Starostlivosť o ruže v júli sa vyplatí: Venujte im teraz pozornosť a bohato kvitnúť budú až do jesene!

starostlivosť o ruže

V júli treba ruže prihnojiť poslednýkrát (Zdroj: Pexels/Valeria Boltneva)

Bohatá záplava ich kvetov nás vždy presvedčí, že starostlivosť o ruže sa vyplatí aj v júli. Hoci je v tomto čase ich sezóna už v plnom prúde a svoje prvé veľké kvitnutie majú väčšinou za sebou, práve teraz je vhodný čas, aby sme im venovali trochu extra pozornosti.

Do kvitnutia vložili ruže veľa energie, a preto je ideálny čas na ich omladenie a doplnenie energie prostredníctvom vhodného hnojiva. Odporúča sa použiť komplexné organicko – minerálne hnojivo v kombinácii s dostatočnou zálievkou. Toto posledné hnojenie prebieha v plnej vegetácii, aby do zimy stihli vyzrieť pletivá a ruže nevymrzli.

5 tipov na starostlivosť o ruže v júli

Nie všetky druhy ruží kvitnú dvakrát počas sezóny, špeciálne letné ruže kvitnú iba počas leta, ale s touto starostlivosťou sa lepšie pripravia na budúcu sezónu.

1. Strihajte odumreté kvety

Odkvitnuté ruže, ktoré už začali schnúť, treba pravidelne odstraňovať. Týmto spôsobom sa zabezpečí opakované kvitnutie. Stačí zobrať čisté a ostré nožnice a kvety aj s časťou stonky odstrihnúť tesne za dvomi alebo tromi listami za týmito kvetmi.

Nenechávajte rozvetvené konce stoniek, ktoré niesli odkvitnuté kvety, rastlina si totiž bude myslieť, že kvety sú ešte prítomné a oneskorí produkciu nových kvitnúcich výhonkov.

2. Poslednýkrát ruže prihnojte

Hnojivo bohaté na dusík a potašové hnojivo (bohaté minerálne hnojivo) sú dôležité pre zdravý rast a produkciu ruží. Počas rastu a na začiatku kvitnutia ruže vyvinuli veľa energie a teraz ju potrebujú doplniť. V júli sa ruže hnoja poslednýkrát.

3. Dostatočne zalievajte

V lete býva počasie nadmerne suché a teplé a rastliny potrebujú pravidelnú a bohatú zálievku ku svojim koreňom. Výnimkou nie sú ani ruže. Hoci ruže nemajú radi vodu na svojich kvetoch, pri koreňoch v zemi ju doslova milujú. Príliš suchá pôda môže spôsobiť, že sú ruže náchylnejšie na choroby, najmä múčnatku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Ako si doma vyrobiť prírodný repelent? Tento odplaší komáre, hmyz aj kliešte

4. Odstraňujte listy napadnuté chorobami

Ruže väčšinou trpia hubovými chorobami, ako je čierna škvrnitosť listov, hrdza a múčnatka. Ak sú napadnuté len niektoré listy, okamžite ich odstráňte a zlikvidujte. Ak sú napadnuté aj stonky, odrežte ich na nižšiu úroveň, ako aj pri letnom reze. Listy potom postriekajte fungicídnym prípravkom.

5. Zbavte sa napadnutej ruže a zaobstarajte si odolnejšiu verziu

Môže to znieť ako extrémny tip, ale keď je ruža napadnutá chorobami a nedarí sa jej ani napriek vášmu najlepšiemu úsiliu – je čas sa jej zbaviť. Ruža napadnutá chorobami neprospieva a nesie tiež riziko, že choroby z nej sa budú šíriť aj na zdravé rastliny.

Medzi odrody odolné voči chorobám a škodcom patria napríklad rezistentné anglické kríkové ruže „Gertrude Jekyll“, mnohokveté „Easy Does It“ alebo „Cinco de Mayo“, či čajové ruže vhodné na rezanie „Mr. Lincoln“ alebo „Just Joey“. Proti plesňovým chorobám pomáha mulč s ihličím alebo slamou.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, learningeithexperts.com
Odporúčame