Takto vyzerá dokonalá spálňa ako stvorená pre odpočinok: Máte ju aj vy?

Gettyimages

Gettyimages

Myslíte si, že pre dobrý spánok stačí kvalitná posteľ? Tá je určite základ, no len samotná nestačí. Ak sa často budíte uprostred noci, alebo nemôžete večer dlho zaspať, možno treba príčinu hľadať inde.

Aby sme sa vyspali naozaj „doružova“, mala by byť spálňa oázou pokoja a relaxu. Pre dosiahnutie potrebnej intimity je teda dôležité venovať pozornosť nielen tomu, na čom spíme, ale aj prostrediu, ktoré nás pri spánku obklopuje. Na čo všetko si dať pozor?

Farby

Pri zariaďovaní interiéru sa väčšinou riadime predovšetkým tým, čo sa nám páči. A to platí aj pre výber odtieňov. V spálni by sme však mali s farbami narábať opatrnejšie. Tmavé a príliš sýte tóny často pôsobia agresívne a môžu narúšať náš spánok. Neznamená to, že sa musíme tej svojej obľúbenej celkom vzdať – stačí len zvoliť jemnejší, tlmenejší odtieň. Najideálnejšie farby sú béžová, jemne zelená, ľahko fialová či svetlo ružová.

Ak predsa len trváte na sýtej farbe, aplikujte ju iba na jednu stenu a zvyšok voľte v neutrálnych tónoch. Pri výbere by sme mali zohľadniť aj svoju povahu:

  • Ak sme uponáhľaní a mávame veľa energie, ideálne pre nás budú chladné odtiene. Modrá, sivá či studená zelená pôsobia relaxačne a navodia pocit pokoja.
  • Ak bývame skôr melancholickí a ťažko sa nám ráno vstáva, teplé farby ako hnedá či oranžová nám dodajú optimizmus.
  • Absolútne nič nepokazíme neutrálnym základom v odtieňoch bielej, béžovej či sivej. Tieto farby nerušia a ľahko sa kombinujú. Keď sa vám zdajú nudné, môžete ich dotvoriť výraznejšími doplnkami.

Mohlo by vás zaujať: Vpustite do domácnosti svetlo: Tieto tipy vám zútulnia váš domov


Osvetlenie

Svetlo v spálni by malo pôsobiť mäkko a teplo, vznikne tak príjemná a útulná atmosféra. Určite sa vyhnite ostrým žiarovkám. Na centrálne osvetlenie stačia aj slabšie, ideálne je mať viac zdrojov svetla – napríklad v podobe lampičky na nočnom stolíku či osvetlenia šatníkovej skrine. Mali by byť rôznej intenzity – kým na nočnej lampe môže byť hrubšie tienidlo, aby svetlo bolo tlmené, šatníková skriňa by mala mať jasné osvetlenie evokujúce denné svetlo.

Vlhkosť vzduchu

Dôležité pre spánok je to, či máme dostatočný prísun kyslíka. Suchý vzduch nás môže potrápiť najmä v období vykurovania, čo pocítime na upchatom nose či popraskaných perách. Iným extrémom je nadmerná vlhkosť, na ktorú môžu upozorniť plesne – ideálna by mala byť okolo 40 až 60 percent. Dobré podmienky nám pomôže zabezpečiť časté vetranie a udržiavanie optimálnej teploty, ktorá by sa v tejto miestnosti mala pohybovať okolo 18- 20 °C. Skvelou pomôckou pri suchom vzduchu sú aj mokré uteráky na radiátore. Ak tieto základné opatrenia nepomáhajú, môžeme zvážiť kúpu zvhlčovača, alebo v prípadne nadmernej vlhkosti odvlhčovača vzduchu.

Dekorácie

Spálňa by rozhodne nemala byť skladiskom nevyužitých vankúšov, škatúľ, sošiek či iných dekorácií. Tu viac než kdekoľvek inde platí, že menej je viac. Dekoračný charakter má už samotná posteľná bielizeň. Vyberať ju treba tak, aby ladila s farbami použitými na stenách izby. Vhodným doplnkom sú tiež závesy – tlmia denné svetlo prenikajúce do izby a vytvárajú intímnu atmosféru. Aj ich odtieň by mal zodpovedať farbám v interiéri.


Mohlo by vás zaujať: Prinavráťte vašej spálni harmóniu: Inšpirujte sa týmito tipmi


Kvety

Zásobiť sa zeleňou práve v mieste, kde spíte, nie je dobrý nápad. Rastliny v noci dýchajú kyslík tak, ako aj ľudia. Výnimku však tvoria bromélie, sukulenty či orchidey. Ak ich vkusne naaranžujete, pohľad na ne vám určite spríjemní ráno a vyčarí úsmev.

Tieto veci radšej nechajte za dverami

  • Úplným tabu je elektronika – notebook, televízor či mobil zo seba sálajú vlny, ktoré negatívne ovplyvňujú naše telo aj dušu. Ak si tieto spotrebiče zapíname aj v tme, modré svetlo ruší naše zaspávanie.
  • Do spálne nepatria ani predmety na šport a cvičenie, umiestňovať by sme tu nemali ani pracovný stôl.
  • Ak máme malý byt a iná možnosť nie je, mali by byť aspoň situované tak, aby netvorili dominantu miestnosti. Vhodné je ukryť ich napríklad za záves či oddeliť od postele paravánom.

Akú spáleň máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame