s ochranným faktorom (SPF), keďže tieto deti na slnko vôbec nepatria. Chránime ich slnečníkom alebo clonou, nie plienkou prehodenou cez striešku kočiara, pretože hrozí prehriatie,“ povedala vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade. Deti a zvieratá by tiež nikdy nemali ostať v zaparkovanom aute.

Dôležitý je tiež výber oblečenia

Riziká spojené s horúčavami znižuje aj vhodné oblečenie. Letné oblečenie by malo byť ľahké, vzdušné, voľnejšieho strihu, skôr svetlých farieb a z prírodných materiálov. Syntetické materiály nie sú vhodné, pretože bránia odparovaniu potu. ÚVZ pripomenul, že je potrebné chrániť sa v exteriéri pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a ochranným krémom s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.

Prvá pomoc

K základnej prvej pomoci pri kolapse patrí podľa hovorkyne preniesť pacienta do chladnejšieho prostredia, aspoň do tieňa, a uložiť ho do ležiacej alebo pololežiacej polohy. „Pomáha ovlažovanie, prípadne ovievanie. Ľadová voda nie je vhodná, pacientovi podávame vlažnú vodu po malých dúškoch,“ priblížila Krčová. Ak sa stav nezlepšuje, alebo pacient opakovane upadá do bezvedomia, odporúča kontaktovať linku 155.



Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame