Jesenné lístie využite ako mulč: Pohrabte ho, ale nevyhadzujte – záhrada sa poteší!

jesenné lístie sa dá použiť mulč

Mulč z lístia je vhodný najmä pre kyslomilné rastliny (Zdroj: Pixabay/Peggychoucair)

Jedným z najlepších zdrojov organickej hmoty v záhrade je jesenné lístie, z ktorého si možno pripraviť vlastný mulč. Nekonečné hrabanie opadaného lístia predznamenáva horkosladký koniec záhradkárskej sezóny. S týmto spôsobom môžete lístie hodnotne využiť a spracovať.

Pripraviť mulč trvá aspoň jeden rok

Listy sú plné stopových prvkov a minerálov, ktoré stromy a iné rastliny čerpajú hlboko z pôdy. Bolo by škoda nevyužiť ich hodnotu a len tak ich vyhodiť alebo spáliť. Listy majú v záhrade niekoľko funkcií. Okrem mulču alebo listovky zdravé lístie použijete aj ako ochranný materiál rastlín pred mrazom alebo ako zimný úkryt pre drobné živočíchy.

Pohrabané lístie stačí nechať na kope (najlepšie v priedušnej, drevenej ohrade na to určenej) a pomocou prirodzených húb sa po jednom až troch rokoch rozloží. Podľa veku rozoznávame mladú alebo starú listovku. Mladšia je viac kyslá a čím je staršia, tým je menej kyslejšia. Ale staršia má zas menej živín, ako mladá. Lepší a rýchlejší spôsob prípravy mulču je listy nasekať alebo prejsť kosačkou a podrtiť ich na menšie kúsky, pretože tak sa rýchlejšie rozložia.

nástielka z opadaných jesenných listov
Nástielka z listov chráni korene a bráni premrznutiu pôdy (Zdroj: Freepik/wirestock)

Kvalita mulču je ovplyvnená tiež druhom použitého lístia. Niektoré druhy listov sa na prípravu nehodia a iné sú výborné. Najkvalitnejší je z bukového lístia a ďalej nasleduje dub, ale vhodné je aj lístie z liesky alebo z lipy. Na výrobu nie sú vhodné listy vlašského orecha, ktoré zamedzujú rast rastlín.

vyhĺbená jama na sadenie
Mulč poslúži aj ako náhrada hnojiva (Zdroj: Freepik/freepik)

Jeseň je skvelým obdobím na mulčovanie. Ak sa rozhodnete pripraviť si z listov vlastný mulč, o rok ho využijete ako náhradu rašeliny alebo ako kyslejšie hnojivo pre čučoriedky, azalky alebo hortenzie.


Ako využívate opadané lístie v záhrade?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Gardeners.com
Odporúčame