Nie je med, ako med: Spoznajte rôzne tváre tejto sladučkej pochúťky

Med

thinkstockphotos.com

Keď je ku vám niekto dobrý poviete mu, že je sladký ako med. No schválne, kedy ste si naposledy dali tento sladučký prírodný zázrak? Naša krajina patrí k tým s najnižšou spotrebou medu na obyvateľa. Je to naozaj veľká škoda.

Med je čisto prírodným produktom. Včely vyzbierajú nektár alebo medovicu, ktorá je vhodná aj pre ľudí, ktorým vadí peľová zložka klasického medu. Prinesený nektár je včelami spracovaný a uložia ho do buniek v plástoch. Odtiaľ ich odstredivou silou dostanú zruční včelári a my máme hotovú dobrôtku.

Včelí med je notoricky známa hustá a viskózna hmota, ktorá vzniká vďaka zberu sladkých štiav z kvetov, nektáru. U nás sa konzumuje skôr tekutý med. V zahraničí je však trend iný, veľakrát sa tu predáva aj v pevnom skupenstve, scukornatený. Našinec by takýto med možno považoval za pokazený, je ale rovnako účinný – a scukornatenie dokazuje, že ide o pravý med a nie o jeho cukrovú čínsku, či inú napodobeninu. Včelí med má navyše aj mnoho prospešných účinkov. Podporuje imunitu, tlmí bolesť, pôsobí protizápalovo. Prvotriedna zdravá dobrota na dosah ruky.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Aké medy poznáme?

Agátový med – med z agátových kvetov je mimoriadne obľúbený, jemný a lahodný. Má príjemnú zlatožltú farbu a ešte príjemnejšiu chuť. Je dobrý na trávenie a veľmi dlho kryštalizuje. V tekutej forme vydrží aj niekoľko rokov.

Medovicový med – s týmto medom ste sa s veľkou pravdepodobnosťou nestretli. Teda aby sme boli presní, s týmto názvom ste sa najskôr nestretli. Ide o klasický lesný med. Čo je jeho základom? Medovica, čo sú výlučky stromového hmyzu. Ak ste videli pri stromoch malé lepkavé fľaky, ide o spomínané výlučky. Ďalšiu zložku medovicového medu tvorí nektár z malín a černíc. Ide o typické lesné plodiny, preto je med vhodný aj pre alergikov, ktorí obyčajný včelí med konzumovať nemôžu.

Lipový med – pravdepodobne ste sa už z názvu dovtípili, že ide o med z lipového kvetu. Lipa je sama o sebe poriadne aromatickým kvetom a to isté platí aj o mede z lipy. Čaj z lipy je mimoriadne dobrý pri nachladeniach, ak si do neho primiešate lyžičku lipového medu, účinok bude ešte markantnejší.

Repkový med – ide o unikátny a pomerne málo rozšírený druh medu. Včely ho zbierajú z rozkvitnutých kvetov repky olejnej. Možno by ste povedali, že ide o ťažký, alebo chuťovo nevýrazný med, ale veľmi vás prekvapí. Je totiž skutočne jemný a lahodný. Má neobvyklú svetlú farbu a často sa stretnete s medom vo forme pasty. Med sa nechá scukornatieť a potom sa pretlačí. Podobne, ako keď robíte zo zemiakov zemiakovú kašu. Vznikne vám chutná, sladká a zdravá medová pasta.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodná zbraň proti rakovine: Ochránia vás pred ňou tieto potraviny


Nenechajte sa oklamať

Falšovanie medu nie je žiadnou novinkou, v poslednom čase je však rozšírenejšie. Ako teda rozpoznať pravý med od falošného?

  • cena napovie – poctivý včelár si nemôže dovoliť predávať svoj produkt za podstatne nižšie ceny ako konkurencia. Čím je med lacnejší, tým je podozrivejší
  • označenie – hľadajte označenie „včelý med“, nie iba med
  • krajina pôvodu – medy z Ázie sú vzhľadom na prepravu nielen neekologické, ale pre iné zloženie vzhľadom na rozdielne rastliny môžu tiež spôsobiť alergie. Okrem toho sú neraz „obohatené“ o cukor, čím sa podstatne zníži ich kvalita. Neuspokojte sa ani s označením „Vyrobené v EÚ.“ Hľadajte pravý slovenský med
  • cukornatenie – nie každý ho má rád, ale je znakom pravého medu
  • predajca – ideálne je nájsť si vlastného poctivého včelára, pozor na lacné výrobky z hypermarketov a podobne.

Med, hotové nebíčko v papuľke

Med je nielen sladký, ale aj poriadne zdravý. Stimuluje tvorbu krviniek, pomáha pri problémoch s tlakom. Je dobrý aj pred spaním, upokojuje a navodzuje lepší pocit. Obsahuje vitamíny B a C, vápnik, horčík, zinok, železo, meď. Je to skutočné zlato na poli prírodných produktov, zlatá nie je len jeho farba. Takže už viete, čo si dáte dnes večer pred spaním?


Máte radi med? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, David
Odporúčame