Rastlina mesiaca: Magnólia je neprehliadnuteľná, ktoré miesto v záhrade je pre ňu ideálne?

rastlina mesiaca - magnólia

Magnólia vďaka impozantným kvetom pritiahne pohľady do záhrady (Zdroj: unsplash.com/Evie Fjord)

Magnólie sú pre niektorých záhradkárov jedným z najkrajších kvitnúcich stromov. Vďaka širokej rozmanitosti jednotlivých druhov ponúkajú mimoriadne estetické riešenie k domu. Či už ste nadšený záhradník alebo len obdivovateľ krásy, ktorou magnólia oplýva, prinášame vám užitočné informácie o jej pestovaní.

Magnólia je bohatá na kvety, ale aj históriu

Možno by to tipoval iba málokto, pravdou však je, že magnólie sú starobylé kvitnúce rastliny s bohatou históriou. Ich pôvod sa totiž datuje do obdobia spred viac ako 20 miliónov rokov. Prvá magnólia bola objavená na území súčasnej Ázie a predpokladá sa, že práve odtadiaľ sa rozšírila do celého sveta. Aj preto sa za jej kolísku označuje východná Ázia a veľké územie Ameriky.

Názov tohto krásneho stromu pochádza od francúzskeho botanika Pierra Magnola, ktorý ich systematicky študoval v 18. storočí. Do dnešného dňa je známych až 80 druhov magnólií a tiež stoviek kultivarov.

Púta pohľady už z diaľky

Dnes sú magnólie pestované po celom svete. Vďaka svojmu vzhľadu sa stali obľúbenou ozdobou záhrad a parkov. Ak sa tento strom páči aj vám, vedzte, že môže narásť až do výšky 25 metrov.

Magnólie sa medzi sebou líšia v závislosti od odrody či kultivaru. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že zanechávajú dojem vznešenosti a noblesy. Sú charakteristické hladkou hnedou alebo sivo-hnedou kôrou, pričom listy majú veľké, lesklé a tmavozelené. V našich klimatických podmienkach pestujeme väčšinou opadavé druhy. Kvety sú najčastejšie biele alebo rôznych ružových a fialových odtieňov.

Rastlina mesiaca - magnólia
(Zdroj: Freepik/wirestock)

Rozmanitosť ponúka vo farbe kvetov aj vo veľkosti

Pri magnólii je najdôležitejšie vybrať si správnu odrodu. Na Slovensku môžeme najčastejšie natrafiť na tieto:

  • magnólia soulangova – dorastá do výšky 10 metrov. Charakteristická je plnými bielo-ružovými kvetmi. Strom kvitne od marca až do mája.
  • magnólia ľaliokvetá – jej výška je maximálne do 4 metrov. Kvety tohto druhu pripomínajú ľalie, dostupné sú v najrôznejších farbách. 
  • magnólia hviezdokvetá – patrí medzi jednu z najnižších odrôd. Jej maximálna výška je približne 2 až 2,5 metra. Na úzkom pni sa vypína raz tak široká koruna.
  • magnólia sieboldova – kvitne v máji a v júni. Kvety sú biele a krásne dopĺňajú výrazné zelené listy. Ide však o vysoký strom, ktorý dorastá až do 10 metrov.
  • rôzne trpasličie kultivary
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jar je už za dverami: Nezabudnite na prvé jarné postreky stromčekov a kríkov, vďaka týmto tipom to stihnete v pravý čas
(Zdroj: unsplash.com/micheile henderson)

Nenáročnú starostlivosť zvládne naozaj každý

Skvelou správou je, že magnólia je pomerne nenáročný strom. Aj preto sa teší takej širokej popularite. Vo všeobecnosti platí, že najdôležitejšie je rátať s jej veľkosťou a tomu prispôsobiť aj miesto výsadby. Vyberať by sme mali slnečné až poloslnečné miesto, aby mala magnólia dostatok slnečných lúčov a mohla tak prosperovať. Na pôde až tak nezáleží, strom sa dokáže prispôsobiť. Ak by ste však chceli magnólii predsa len dopriať ideálnu starostlivosť, vyberte priepustnú a kyslejšiu pôdu.

Vysádzať magnóliu je možné v dvoch ročných obdobiach – na jar a na jeseň. Polievať by sme mali najmä čerstvo zasadený strom. Čím viac magnólia starne, tým lepšie odoláva suchu. Neskôr si vystačí s bežnými dažďovými zrážkami, prípadne s občasným poliatím. To môže byť pokojne iba raz za mesiac, v letných mesiacoch však častejšie. Hnojiť ju stačí iba jedenkrát do roka, ideálne na začiatku jari.

S čistým svedomím teda môžeme povedať, že magnólia je bezúdržbová rastlina. Nezabudnite však na jeseň jej zhodené lístie poupratovať, aby nezadusili trávu pod ním.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame