Oddýchnite si pri šálke čaju: Takto si ho naozaj vychutnáte

čaj

photl.com

Čaj je liek, ktorý stimuluje dobrú náladu a má blahodarné účinky na ľudské zdravie. Kvalitný čaj je zároveň aj nápojom, ktorého pitie by sme si mali dostatočne vychutnať, a pritom nemusí byť nutne drahý. ČTK to povedal čajový expert Dilhan C. Fernando

„Je preukázateľné, že pitie čaju je zdravé. Niekoľko šálok denne stimuluje dobrú náladu a má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Kvalitný čaj však nie je len liekom, ale tiež nápojom, ktorého pitie by pre nás malo byť zdrojom potešenia z jeho chuti,“ povedal Fernando.

Cena napovie

Podľa Fernanda nemusí byť kvalitný čaj nutne drahý. „Kvalitný čaj môže byť aj vo vreckách, problém je skôr v ich obsahu. Čaj všeobecne trpí politikou akčných zliav obchodných reťazcov. Keď uvidíte veľkú zľavu, kúpite si pokojne nekvalitný čaj. Pritom cenový rozdiel medzi kvalitným čajom a tým podradným môže byť len nepatrný,“ uviedol Fernando. Všeobecne podľa neho platí, že šálka dobrého, kvalitného čaju stojí menej ako šálka kvalitnej kávy.


Tiež by vás mohlo zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Nepodceňujte prípravu

Jedno čajové vrecko je ideálne zaliať 250 mililitrami vody. Zelený čaj by sa mal lúhovať iba dve minúty, čierny čaj tri až päť minút. Obsahujú pritom rovnaké množstvo antioxidantov, rozdiel je len v ich druhu. K zaliatiu čaju by mala najlepšie poslúžiť voda z vodovodného kohútika. Pre správne vychutnanie čaju je veľmi dôležité používať vhodný čajový servis. „Človek vníma najprv očami, preto je najlepší tenký, biely porcelán – vynikne tak farba čaju,“ konštatoval Fernando.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Čaj degustujte

„Samotná degustácia čaju prebieha rovnako ako degustácia vína. Štyridsať percent chuti vnímame jazykom, zvyšok ostatnými zmyslami. Je dôležité tekutinu správne nasať, čo by malo byť sprevádzané pomerne hlasitým zvukom, a nechať ju chvíľku pováľať na jazyku. Tým si najlepšie vychutnáte jej chuť, poznamenal Fernando. Čaj je možné piť aj k najrôznejším typom jedál. Veľmi dobre chutí najmä v kombinácii s rôznymi druhmi syrov. „Keď budete piť ľahký čaj, je k nemu vhodný tučný syr,“ dodal Fernando.

Zdroj: photl.com, photl.com, ČTK
Odporúčame