Proti jazvám radami našich starých mám: Čo všetko na ne zaberá?

Muž

thinkstockphotos.com

Nezriedkavou súčasťou operačných zákrokov sú jazvy, ktorými sa nikto príliš nechváli. Práve naopak, každý sa ich chce zbaviť čo najskôr. Neraz sa stávajú nie ani tak zdravotným, ale najmä estetickým problémom. Viete, ako sa ich dá zbaviť čo najprirodzenejšie?

Hojenie jaziev je procesom závislým od konkrétneho jednotlivca. Do akého štádia sa rana vyvinie, závisí od viacerých faktorov. Niekomu sa jazvy hoja neuveriteľne rýchlo, najmä detská pokožka je prispôsobená na rýchle hojenie. Záleží aj od toho, čo nám do vienka dali rodičia, ale aj od toho, ako  jazva vznikla. Tiež súvisí aj s typom pokožky, stavom imunity, užívanými liekmi a dokonca aj so psychikou.

Liečbu neodkladajte

S liečbou je vhodné začať čo najskôr, no až po tom ako sa zahojí pokožka. Produkty na ich liečbu totiž nie sú určené na otvorené rany, čo by mohlo neskôr spôsobiť aj zdravotné problémy. V zásade však platí, že čím je rana čerstvejšia, tým jednoduchšie sa hojí a v porovnaní so staršími aj s lepším efektom.

Získajte živiny masážou

Jazvy je dôležité udržiavať podľa možností bez napätia, čím sa zabráni ich rozširovaniu, a dovtedy, kým nevyzrejú, je nutné ich udržiavať mimo UV žiarenia. Každodenne sa venujte jemnej tlakovej masáži a doprajte jazvám dostatok vzduchu. Intenzívna masáž znižuje viditeľnosť jazvy. Pravidelným masírovaním zlepšíte prekrvenie v postihnutej časti kože, čím zabezpečíte viac dodávaných živín do danej oblasti. Práve zvýšený obsah základných živín prispieva k rýchlejšiemu hojeniu.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Natierajte, natierajte a natierajte

Úplne najzákladnejšou starostlivosťou o jazvy je natierať ich. Jazva sa totiž nesmie vysušiť, čo vedeli už naši predkovia, ktorí ich potierali sadlom, ľubovníkovým olejom či výťažkom zo skorocelu. Veľmi obľúbeným a prirodzeným prípravkom je aj med. Jeho liečivé účinky sa využívajú už stáročia na rany aj popáleniny. Potierať by sa ním mali niekoľkokrát denne, tak sa jeho účinky budú môcť prejaviť naplno. Dôležité je však dbať na to, aby išlo o skutočne kvalitný med. Pri natieraní dbajte najmä na pravidelnosť, pretože tak účinnejšie dosiahnete očakávaný výsledok.

Tajomstvo vašej kuchyne

Ďalším prirodzeným riešením je citrónová šťava, ktorú treba nanášať na jazvu dvakrát denne. Uhorková šťava sa zas postará o to, aby sa jazvy stiahli a stali menej viditeľnými. Kuchyňa však schováva viacero možností, ktoré pomôžu počas procesu hojenia jaziev. Čerstvo nakrájaná paradajka, šťava z nej alebo popučený banán stačí takisto aplikovať na jazvu. Stačí desať minút, potom dôkladne opláchnite. Výborná je aj šťava z aloe vera, stačí ju používať dvakrát denne, kým sa jaziev nezbavíte. Tkanivo dokážete vyhladiť aj cesnakom, keď si danú časť kože budete viackrát denne ním potierať.


Mohlo by vás zaujať: Všeliek menom biolampa: V čom všetkom vraj dokáže pomôcť?


Nezabúdajte na lekára!

Každú väčšiu jazvu a jej následnú liečbu by ste rozhodne mali prediskutovať s lekárom. Ten zhodnotí stav tkaniva a rozsah jazvy a podľa toho potom stanoví spôsob liečby. Rozhodovacím faktorom je aj to, či je jazva čerstvá alebo už staršia. S tými novými si poradíte aj sami masážou a potieraním spomínanými produktmi. So staršími je to zložitejšie, samostatne sa k úplnej dokonalosti zrejme nedopracujete. Práve lekár vám môže odporučiť odbornú starostlivosť v podobe chirurgického zákroku, ošetrenie jazvy laserom alebo pomocou dermabrázia. Nespoliehajte sa však len na jeden jediný názor, vypočujte si viacero odborníkov a až potom sa rozhodnite.

Nech si už vyberiete akékoľvek riešenie, všetko je na vás. Aj rozhodnutie, že si jazvy a s nimi spojené spomienky ponecháte také, aké sú. Veď nie je dôvod sa za ne hanbiť.


Čo v boji s jazvami najlepšie pomohlo vám? Poraďte nejaké účinné recepty ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame