Objavte slovenské romantické lesné železničky: Majú čím zaujať aj dnes

Lokomotíva

Stanislav Jelen/Postrach/Wikimedia

Parné vláčiky a lokomotívy miluje azda každý, nielen malí chlapci. Rozprávkové vláčiky, ktoré brázdili naše železničné trate môžete vidieť v akcii aj dnes. V netradičnej forme, hlboko v lesoch, odkiaľ zvážali v minulosti drevo. Dnes patria k vyhľadávaným turistickým atrakciám a ak budete môcť, navštívte ich aj vy.

Na Orave dobre, na Orave zdravo

Jednu z doposiaľ funkčných železníc nájdete na Orave. Ide o Kysucko – Oravskú lesnú železnicu, ktorej súčasťou je aj historická úvraťová železnica Vychylovka.

Kde železničku nájdete? Môžete sa na nej povoziť na dvoch miestach. Prvou príležitosťou je dedinka Oravská Lesná kde nájdete východziu stanicu. Tou druhou možnosťou je spojiť jazdu na vláčiku s návštevou Múzea oravskej dediny vo Vychylovke, neďaleko Novej Bystrice. Táto železnica vznikla v roku 1926. Rozchod koľajníc je len 760 mm. Keď si uvedomíte, že štandardný rozchod koľajníc je 1 435 mm, určite uznáte, že takúto železničku bolo umenie postaviť.


Mohlo by vás zaujať: Pre milovníkov prírody aj histórie: V Banskej Štiavnici si prídete na svoje!


Prečo sa v minulosti železnice spojili? Dôvod bol pragmatický. Keďže priame spojenie s hlavným železničným ťahom mala len jedna z nich, toto riešenie bolo vhodnejšie ako nutnosť drevo prekladať a prevážať inými prostriedkami.

Úctyhodná bola aj dĺžka železnice. Jej hlavná vetva mala 61 km. K tomu si pripočítajte desiatky ďalších kilometrov odbočiek, ktoré sa skracovali, alebo predlžovali podľa toho, kde prebiehala ťažba. V zlatej ére železnice bola jej celková dĺžka až viac ako 110 km.


Viac o cestovaní čítajte na www.dromedar.sk


Koľko vás bude takýto výlet stáť?

  • Múzeum oravskej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke: Klasický lístok 3 eurá, zľavnený 1,50 eur
  • Lesná železnička: Klasický lístok 4 eurá, zľavnený lístok 2 eurá
  • Železnička Oravská Lesná: Motorový vlak v lete Klasický lístok 4 eurá, zľavnený lístok 2 eurá; Parný vlak a jazda v zime Klasický lístok 5 eur, zľavnený lístok 2,50 eur

Mohlo by vás zaujať: Tip na výlet: Vychutnajte si noc na slovenských zámkoch


Najkrajšie stromy sú na Horehroní

Čiernohronská lesná železnica je pravdepodobne tou najznámejšou na Slovensku. Nájdete ju len niekoľko kilometrov pod Breznom, v dedine Čierny Balog. Ak budete prechádzať južnou stranou Nízkych Tatier, zaručene si tu spravte odbočku. Železnica je pýchou okolia a dodnes zachovalým unikátom.

V súčasnosti je v prevádzke celkový úsek o dĺžke 14 km. To je v porovnaní s minulosťou len smietka. Vypracovanie plánov železnice začalo už v roku 1898 a skolaudovaná bola v roku 1909. Prvý úsek viedol z Hronca do Čierneho Balogu. Postupne sa pridávali nové a nové úseky, až celková dĺžka Čiernohronskej železnice dosiahla dĺžku bezmála 132 km. Ťažké roky pre železničku nastali v roku 1949, kedy sa začala likvidovať. Postupne sa začali stavať spevnené lesné cesty a železnica už nemala svoje miesto. Jej dĺžka sa skrátila na 30 km a vďaka nadšencom železníc sa časť z nich dokázala zachovať aj dodnes.

Čiernohronská lesná železnica ponúka viacero možností výletov, môžete si vybrať z niekoľkých trás. Pestré sú aj ceny jázd, tie sa pohybujú v závislosti na trase od 4 do 16 eur za klasický lístok, zľavnený stojí presne polovicu.


Mohlo by vás zaujímať: Turistická sezóna je tu: Na čo pri výlete do hôr nesmiete zabudnúť?


Železničky nájdete aj inde

Lesné železnice, respektíve ich pozostatky nájdete aj inde. Známou bola aj Považská lesná železnica, tá je žiaľ minulosťou. Jej statickú expozíciu nájdete v skanzene v Pribyline. Obdobnou je aj Nitrianska poľná železnica, ako názov napovedá, nenájdete ju v lese. S najmenšími sa zas vydajte na Košickú detskú železničku. Žiadna z nich však už nie je typickou lesnou železnicou, napriek tomu ponúkajú zaujímavé možnosti na výlety. Lesné železničky neodmysliteľne patria do našej histórie, ponúkajú pohľad na život našich starých otcov. Aj vďaka nim môžeme aj dnes vidieť, ako sa kedysi žilo a porovnať to s tým, čo máme dnes. A okrem toho, povedzte sami. No kto by sa rád nevozil?


Ktoré hrady a zámky v Českej republike ste už navštívili? Podeľte sa o svoje zážitky s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: Stanislav Jelen/Postrach/Wikimedia, Stanislav Jelen/Postrach/Wikimedia, Dávid
Odporúčame