Odpovedá výživová poradkyňa: Je slovenské mäso naozaj lepšie ako dovezené?

Mäso

Kde nakupovať kvalitné mäso? (Zdroj: Gettyimages)

Dobrý deň,

roky nakupujem mäso v bežnom supermarkete, nikdy som sa nepozerala na pôvod. No minulú nedeľu mi moja nevesta položila otázku, že kde bolo kura, z ktorého som robila vývar, zabité. Vysvetlila mi, že väčšina mäsa v potravinách je je ani zo slovenského chovu, a vraj nie je veľmi kvalitné. Čo je, prosím, na tom pravdy? Kde mám potom kúpiť kvalitné mäso?

Irena


Dobrý deň, Irenka,

ďakujem za vašu otázku. Čo sa týka hodnotenia kvality mäsa bežne dostupného v obchodoch, tomu sa vyhnem, pretože to je v kompetencii príslušných orgánov. Avšak určite si aj vy sama spomeniete na mnohé kauzy a škandály, ktoré sa týkali mäsa dovezeného zo zahraničia. To znamená, že týmto smerom by som určite nešla.

Ak teda musíte (chcete) kupovať mäso, napríklad v supermarketoch, je nevyhnutnosťou pozrieť sa na krajinu pôvodu, zabitia a spracovania (balenia). Minimum, čo môžete v tomto smere urobiť, je vybrať si to slovenské. Niektoré supermarkety majú v ponuke mäso od slovenských farmárov z ekologickej produkcie (z eko fariem), čo je výborné riešenie, treba jednoducho hľadať a pýtať sa. Na Slovensku sa pomaly rozrastá počet obchodov predávajúcich kvalitné produkty najmä od slovenských farmárov, vrátane mäsa.

Urobte si prieskum vo svojom okolí. Určite takúto predajňu nájdete. Ak by ste predsa len hľadali márne, riešením sú internetové obchody ponúkajúce mäso slovenských farmárov a eko farmárov. Ich výhodou je to, že vám všetko dovezú predo dvere. Do pozornosti by som rada dala aj „podnikové“ predajne existujúce pri niektorých poľnohospodárskych družstvách. Ponúkajú mäso z vlastného chovu.  Z etikety takéhoto mäsa sa dozviete aj mnohé zaujímavé a užitočné informácie, ako napríklad plemeno zvieraťa, jeho vek, pohlavie či čas spracovania výrobku.

Samozrejme, takéto mäso je drahšie, avšak tu platí, že menej je viac – zdravie je na prvom mieste, čiže je lepšie dopriať si naozaj kvalitné mäso raz týždenne, ako niekoľkokrát do týždňa hocijaké. Namiesto mäsa môžete jedálniček obohatiť o iné výživné potraviny, ktoré v mnohých slovenských domácnostiach absentujú úplne, alebo ich príjem je veľmi nízky. Jedná sa napríklad o strukoviny, ktoré sa dajú pripraviť na desiatky rôznych spôsobov.

Čo sa týka kvality a čerstvosti mäsa, tu by som sa riadila etiketou a senzorickými vlastnosťami, najmä vzhľadom a vôňou. Čím je mäso na pulte dlhšie, tým je tmavšie. Napríklad bravčové mení svoju farbu od svetloružovej k tmavšej až hnedej. Takisto len málokoho oklame čuch – to, že sa mäso začína kaziť, alebo je pokazené, zacítime okamžite. Určite si treba všimnúť aj hygienu v samotnej predajni, kde sa manipuluje s mäsom. Nemenej dôležité je pýtať sa.


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame