Vypestujte si hit tejto sezóny aj vy: Pampové trávy sú čoraz žiadanejšie, takto ich môžete mať plnú záhradu!

Starostlivosť je pomerne nenáročná – rastlinka je prispôsobená pre naše podnebie a prosperuje v ňom (Zdroj: Freepik/freepik)

Okrasné trávy zažívajú svoju slávu. O jej využití na dekorovanie interiéru sme vám dávnejšie priniesli článok. Ak sa vám tento štýl dekorácií páči, no kladiete si otázku, kde ich nazbierať, máme riešenie. Pampové trávy si môžete zasadiť na záhradu či dokonca do črepníku a tešiť sa z nich takmer celoročne.

Nenáročná kráska

Pampová tráva (Cortaderia selloana) sa radí k čoraz viac vyhľadávaným trvalkám. Vďaka jej majestátnosti si ju do svojich záhrad vysádza čoraz viac ľudí. Ak nad tým uvažujete aj vy, je dobré vedieť, že pampové trávy potrebujú dostatok miesta, vzhľadom na ich rýchle rozrastanie.

Zaručene ju nikto neprehliadne, skvelo sa hodí doprostred rozľahlých a priestranných záhrad, rovnako tak môže lemovať breh záhradného jazierka alebo bude skvele sekundovať okrasným ihličnanom. Starostlivosť je pomerne nenáročná – rastlinka je prispôsobená pre naše podnebie a prosperuje v ňom. Jedinou vašou starosťou bude dostatočné zabezpečenie počas zimy, s ktorou sa až tak nepriatelí.

Základné druhy

Na svete existuje až 25 rôznych odrôd tejto ozdobnej krásky, no v našich končinách sa sortiment zúžil na 3 základné druhy. Sú nimi:

  • Rosea – vyznačuje sa ružovými trsmi, ktoré pripomínajú perie vtákov. Dorastá do výšky okolo 2,5 metra.
  • Gold Band – minimalistické krémové alebo biele „kvety“, ktoré pôsobia naozaj luxusne. Ich výška sa pohybuje okolo 1,5 metra.
  • Pumila – ľahko žltkastý až béžový druh, ktorý je vďaka svojej výške okolo jedného metra ideálnym aj do menších predzáhradiek.

Pestovanie v domácich podmienkach

Ako sme už vyššie načrtli, pampové trávy si môžete vypestovať aj v črepníku. V tomto prípade potrebujete dostatočne veľký črepník, ktorý by mal mať na svojom dne otvory, vďaka ktorým bude z neho voda pekne odtekať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Jarná príprava skleníka: Ako ho vydezinfikovať, aby zostal čistý a bez škodcov aj počas sezóny?

Pri výbere dbajte aj na jeho veľkosť – pamätajte, že trávy dorastajú do veľkých výšok a teda 30 centimetrový priemer črepníku je naozaj nutné minimum. Ďalej dbajte aj na hĺbku a šírku, ktorú rastlina potrebuje.

Ideme sadiť!

Pampové trávy sa vysádzajú práve na jar, takže je ideálny čas na to, aby ste si zadovážili semienka alebo rovno hotové priesady. Pri ukladaní do zeme myslite na to, že obľubuje sucho a slnko, preto pôdu určite nepremočte.

V prípade sadenia semien je dobré, ak ich necháte najprv naklíčiť, čo trvá približne 2 až 3 týždne. Keď dosiahnu dostatočnú veľkosť na manipuláciu, môžete ich presadiť do väčších črepníkov alebo priamo do zeme na záhrade. Ak ste si zakúpili priesady, tento krok, samozrejme, preskočte.

Starostlivosť je jednoduchá

Počas leta je dobré rastliny pravidelne zalievať, no určite pôdu nechávajte pravidelne mierne preschnúť. Pampová tráva je odolná voči suchu, ale nemala by nám trpieť úplne. Počas jesene však s vodou šetrite a rastliny viac nezalievajte, pretože počas septembra začínajú postupne rozkvitať.

Úprava je kľúčová

Strihanie je dôležitá časť starostlivosti – pomáha udržiavať rastlinu zdravú a podporuje jej rast. Ideálny čas na strihanie je skoro na jar, teda pred začiatkom rastovej sezóny. Ak je rastlina veľká alebo hustá, môžete ju prerieďovať odstránením starších alebo napadnutých častí.

Najviac práce vás čaká pred zimou – tráva sa musí poriadne zazimovať, inak toto obdobie neprežije. Môže ľahko vymrznúť, preto ju musíte chrániť pred zimou a vlhkosťou. Trsy je nutné zviazať a korene odporúčame obložiť vhodným priepustným materiálom (čečinou alebo netkanou textíliou).

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame