Rozprávky z Vlčích hôr napísali deti deťom: Unikátny projekt presiahol aj hranice fantázie malých pisateľov

krst knihy Rozprávky z Vlčích hôr

Rozprávková kniha je poctou regiónu na východe Slovenska, krstilo sa v Snine (Zdroj: Oli Džupinková)

Rozprávky z Vlčích hôr venujú deti svojim rovesníkom. Kniha, ktorú napísali deti pre deti, pomáha nielen zviditeľniť región na východe Slovenska, ale zároveň aj zlepšuje zručnosti detí v písaní a čítaní.

Rozprávky z Vlčích hôr si napísali deti samé

Spôsob, ako rozvíjať detský talent, ale aj zvýšiť záujem o literatúru a písanie, prináša unikátny projekt detskej knihy s názvom Rozprávky z Vlčích hôr. Viac ako dve desiatky rozprávok sa odohrávajú v prostredí Národného parku Poloniny na východe Slovenska. Nápad, ako zviditeľniť jedinečnosť regiónu pri hraniciach s Poľskom a Ukrajinou, skrsol v hlave Oli Džupinkovej s kamarátmi, ktorí v Poloninách vyrábajú vlastné produkty. Oli Džupinková bola nielen autorkou projektu, ale aj samotnou ambasádorkou.

„Počas pandémie koronavírusu sme sa s kamarátmi rozprávali o projekte, ktorý by zviditeľnil náš kraj. Zároveň sme chceli zapojiť a prepojiť ľudí, ktorí pôsobia na východnom Slovensku alebo sú s naším regiónom spojení. Po rozhovore s riaditeľom Centra voľného času v Snine sme vyhlásili online súťaž o najkrajšiu rozprávku z Vlčích hôr. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci a žiačky základných škôl a študenti a študentky stredných škôl z celého Slovenska,” hovorí Oli Džupinková.

Projekt presiahol hranice regiónu aj fantázie detí

Do súťaže ich nakoniec prišlo viac 250, napríklad zo škôl, od Bratislavy, cez Nitru, Žilinu, Ružomberok, Banskú Bystricu, až po Michalovce, či Stakčín. A samozrejme, nesmeli chýbať ani rozprávky od detí z Uliča, z obce, ktorá sa nachádza priamo vo Vlčích horách.

Rozprávky boli o prírode, o klimatickej kríze, o ničení prírody, o rovnakých právach, o odvahe a statočnosti. Polovicu rozprávok uverejnených v knižnej podobe pritom napísali deti zo Sniny. A aj keď projekt vznikol na regionálnej úrovni, presiahol hranice východného Slovenska a vďaka tomu sa povedomie o Poloninách dostalo na celé Slovensko.

PaedDr. Silvia Regecová, zástupkyňa riaditeľky Gymnázia v Snine: „Páčilo sa mi hlavne to, že to bolo regionálne a že deti mohli písať o svojej krajine a regióne. Zároveň si všetky informácie sami študovali a vyhľadávali názvy rastlín či bytostí, ktoré tu boli.”

Rozprávky vybrali známe osobnosti

Výsledných 24 rozprávok, ktoré sa dostali do knižnej podoby, vyberala porota. Jej súčasťou boli Celeste Buckingham, Mona Zázrivcová, Kristína Suchánková, Miro Jaroš a Ondrej Kandráč spolu s detskou porotou Karin, Minou a Lukášom. Súčasťou knihy sú aj nádherné ilustrácie od šiestich rôznych ilustrátoriek – Johanka Janošíková, Dominika Šikulincová, Edita Hajdu, Iveta Hricová, July Haluzová a Martina Gabaríková.

Finálny dizajn mal na starosti jeden z najlepších grafických dizajnérov na Slovensku Tomáš Kompaník. Knihu Rozprávky z Vlčích hôr slávnostne pokrstili v Snine, 4. januára 2024 spoluautori celého projektu spolu s deťmi, ktorých rozprávky sa dostali do knižnej podoby. Knihe popriali, aby si čo najviac detí čítalo rozprávky s rodičmi a aby každé dieťa dostalo priestor rozvíjať svoju fantáziu.

Kniha Rozprávky z Vlčích hôr je ukážkou toho, aké dôležité je dopriať deťom priestor a voľnosť. Nezabúdajme na to a dovoľme deťom a mladým ľuďom unášať sa fantáziou. Dovoľme im povedať svoj názor, vyjadriť sa a byť súčasťou nášho veľkého sveta. Zároveň oceňujeme prácu všetkých učiteliek a učiteľov, ktorí motivovali deti k písaniu a umeleckej tvorbe.

”…a tá Mliečna cesta vraj má s mliekom pramálo spoločného. Dodnes sa traduje, že ju vytvoril vĺčko, ktorý prečkal búrku v komore s Amálkou. Na labkách si totiž odniesol rozsypanú tatarčanú múku a na ceste domov, do hôr, zanechal svetlé stopy na nebi,” píše napísala Tatiana Sentelíková v rozprávke Hviezdy vo Vlčích horách.

„Kniha Rozprávky z Vlčích hôr je poctou nášmu regiónu a kraju, odkiaľ pochádzame,” dodáva autorka projektu Oli Džupinková, ktorá pochádza zo Sniny.

Prehľad top kúpeľov a wellness na Slovensku: Čítajte viac!

Zdroj: Tlačová správa/Oli Džupinková
Odporúčame