Nervozita, únava, búšenie srdca, či priberanie? Možno vám štrajkuje štítna žľaza

štítna žľaza

thinkstockphotos.com

Je pomerne veľká, má tvar motýľa a pre náš organizmus je takpovediac nenahraditeľná, pretože koordinuje činnosť viacerých orgánových systémov. Reč je o štítnej žľaze, ktorá v poslednom období trápi čoraz viac pacientov bez ohľadu na vek. Ak sa aj vy necítite najlepšie, možno u vás došlo k narušeniu správnej funkcie práve tejto žľazy. Pri ktorých symptómoch by ste mali zbystriť pozornosť?

1. Neprekonateľná únava

Bez ohľadu na to, koľko hodín spánku si doprajete, neustále sa cítite, akoby vás prešiel parný valec? V prípade, že bojujete s výrazným úbytkom energie, môžete mať dočinenia s hypotyreózou, čiže so zníženou funkciou štítnej žľazy. Ak vám v žilách koluje príliš málo hormónov štítnej žľazy, mozog nie je dostatočne stimulovaný a telesné funkcie sa spomaľujú. Zmocňuje sa vás vyčerpanosť a vaša nálada sa z ničoho nič ocitá na bode mrazu. Vedci sa totiž domnievajú, že znížené množstvo hormónov štítnej žľazy má za následok zníženú hladinu serotonínu. Ide o neurotransmiter zodpovedný za náš pocit pohody a šťastia. Ak ho máme málo, na dvere nám zaklopú depresie. Pri hypotyreóze sa vám navyše ľahko môže stať, že začnete zabúdať. Dôvodom je časť mozgu zodpovedná za udržanie nových spomienok. Volá sa hipokampus a k správnej funkcii takisto potrebuje hormóny štítnej žľazy.


Mohlo by vás zaujímať: Priberáte, chudnete alebo ste stále unavení? Možno je za tým štítna žľaza


2. Ako časovaná bomba

V práci sedíte ako na ihlách a doma bezdôvodne kričíte na všetkých rodinných príslušníkov. Je vám tento scenár povedomý? Ak vás ovládla nevysvetliteľná nervozita, možno vaša štítna žľaza pracuje v opačnom smeruje – produkuje až príliš veľa hormónov. Vtedy hovoríme o hypertyreóze, ku ktorej sa môže pridružiť tiež nespavosť.

3. Tie nohavice akosi nesedia…

Pri spomalenej činnosti štítnej žľazy podradzuje na nižší rýchlostný stupeň aj metabolizmus a obličky. Výsledkom je, že telo premieňa menej kalórií na využiteľnú energiu a začne zadržiavať tekutiny. Ak sa teda stravujete stále rovnako a zaznamenali ste prírastok na váhe, zbystrite pozornosť. Naopak, v prípade, že je vaša štítna žľaza až príliš aktívna, dostaví sa u vás efekt chudnutia.

4. Poruchy menštruačného cyklu

Dlhšie, nepravidelné periódy s masívnejším krvácaním môžu byť signálom, že štítna žľaza nefunguje dostatočne. Hypotyreóza totiž úzko súvisí s vysokou hladinou prolaktínu. Ide o hormón, ktorý primárne stimuluje mliečne žľazy po pôrode, ale tiež reguluje menštruačný cyklus. Pri hypertyreóze sa celý cyklus predĺži na viac než 28 dní, ale samotný menzes trvá kratšie a krvácanie je slabšie.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás neustála únava či enormné priberanie? Možno vám chýba jód!


5. Búšenie srdca

Silné údery srdca, tachykardia, prípadne arytmia, čiže vynechávanie jednotlivých úderov nemusí mať vždy kardiálnu príčinu. Dôvodom je, že tkanivá sa dožadujú väčšieho množstva okysličenej krvi a nadbytok hormónov štítnej žľazy núti srdce pumpovať rýchlejšie než obvykle. Ak vám ide občas srdce vyskočiť z hrude, alebo si pulz výrazne cítite v krku, návštevu u lekára neodkladajte.

6. Reakcia na teplo

Hyperaktívna štítna žľaza urýchľuje metabolizmus, čo má za následok návaly tepla a potenie, ktoré mnohé dámy poznajú z obdobia menopauzy. Naopak, pri zníženej funkcii štítnej žľazy si telo uchováva teplo tým, že spomaľuje prúdenie krvi smerom k periférii. Z uvedeného mechanizmu teda vyplýva, že aj počas relatívne teplého dňa pacienti s hypotyreózou nosia dlhé rukávy. Ak ste aj vy zaznamenali, že v poslednom čase inak reagujete na vonkajšiu teplotu, zvážte vyšetrenie u endokrinológa.


Mohlo by vás zaujímať: Psychické problémy, priberanie, únava: To sú znaky chýbajúceho jódu vo vašom tele


7. Problémy so stolicou

Máte dostatok pohybu aj vlákniny, no vyprázdňovanie na toalete pre vás predstavuje hotové peklo? Na vine môže byť znížená funkcia štítnej žľazy. Hypotyreóza totiž spomaľuje peristaltiku čriev a spôsobuje obstipáciu, čiže zápchu. Naopak, pacienti s hypertyreózou zápasia s hnačkami.

8. Veľa napovedia aj vlasy a nechty

Pri spomalenom metabolizme sú menej zaťažené aj potné žľazy. Bez dodatočnej hydratácie sa však pokožka ľahko vysuší a zostane šupinatá. Hypotyreóza sa prejavuje aj na nechtoch, ktoré sú krehké a majú tendenciu lámať sa.


Liečite sa na štítnu žľazu? Aké symptómy sa u vás objavili? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame