Rastlina mesiaca: Magnólia je neprehliadnuteľná, ktoré miesto v záhrade je pre ňu ideálne?
Magnólia vďaka impozantným kvetom pritiahne pohľady do záhrady (Zdroj: unsplash.com/Evie Fjord)
Magnólie sú pre niektorých záhradkárov jedným z najkrajších kvitnúcich stromov. Vďaka širokej rozmanitosti jednotlivých druhov ponúkajú mimoriadne estetické riešenie k domu. Či už ste nadšený záhradník alebo len obdivovateľ krásy, ktorou magnólia oplýva, prinášame vám užitočné informácie o jej pestovaní.
Magnólia je bohatá na kvety, ale aj históriu
Možno by to tipoval iba málokto, pravdou však je, že magnólie sú starobylé kvitnúce rastliny s bohatou históriou. Ich pôvod sa totiž datuje do obdobia spred viac ako 20 miliónov rokov. Prvá magnólia bola objavená na území súčasnej Ázie a predpokladá sa, že práve odtadiaľ sa rozšírila do celého sveta. Aj preto sa za jej kolísku označuje východná Ázia a veľké územie Ameriky.
Názov tohto krásneho stromu pochádza od francúzskeho botanika Pierra Magnola, ktorý ich systematicky študoval v 18. storočí. Do dnešného dňa je známych až 80 druhov magnólií a tiež stoviek kultivarov.
Púta pohľady už z diaľky
Dnes sú magnólie pestované po celom svete. Vďaka svojmu vzhľadu sa stali obľúbenou ozdobou záhrad a parkov. Ak sa tento strom páči aj vám, vedzte, že môže narásť až do výšky 25 metrov.
Magnólie sa medzi sebou líšia v závislosti od odrody či kultivaru. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že zanechávajú dojem vznešenosti a noblesy. Sú charakteristické hladkou hnedou alebo sivo-hnedou kôrou, pričom listy majú veľké, lesklé a tmavozelené. V našich klimatických podmienkach pestujeme väčšinou opadavé druhy. Kvety sú najčastejšie biele alebo rôznych ružových a fialových odtieňov.
(Zdroj: Freepik/wirestock)
Rozmanitosť ponúka vo farbe kvetov aj vo veľkosti
Pri magnólii je najdôležitejšie vybrať si správnu odrodu. Na Slovensku môžeme najčastejšie natrafiť na tieto:
magnólia soulangova – dorastá do výšky 10 metrov. Charakteristická je plnými bielo-ružovými kvetmi. Strom kvitne od marca až do mája.
magnólia ľaliokvetá – jej výška je maximálne do 4 metrov. Kvety tohto druhu pripomínajú ľalie, dostupné sú v najrôznejších farbách.
magnólia hviezdokvetá – patrí medzi jednu z najnižších odrôd. Jej maximálna výška je približne 2 až 2,5 metra. Na úzkom pni sa vypína raz tak široká koruna.
magnólia sieboldova – kvitne v máji a v júni. Kvety sú biele a krásne dopĺňajú výrazné zelené listy. Ide však o vysoký strom, ktorý dorastá až do 10 metrov.
Skvelou správou je, že magnólia je pomerne nenáročný strom. Aj preto sa teší takej širokej popularite. Vo všeobecnosti platí, že najdôležitejšie je rátať s jej veľkosťou a tomu prispôsobiť aj miesto výsadby. Vyberať by sme mali slnečné až poloslnečné miesto, aby mala magnólia dostatok slnečných lúčov a mohla tak prosperovať. Na pôde až tak nezáleží, strom sa dokáže prispôsobiť. Ak by ste však chceli magnólii predsa len dopriať ideálnu starostlivosť, vyberte priepustnú a kyslejšiu pôdu.
Vysádzať magnóliu je možné v dvoch ročných obdobiach – na jar a na jeseň. Polievať by sme mali najmä čerstvo zasadený strom. Čím viac magnólia starne, tým lepšie odoláva suchu. Neskôr si vystačí s bežnými dažďovými zrážkami, prípadne s občasným poliatím. To môže byť pokojne iba raz za mesiac, v letných mesiacoch však častejšie. Hnojiť ju stačí iba jedenkrát do roka, ideálne na začiatku jari.
S čistým svedomím teda môžeme povedať, že magnólia je bezúdržbová rastlina. Nezabudnite však na jeseň jej zhodené lístie poupratovať, aby nezadusili trávu pod ním.
Zdieľať na