Tieto vianočné piesne určite poznáte! Prečítajte si, aké zaujímavé príbehy za nimi stoja

Za známymi vianočnými piesňami sú pútavé príbehy (Zdroj: Freepik/Rawf8.com)

Piesne, ktoré spomíname v našom článku, patria k vianočným stáliciam. Sú zaradené do albumov viacerých umelcov a ich melódie zazneli hádam v každom sviatočnom filme. Za ich vznikom sa skrývajú rôzne zaujímavé, možno aj prekvapivé príbehy, do ktorých sa teraz môžete začítať.

White Christmas

Do dnešného dňa zostáva pieseň White Christmas najpredávanejšou vianočnou skladbou všetkých čias. Guinessova kniha rekordov dokonca uvádza, že s viac ako 50-timi miliónmi predaných kópií ide o najpredávanejšiu skladbu vôbec. Len z jej prvotnej verzie sa predalo viac ako 31 miliónov kópií a neskôr ju ešte prespievalo množstvo spevákov, vrátane slovenskej verzie od Jany Kocianovej a českej od Heleny Vondráčkovej.

Pieseň napísal americký skladateľ Irving Berlin a v roku 1942 ju vo filme Holiday Inn prvýkrát naspieval Bing Crosby. Film bol za skladbu ocenený Oscarom. Podnetom na vznik piesne bolo cnenie vojakov za domovom počas druhej svetovej vojny. Chýbali im najmä tradičné Vianoce v kruhu rodiny. Túto tému pripomína aj neskorší farebný film z roku 1954, ktorý sa príznačne volá Biele Vianoce.

Rockin’ Around the Christmas Tree

Názov piesne vám nemusí byť známy, no jej melódiu si určite pripomeniete spomienkou na scénu z filmu Sám doma, v ktorej Kevin pomocou figurín predstiera, že má večierok. Povedali by ste však, že ju spieva iba 13-ročné dievča? Brenda Lee je doteraz najmladšou osobou, ktorá naspievala takýto veľký vianočný hit.

Autorom pesničky je Johnny Marks, ktorý napísal aj iné známe hity ako „A Holly Jolly Christmas“ a „Rudolph the Red-Nosed Reindeer“, a vyšla v roku 1958. Lee pre nashvillské noviny povedala, že bola prekvapená, keď si ju autor vybral ako speváčku. Vtedy totiž so svojimi prvými nahrávkami nebola veľmi úspešná. Pieseň sa stala hitom až počas 60-tych rokov, čiže v čase, kedy sa známejšou stala aj samotná Brenda Lee.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Nekupujte adventný kalendár a vyrobte si vlastný! Tu je 18 úžasných inšpirácií

Feliz Navidad

Túto popovú vianočnú pieseň, ktorá sa stala klasikou, nahral v roku 1970 portorický spevák a skladateľ José Feliciano. V nej nám po španielsky praje veselé Vianoce a nový rok plný šťastia a prosperity. Anglický text zase predstavuje zaželanie veselých Vianoc z celého srdca. Pieseň, ktorá svojim jednoduchým, no srdečným odkazom zapôsobí na každého, patrí na Vianoce medzi najhranejšie piesne v Kanade a USA.

Ako Feliciano uviedol, pieseň nahral v čase, keď sa mu cnelo počas sviatkov za domovom. Zatiaľ čo on sedel sám v štúdiu v Los Angeles, jeho rodina bola v New Yorku. Spomínal vtedy na slávenie Štedrého večera spolu so svojimi bratmi, na jedenie tradičných portorických jedál, pitie rumu a koledovanie.

V roku 2020 pre NPR povedal, že piesňou chcel vyjadriť nielen radosť, ktorú vždy cítil počas Vianoc, ale aj to, aký je teraz osamelý. „Chýbala mi rodina, chýbalo mi spoločné koledovanie. Chýbala mi celá scenéria Vianoc,“ dodal.

O Holy Night (Cantique de Noël)

Príbeh vzniku tejto koledy sa začal roku 1843 v meste Roquemaure vo Francúzsku, kde práve obnovili kostolný organ. Aby túto udalosť oslávili, kňaz presvedčil básnika Placidea Cappeaua, ktorý bol miestnym rodákom, nech napíše vianočnú báseň. Čoskoro sa k nej skladateľ Adolphe Adam rozhodol skomponovať aj hudbu. Dokončená pieseň mala v Roquemaure premiéru o štyri roky neskôr a zaspievala ju operná speváčka Emily Laurey.

Do angličtiny text prispôsobil v roku 1855 básnik, hudobný kritik, vydavateľ a minister John Sullivan Dwight. Hovorí sa v ňom o príchode Ježiša ako o vykúpení pre ľudstvo. Táto verzia sa stala obľúbenou po celom svete.

Ide o jednu z piesní, ktorá je pre začiatočníkov kvôli svojmu vysokému vokálnemu rozsahu náročná na zaspievanie. Vo Francúzsku táto koleda tradične zaznieva na začiatku polnočnej omše. Napríklad aj pieseň Karla Gotta, Dny zázraků a přání, je naspievaná na jej melódiu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zabudnite tento rok na ponožky: Prinášame vám viac ako 25 tipov na skvelé vianočné darčeky pre celú rodinu

Have Yourself a Merry Little Christmas

Ak si preložíte text tejto piesne, zistíte, ako veľmi dokáže zasiahnuť srdce. Napísali ju Hugh Martin a Ralph Blain pre Judy Garland do filmu Meet Me in St. Louis z roku 1944. Hviezde z Čarodejníka zo zeme Oz sa však zdal pôvodný text príliš smutný. Pri predstave, že by sa kvôli tomu jej filmová sestra, ktorú hrala Margaret O’Brien, rozplakala, si Judy pripadala ako netvor.

V piesni sa totiž spievalo o tom, že si treba sviatky vychutnať, pretože môžu byť tie posledné, ktoré trávime s našimi blízkymi, alebo že nasledujúce nemusia byť také šťastné ako v minulosti. A to naozaj neznelo veľmi pozitívne.

Textári sa nakoniec rozhodli pieseň pozmeniť. Teraz sa v nej hovorí o nádeji a prekonaní osamelosti počas sviatkov. Keď ju chcel prespievať Frank Sinatra do jeho albumu A Jolly Christmas z roku 1957, jednu strofu stále považoval za málo veselú a preto ju po dohode s Hughom Martinom nahradili inou.

Zdroj: plnielanu.sk, udiscovermusic.com, parade.com, en.wikipedia.com
Odporúčame