Trápia vás pigmentové škvrny? Pomôcť si môžete aj domácimi prostriedkami

Pigmentové škvrny

Na pigmentové škvrny môžete vyskúšať aj tieto babské recepty (Zdroj: GettyImages)

Slnko už dáva o sebe naplno vedieť a väčšina z nás si jeho hrejivé lúče užíva. Naša pleť však nemusí vždy reagovať tak, ako by sme si želali. Práve s príchodom slnečných dní sa nám na tvári, krku, ale aj na iných častiach tela môžu vo väčšej miere objavovať hnedé pigmentové škvrny, ktoré nepôsobia príliš esteticky.

Vedeli ste, že za tvorbu pigmentových škvŕn je zodpovedný melanín? Tento prirodzený pigment dodáva pokožke jej typickú farbu. Keď však začne dochádzať k jeho nadmernému hromadeniu, na postihnutých miestach sa začnú tvoriť tmavšie škvrny, čo vedie k nerovnomernému sfarbeniu pokožky, známemu ako hyperpigmentácia.

Pigmentové škvrny sa najčastejšie objavujú v oblastiach pravidelne vystavovaných slnku, teda na tvári, rukách a ramenách. Môžu sa však zjaviť aj kdekoľvek inde, pričom rovnako postihujú mužov aj ženy.

V hlavnej úlohe vek a UV žiarenie

Spôsob, akým sa na tele objavujú pigmentové škvrny, je dané pôvodom ich vzniku, typom a farbou pokožky, genetikou i ďalšími faktormi. Čo všetko teda môže byť príčinou výskytu pigmentových škvŕn? K základným činiteľom patrí vek. Melanín sa tvorí v bunkách – melanocytoch, a ich počet sa po tridsiatom roku života každé desaťročie znižuje o 8 až 20 percent.

Bunky, ktoré zostanú zachované, sa často zväčšia a udržujú v sebe viac melanínu, čo vedie k vzniku pigmentových škvŕn. Popri starnutí a s ním spojenými hormonálnymi zmenami k vzniku pigmentových škvŕn prispieva aj vystavovanie pokožky slnku, návšteva solárií, hormonálne zmeny v tehotenstve či nadmerná produkcia melanínu. Na vine však môže byť i používanie kozmetiky s obsahom látok s fotosenzibilným účinkom, užívanie niektorých liekov (antibiotiká lieky na vysoký krvný tlak, psychofarmaká), zápaly na pokožke, nedostatok vitamínov či nedostatočná funkcia pečene.

Trápia aj vás pigmentové škvrny?

Domáca „liečba“

Snaha o odstránenie pigmentových škvŕn vedie mnohých k nákupu drahej kozmetiky či dokonca k absolvovaniu laserových zákrokov. Kým sa rozhodnete pre takýto krok, možno by bolo vhodné vyskúšať tradičné babské recepty. Sú spoľahlivé, aj tak ale netreba zabúdať, že  výsledky sa nedostavia zo dňa na deň a bude to vyžadovať pravidelnosť aj trpezlivosť. Tu sú najobľúbenejšie „recepty“, ktoré overil čas.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Art Film Fest spúšťa predaj cinepassov na aktuálny ročník festivalu: Nenechajte si ho ujsť!

Citrón a surové zemiaky

Zemiaky obsahujú enzým „katecholáza“, ktorý zosvetlí pigmentové škvrny. Citrón je zasa obľúbený pre svoje prirodzené bieliace účinky. Na masku z týchto dvoch surovín budete potrebovať jeden nastrúhaný zemiak a štvrť šálky citrónovej šťavy. Zmes treba naniesť na pigmentované miesta, nechať pôsobiť 30 minút a zmyť vodou. Pre rýchle výsledky je možné aplikovať denne po dobu jedného mesiaca.

Citrónová šťava a med

Bieliace látky v citrónoch spolu s hydratačnými vlastnosťami medu dokážu doslova zázraky. Dve lyžice citrónovej šťavy zmiešajte s dvomi lyžicami medu, naneste na postihnuté miesto, a zakryte uterákom namočeným vo vlažnej vode na 15 až 20 minút. Masku je vhodné robiť raz týždenne až do dosiahnutia požadovaných výsledkov.

Jablčný ocot a voda

Jablčný ocot je ospevovaný pre svoje antipigmentačné vlastnosti. Roztok vytvorený z pol šálky jablčného octu a pol šálky vody naneste na postihnuté miesto. Nechajte pôsobiť 3 až 4 minúty a umyte teplou vodou. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov možno aplikovať dvakrát denne.

Aloe vera

Keďže aloe vera obsahuje prírodnú zosvetľujúcu zlúčeninu aloín, je jedným z najlepších domácich prostriedkov na pigmentáciu. Gél z aloe naneste na pigmentované miesta pred spaním a nasledujúce ráno opláchnite. Opakujte tento postup každý deň, kým neuvidíte výsledky.

Červená cibuľa

Extrakt z červenej cibule je zložka, ktorá pomáha pri zosvetlení jaziev a pigmentácií. Plátky červenej cibule môžete namočiť do teplej vody a vylisovať šťavu. Tú naneste na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť desať minút. Opláchnite a aplikujte tento roztok raz za dva týždne.

Maska z mlieka a kurkumy

Kurkuma je známa svojimi protizápalovými a bieliacimi vlastnosťami. Je to jeden z najlepších domácich prostriedkov na pigmentáciu. Mlieko pomáha hydratovať tvár, zatiaľ čo kurkuma čistí a exfoliuje, aby sa zabránilo vzniku tmavých škvŕn. Zmiešajte 5 až 6 lyžíc kurkumy s 10 až 12 polievkovými lyžicami mlieka, kým nevznikne hladká pasta. Naneste na pigmentovanú oblasť a po dobu piatich minút pomaly krúživými pohybmi masírujte. Následne nechajte pôsobiť 20 minút, kým maska úplne nezaschne. Nakoniec opláchnite teplou vodou. Túto masku si môžete aplikovať denne pred kúpaním.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Radi sa na turistike niečo dozviete? Potom vás poteší správa o novom náučnom chodníku, ktorý povedie k známemu hradu!

Avokádová maska

Avokádo je plné mastných kyselín, vitamínu C a kyseliny olejovej. Tieto zložky robia z avokáda skvelý prírodný liek na hyperpigmentáciu. Rozdrvenú dužinu z jedného avokáda zmiešajte s dvomi lyžicami medu a jednou lyžicou mlieka. Vzniknutú pastu aplikujte na postihnuté miesta a nechajte zaschnúť. Následne zmyte vlažnou vodou. Masku môžete používať raz denne až do žiaduceho zosvetlenia pigmentových škvŕn.

Čas na návštevu dermatológa

Okrem používania domácich receptov na zmiernenie pigmentácie je dôležité myslieť aj na prevenciu. Vyhýbajte sa nadmernému vystavovaniu slnečnými lúčom, a vždy, keď idete von, naneste na pleť dostatočné množstvo opaľovacieho krému s vysokým UV faktorom. Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie pitného režimu a zdravé stravovanie.

Ak sa vám napriek maximálnej starostlivosti pigmentové škvrny nedarí eliminovať, možno je čas na návštevu dermatológa. Len on dokáže spoľahlivo odhaliť príčinu stavu, ktorý vám spôsobuje problémy. Konzultácia s odborníkom vám pomôže lepšie porozumieť svojej pleti a zistiť, čo pokožke dopriať a čomu sa, naopak, vyhnúť.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame