Pohon na benzín a obrovské rozmery: Aj tak vyzeral prvý vysávač

Žena

thinkstockphotos.com

Len sotva by ste dnes našli domácnosť, v ktorej chýba. Upratovanie bez vysávača si dnes už ťažko vieme predstaviť. Prvý model bol patentovaný pred 115 rokmi a ku klientom túžiacim po čistom koberci ho prevážali na konskom povoze.

Na prelome storočí si mnohí inžinieri, ktorých chrlili americké odborné školy, chceli uchytiť svoj kus z koláča, ktorým bol aj trh s domácimi spotrebičmi. Zaplavovali ho vylepšované elektrické nástroje a prístroje, ktoré v časoch hojnosti nachádzali svoje miesto v amerických domácnostiach (fotoaparáty, gramofóny, elektrické žehličky, holiace strojčeky, mixéry…). Nová generácia vynálezcov vylepšovala a vylepšovala, aby tieto prístroje mohli plniť svoju úlohu rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie.

Vysávač na benzín

Jedným z nich bol aj John S. Thurman zo St. Louis v americkom štáte Missouri. Žiadosť na patentový úrad si podal 14. novembra 1898. Patent na prvý motorový vysávač (pneumatic carpenter renovator) získal 3. októbra 1899. Dal si patentovať verziu vysávača na benzínový pohon.Zariadenia na čistenie kobercov boli patentované aj predtým – ako však podotýka dizajnér Carroll Gantz, autor knihy The Vacuum Cleaner: A History (2012), nie je známe, či sa aj vyrábali a predávali.


Tiež by vás mohlo zaujať: Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!


Fungoval naopak

Možno by bol v tomto prípade lepší názov prvý motorový čistič kobercov, pretože s vysávaním mal pramálo spoločného. Ako ďalšie podobné zariadenia, ktoré vznikali v tom čase v USA aj v Európe, na vyháňanie prachu a ostatnej nečistoty z kobercov sa využíval tlak vzduchu a nie satie – podtlak (vákuum). Smeti sa zachytávali do plátenného vaku.

Presuny na voze s koňmi

Už na počutie to bola iste namáhavá práca, vyžadujúca si obratnosť.Thurmanov vysávač bol veľký, tvoril ho benzínový motor – kompresor, trubice a veľký vak. Na voze ho ťahali kone. Thurman vysávacie služby ponúkal v roku 1903 za 4 doláre. Reklamu mal v novinách St. Louis Dispatch.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!


Vysávač na súde

Thurmanov vynález sa často označuje ako prvý vákuový motorový vysávač. Nie je to však správne. Potvrdil to aj americký súd v roku 1916, ktorý v spore medzi spoločnosťami Vacuum Cleaner Company a Innovation Electric Company rozhodol, že Thurmanove patenty nepracujú na princípe satia. Jeho princíp však našiel uplatnenie pri fukároch (fúkač, dúchadlo) lístia alebo snehu.


Aký vysávač doma používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame