TEST vanilkovej zmrzliny: Tá najdrahšia nás poriadne prekvapila! V dobrom?

Vanilková zmrzlina test

Ktorá vanilková zmrzlina nám najviac chutila? (Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Vedeli ste, že vanilková zmrzlina bola vynájdená vo Francúzsku? A že čokoládová príchuť vznikla skôr ako vanilková? Vanilková príchuť sa považuje za neutrálnu a nie takú výraznú ako iné príchute. Preto mnohým výrobcom niekedy stačí, že do základného zmrzlinového krému pridajú pár kvapiek vanilkovej arómy a vanilková zmrzlina je hotová. No je to potom naozaj vanilková príchuť? My sme si posvietili na vanilkové zmrzliny z našich obchodov a už vieme, ktoré si kúpime opätovne a ktorým sa, naopak, oblúkom vyhneme.

Ako si vybrať dobrú vanilkovú zmrzlinu?

Tieto rady môžete vlastne aplikovať všeobecne na ktorúkoľvek príchuť. Kľúčové je pozrieť sa na zloženie. Na trhu je veľa zmrzlín, ktoré vôbec neobsahujú smotanu. Ich výhodou je spravidla nižšia cena. Ako maškrta občas poslúžia dobre, ale ak chcete poriadnu zmrzlinu so smotanou, hľadajte ju v zložení.

Najlepšie je, ak je na prvom alebo druhom mieste spolu s mliekom. Pozor si dajte aj na to, že niekedy zmrzliny obsahujú napríklad len sušenú smotanu alebo sušené mlieko. Hľadajte preto prívlastok smotanová. Vtedy zmrzlina smotanu naozaj obsahuje a výrobca sa tým určite rád pochváli hneď v názve.

Zmrzlina by mala byť príjemne krémová, ale rozhodne nie mastná. Obsah tuku v tomto prípade nemusí byť úplne vhodným ukazovateľom. O tom sa presvedčíme aj v dnešnom teste. Vyšší obsah tuku môže byť aj kvôli kvalitnému plnotučnému mlieku alebo smotany, ale tie by takú nepríjemnú mastnú chuť spraviť nemali. Čo ale mastnú chuť spraví, je kokosový tuk, ktorý sa často pridáva práve namiesto smotany a mlieka. Preto tieto zmrzliny nemôžu mať prívlastok smotanová, ale nazývajú sa ako mrazený krém s rastlinným tukom. 

Pri vanilkovej príchuti sa pozrite, ako výrobca túto príchuť dosiahol. Kvalitná vanilka a vanilkový struk nie je úplne najlacnejšia záležitosť. Ak je v zložení len akási aróma, tak tá pravdepodobne nebude stačiť na dosiahnutie sýtej vanilkovej príchute. Kvalitnejší bude mletý vanilkový struk. 

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Zvolenská zmrzlina vanilková

 • Orientačná cena: 2,99 eur 
 • Hmotnosť: 420 ml

Táto zmrzlina nás hneď po otvorení prekvapila pomerne sýtou žltou farbou. Vanilková príchuť je väčšinou spájaná so žltou farbou, pretože kvet vanilky je žltý, ale potom už samotný vanilkový struk nefarbí nijak. A tak nám ako prvé napadá, že zmrzlina bude niečím prifarbená. V zložení však nájdeme prírodné farbivo karotén, ktoré sa vyskytuje v ovocí a zelenine. 

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás pigmentové škvrny? Pomôcť si môžete aj domácimi prostriedkami

Zmrzlina má prívlastok smotanová a v zložení má na prvom mieste skutočne mlieko a smotanu. Konzistenciu tiež hodnotíme pozitívne. Ani príliš mäkká, ani príliš tvrdá. Hoci obsahuje len 0,04 % sušeného vanilkového struku, tmavé zrniečka vanilky vidíme v zmrzline hneď po otvorení a neskôr sa presvedčíme, že táto zmrzlina bola v chuti najviac vanilková. Chuťovo nám však ešte veľmi pripomínala jeden výrobok, a to vanilkový puding. Ale nie taký, ktorý si z vrecúška uvaríte doma, ale tie, ktoré v obchode predávajú v téglikoch. 

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 791 kJ/189 kcal
 • Tuky: 8,8 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 5,8 g
 • Sacharidy: 23,8 g, z toho cukry 23,8 g
 • Bielkoviny: 3,7 g
 • Soľ: 0,1 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Vanilková zmrzlina Ms Molly’s

 • Orientačná cena: 3,99 eur
 • Hmotnosť: 2 l 

Zmrzlina pod názvom Ms Molly’s je vyrábaná pre obchodný reťazec Tesco. Balenie je naozaj veľké, až dvojlitrové. Pri takomto pomere ceny a objemu sme veľmi nečakali, že zmrzlina bude obsahovať smotanu. Aj v zložení nesie názov mrazený krém s rastlinným tukom. Pri bližšom pohľade však smotanu uvidíme, ale nie na prvých priečkach. 

Táto zmrzlina nemá sýtu žltú farbu, ale už normálnu bledú, respektíve bielu. V zložení sú extrahované mleté vanilkové struky (0,07 %) a extrakt z Bourbon vanilky (0,01 %). Tiež hneď vidíme čierne zrniečka vanilky, ale vanilkovú vôňu takmer necítime a ani chuťou nám táto zmrzlina vanilku veľmi nepripomína. Zmrzlina je aj dosť mäkká a prišla nám až príliš sladká. Nepatrila však v teste k tým najhorším.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 913 kJ/218 kcal
 • Tuky: 12 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 11 g
 • Sacharidy: 25 g, z toho cukry 24 g
 • Bielkoviny: 1,9 g
 • Soľ: 0,07 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Vanilková zmrzlina Prima 

 • Orientačná cena: 4,99 eur
 • Hmotnosť: 900 ml 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letná grilovačka sa bez byliniek nezaobíde: Jedlo dochuťte ako šéfkuchár, takéto je najlepšie!

Zmrzlina od Primy má ako jediná čokoládový toping. Ten je na zmrzline v pomerne hojnej vrstve a pri otvorení zacítime ihneď vôňu čokolády. Po ochutnaní by sme to však dobrou čokoládou vôbec nenazvali. Navyše, poleva nám prišla presladená. Zmrzlina má snehobielu farbu a tmavé zrniečka vanilky vôbec nevidíme. 

Ak nám zmrzlina z Tesca prišla málo vanilková, tak táto zmrzlina to posunula na ďalší level. Nesie názov vanilková príchuť, ale skutočne by sme polemizovali o tom, či vôbec môže takéto pomenovanie mať. Snažíme sa v zložení nájsť niečo, čo aspoň trocha naznačuje prítomnosť vanilky, ale nič také nevidíme. Chuťovo nám pripomína len akýsi zamrznutý krém bez chuti, ktorý aj tak prebíja nie veľmi kvalitná čokoládová poleva.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 756 kJ/181 kcal
 • Tuky: 9,3 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 8,4 g
 • Sacharidy: 22,8 g, z toho cukry 20,9 g
 • Bielkoviny: 0,8 g
 • Soľ: 0,09 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Billa bio vanilková zmrzlina

 • Orientačná cena: 3,99 eur
 • Hmotnosť: 1000 ml 

V Bille nás zaujala táto bio vanilková zmrzlina, ktorá bola dokonca lacnejšia ako nebio zmrzlina privátnej značky Billa. Zmrzlina nás hneď po prvej lyžičke prekvapila chuťou. Mala úplne odlišnú chuť od ostatných testovaných zmrzlín. Je to ťažko opísateľné a odporúčame zmrzlinu vyskúšať, ale oproti ostatným zmrzlinám cítime výraznú mliečno-smotanovú chuť. Ako keby vám naservírovali zamrznuté kvalitné mlieko so smotanou. 

V zložení je na prvom mieste plnotučné mlieko a smotana. Čo nám však trošku chýba, je viac vanilková chuť. Zrniečka vanilky v zmrzline nie sú. Obsahuje len prírodnú vanilkovú arómu, a tá zrejme nestačila na vytvorenie dostatočnej vanilkovej príchute. Zloženie je však podľa nás najlepšie zo všetkých zmrzlín. 

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 798 kJ/191 kcal
 • Tuky: 10 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 6,8 g
 • Sacharidy: 21 g, z toho cukry 21 g
 • Bielkoviny: 4,1 g
 • Soľ: 0,14 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Vanilková zmrzlina Carte d’Or

 • Orientačná cena: 8,99 eur 
 • Hmotnosť: 1300 g 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozdiel medzi grilovaním a známym barbeque štýlom: Kedy bude mäsko naozaj šťavnaté?

Na zmrzlinu známej značky Carte d’Or sme natrafili v Tescu za akciovú cenu 4,99 eur (ak máte Tesco Club Card). Inak na cenovke svietila cena 8,99 eur. Zmrzliny tejto značky patria do vyššej cenovej kategórie a boli sme zvedaví, či naozaj stoja za to. Čakáme kvalitnú zmrzlinu, na ktorej si pochutnáme, ale Carte d’Or bola pre nás jedno obrovské sklamanie. Môžeme povedať, že zmrzlina za túto cenu sa absolútne neoplatí. Vlastne po ochutnaní a prezrení zloženia by sme si ju nekúpili ani za nižšiu cenu. 

Po otvorení sme navrchu našli kúsky zamrznutého ľadu. Pri iných zmrzlinách sa nám to nestalo. Zmrzlina má pomerne dosť žltú farbu. Na prifarbenie je ale použitý prírodný karotén. V zmrzline hneď vidíme tmavé zrniečka vanilky, ale chuťovo jej aj tak niečo chýba a rozhodne by mohla byť viac vanilkovejšia. Prekvapilo nás, že nám prišla aj dosť mastná, pretože obsah tuku má snáď najnižší. Vlastne je najmastnejšia zo všetkých zmrzlín.

Potom však pozrieme na zloženie a je nám to jasné. Začína asi takto: obnovené odtučnené mlieko, voda, glukózovo-fruktózový sirup, cukor, glukózový sirup, kokosový tuk. A smotana? Tá sa asi niekde stratila. Od zmrzliny v tejto cene a takejto značky by sme smotanu očakávali niekde na prvom mieste v zložení.

Výživové údaje na 100 g:

 • Energetická hodnota: 809 kJ/193 kcal
 • Tuky: 7,5 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 6,7 g
 • Sacharidy: 29 g, z toho cukry 22 g
 • Bielkoviny: 2,1 g
 • Soľ: 0,11 g

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚪⚪⚪⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚪⚪⚪⚪

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie vanilkovej zmrzliny?

V tomto teste nás niektoré zmrzliny príjemne prekvapili, iné zase na plnej čiare sklamali. Víťazov máme dvoch: Zvolenskú a bio zmrzlinu z Billy. Zmrzliny sú odlišné a každá má niečo do seba. Zvolenská vanilková zmrzlina skutočne pripomína zamrznutý vanilkový puding v tégliku a pri zmrzline z Billy sa do popredia prebíja čistá chuť mlieka a smotany. Zmrzlinový krém nám naozaj prišiel v chuti veľmi odlišný, pretože sme už mali možnosť otestovať aj čokoládové kornútiky aj ruskú zmrzlinu a ani jedna z týchto zmrzlín nemala takú chuť, ako táto z Billy. 

Ktorú zmrzlinu najbližšie vyskúšate?


 Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame