Prvá letuška na svete to mala ťažké: Lietadlo musela tlačiť až do hangáru

Letuška

thinkstockphotos.com

Dnes vnímame letušky ako samozrejmosť, v minulosti však táto pozícia patrila výhradne mužom. Až Američanka Ellen Churchová ako prvá žena privítala 11 pasažierov na palube lietadla Boeing 80A na letisku v americkej Kalifornii 15. mája pred 85 rokmi.

Prvá letuška na svete

V minulosti neboli ženy na palubách lietadiel príliš vítané. Ellen Churchovej sa podarilo presvedčiť spoločnosť Boeing Air Transport, že žena v úlohe sprievodkyne povzbudí cestujúcich, aby sa lietania nebáli. V začiatkoch leteckej dopravy neboli lietadlá také pohodlné, ani bezpečné ako dnes. V zime v nich bolo chladno a v lete zasa príliš horúco. Turbulencie vyvolávali u cestujúcich žalúdočné ťažkosti a mnohí odmietli po prvej skúsenosti lietať. Letecké spoločnosti sa preto usilovali zväčšiť pohodlie klientov, aby opätovne využili ich služby.


Mohlo by vás zaujať: Nízkonákladové aerolínie lietajú za facku: Čo od ich služieb môžete čakať?


Časníčka a upratovačka v jednom

Vtedy sa v kancelárii spoločnosti Boeing Air objavila Ellen Churchová, zdravotná sestra, ktorá presvedčila zodpovedných, že prítomnosť sestričky na palube lietadla bude prínosom. Ako prvej jej bola zverená úloha dovtedy určená výhradne mužom. Ellen Churchová oblečená v peknej uniforme vítala a usádzala pasažierov, postarala sa o batožinu, ponúkla žuvačku na prekonanie tlaku v ušiach a roznášala sendviče a nápoje. Jedným okom dozerala na bezpečnostné dvere susediace s toaletou, aby sa cestujúci v „mrákotách“ omylom nestratil v modrej oblohe. K jej menej atraktívnym povinnostiam patrilo upratovanie a pomoc pri tlačení lietadla do hangáru, no splnil sa jej sen o lietaní a to za 125 dolárov mesačne.

Otvorila dvere ostatným

Pre letušky, ktoré sa po vzore Ellen Churchovej chopili príležitosti aj v ostatných aerolíniách, platili prísne pravidlá. Mladé ženy vo veku 20 až 26 rokov, nižšie ako 163 cm, museli vážiť menej ako 53 kilogramov a museli byť slobodné. Poslednú podmienku dodržiavali mnohé aerolínie až do roku 1960. Ellen Churchová bola po 18 mesiacoch práce prinútená vzdať sa kariéry stewardky v dôsledku automobilovej nehody. Svoje skúsenosti však využila počas druhej svetovej vojny, keď pôsobila v armádnych ošetrovateľských práporoch. Za svoje zásluhy získala viacero medailí.


Mohlo by vás zaujať: Prežite dlhý let v zdraví a dobrej nálade: Poradíme vám, ako na to!


Letušky – hrdinky

Podľa ankety z roku 2009 považuje 23 percent Sloveniek za najzaujímavejšie práve povolanie letušky, ktoré však skrýva rôzne nástrahy. Napríklad v auguste 2007 britská letuška na palube lietadla asistovala pri pôrode a zachránila život bábätka, keď mu slamkou uvoľnila dýchacie cesty. Pochvalu si vyslúžila aj stewardka, ktorá v novembri 2008 po nervovom zrútení sa druhého pilota asistovala kapitánovi Boeingu-767 kanadskej spoločnosti. Desivá nehoda lietadla juhokórejských aeroliniek v San Franciscu v roku 2013 mala jednu nečakanú hrdinku – letušku, ktorá aj vo vypätej situácii zachovala pokoj a zachránila niekoľko životov, napriek vlastným zraneniam. Strasti i slasti letušiek sa dostali i na filmové plátno, napríklad v romantickej komédii View from the Top (Letuška 1. triedy, 2003).


Koľkokrát ste už absolvovali let lietadlom a na aké najzaujímavejšie príhody z letu si spomínate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame