Obľúbená šálka kávy vždy neprospieva: Opatrní by mali byť najmä seniori

káva

photl.com

Pre mnohých z nás sa káva stala akýmsi života budičom, bez ktorého si štart nového dňa ani len nedokážeme predstaviť. Existujú dokonca ľudia, ktorí v ranných hodinách nedokážu dostať do žalúdka nič iné, len šálku svojho obľúbeného čierneho moku. Raňajšia dávka kofeínu však môže predstavovať zaťažkávajúcu skúšku nielen pre náš tráviaci systém, ale aj srdce. Ktoré varovné signály by ste určite nemali podceňovať?

Na množstve kofeínu naozaj záleží

Vnímate raňajšiu šálku kávy ako zmyslový pôžitok, ktorý povzbudí váš mozog a vleje vám do žíl energiu? U niektorých ľudí môže tento nápoj spôsobiť, že sa srdce rozbúši ako zvon. Svoje vie o tom aj 66-ročný dôchodca Chris Harmer. Ten je na kávu taký citlivý, že jeho telo reaguje aj na bezkofeínovú kávu. „Ľudia si myslia, že bezkofeínová káva neobsahuje žiaden kofeín. Ale mýlia sa,“ hovorí inžinier elektroniky na dôchodku. Hoci v procese výroby je takmer všetok kofeín z kávových zŕn odstraňovaný, štúdie ukazujú, že jedno až dve percentá v nich stále zostávajú. A to môže citlivejšiemu srdcu privodiť vážne zdravotné problémy.


Mohlo by vás zaujímať: Keď nebúcha, ako má: Fibrilácia predsiení srdca ohrozuje najmä seniorov


Strašiak menom fibrilácia predsiení

Chrisove problémy so srdcom začali už pred pätnástimi rokmi, no lekári mu diagnózu stanovili až v roku 2008 – dovtedy jeho symptómy pripisovali stresu v práci. V skutočnosti však britského dôchodcu trápi fibrilácia predsiení, čo je stav, pri ktorom dochádza k nepravidelnému srdcovému rytmu. Poruchy elektrickej aktivity srdca pritom rozhodne netreba podceňovať. Až päťnásobne zvyšujú riziko mŕtvice a šance na vývin srdcového ochorenia stúpajú trojnásobne. Hoci fibrilácia predsiení trápi milióny Britov a tisícky Slovákov, odborníci v diagnostike stále pokrivkávajú. Prieskumy totiž ukazujú, že medzi vznikom príznakov u pacientov s atriálnou fibriláciou a stanovením diagnózy uplynie v priemere až vyše dva a pol roka.

Ako to všetko súvisí s kávou?

Fibrilácia predsiení Chrisovi dlhé roky strpčovala život bez toho, aby vôbec tušil, čo mu je: „Srdce mi veľmi búšilo desať alebo dvadsať sekúnd. Keď to už raz začalo, pokračovalo to každú minútu celé hodiny. Uvedomil som si, že sa to deje po jedení a pití istých vecí – jednou z nich bol kofeín. Nemal som ani len potuchy, že čelím riziku mŕtvice. Odišiel som do dôchodku vo veku 55 rokov a nebol som viac schopný chodiť na túry, ktoré som si predtým naozaj užíval.“ V dôsledku nedostatočného pohybu Chris začal priberať a prepadal depresívnym náladám. K fibrilácii predsiení sa dostal svojím samoštúdiom. Jedného dňa sa napokon rozhodol ísť k obvodnému lekárovi a dožadoval sa, aby ho odporučil na špecializovanú kliniku. Až tam ho po desiatich rokoch diagnostikovali.


Mohlo by vás zaujímať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Kde všade na nás kofeín číha?

šálka čierneho čaju 40 mg
instatntná káva 54 mg
filtrovaná káva 105 mg
zelený čaj 40 mg
espresso 70 mg
plechovka Red Bull 80 mg
plechovka Coca-Cola 32 mg
50 g horkej čokolády 50 mg

Čo hovoria odborníci?

Aj výsledky nedávneho merania na Slovensku potvrdili, že niektorí ľudia majú predsieňovú fibriláciu bez toho, aby o tom vedeli (z 896 meraní sa potvrdilo 28). Typické príznaky ako búšenie srdca a pokles výkonosti sa podľa lekárov s kofeínom stávajú výraznejšie. „Spozorovali sme, že ak pacienti prestanú prijímať kofeín, ich príznaky fibrilácie predsiení sa znižujú,“ hovorí profesor kardiológie na univerzite v Manchestri Clifford Garratt. K jeho názoru sa prikláňa aj kardiológ Dr. Andrew Grace z nemocnice v Cambridge: „Z môjho pohľadu ľudia arytmiu pociťujú výraznejšie za prítomnosti kofeínu, pretože to zvyšuje kontraktilitu srdca.“ Ak sa teda po šálke kávy necítite najlepšie, možno kofeín škodí aj vám. Neváhajte navštíviť svojho internistu a predovšetkým nezabúdajte na pravidelné lekárske prehliadky.


Máte aj vy po vypití kávy problémy so srdcom? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame