Môžu muškáty kvitnúť celé mesiace? Poradíme vám, ako ich mať zaplavené kvetmi až do jesene!

kvetináč na okennom parapete a návod ako budú muškáty kvitnúť dlho

Muškát je vďačnou a odolnou rastlinou (Zdroj: Pixabay/Antranias)

Už pri ich výsadbe rozmýšľame, či nám budú muškáty kvitnúť dlho až do jesene. Samozrejme to záleží od počasia, ale rovnako aj od našej starostlivosti. Poradíme vám jednoduché, ale efektívne triky, s ktorými budú kvetináče rozkvitnuté neustále. Tajomstvo ich dlhého kvitnutia vôbec nie je také tajné. Vystačí nám slnko, voda a trocha starostlivosti.

6 jednoduchých tipov, s ktorými budú muškáty kvitnúť až do jesene

Muškáty potrebujú dostatok slnečného svitu. Na podporu bohatého kvitnutia vyžadujú 4 až 6 hodín plného slnka. Ideálne bude, ak kvetináče umiestnime na južnú alebo západnú stranu.

Aby muškáty kvitli počas dlhých mesiacov, je potrebné odstraňovať ich odkvitnuté hlavičky a stonky. Na to rastlina zareaguje tak, že začne tvoriť ďalšie a nové kvety.

Nevyžadujú veľmi veľké kvetináče. Šírka kvetináča by mala byť najviac okolo 20 centimetrov. Do takého kvetináča sa zmestí dostatočné množstvo substrátu, aby muškát zostal v dobrom stave.

kvitnúci muškát
S kvitnúcimi muškátmi oživíte každý balkón či terasu (Zdroj: Pixabay/GaborGulyas)

Nielen odkvitnuté kvety, ale aj uschnuté a zožltnuté listy odstraňujeme pravidelne. Pomôžeme tým rastline sústrediť energiu na produkciu nových kvetov.

K dobrej kondícii muškátov prispieva aj pravidelné hnojenie. Hnojivá s vysokým obsahom draslíka poskytujú každej časti rastliny rovnomerný prísun živín. Počas vegetačného obdobia hnojíme každých 4 – 5 týždňov zriedeným tekutým hnojivom, na začiatku sezóny aj každý týždeň.

Pôda v kvetináčoch nemusí byť vlhká. Muškáty trpia nadmerným zalievaním a podmáčaním. Polievame až vtedy, keď je pôda na dotyk suchá. Je vhodné, aby boli rastliny v kvetináčoch s drenážnymi otvormi.

Muškáty patria medzi najobľúbenejšie okrasné kvety pestované po celom svete. Ak im doprajeme vhodnú starostlivosť, odvďačia sa nám záplavou kvetov.


Patríte k úspešným pestovateľom muškátov?

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram 

Zdroj: plnielanu.sk, balconygardenweb.com
Odporúčame