Záplava kvetov vo vašej záhrade: Vyberte si niektoré z týchto okrasných drevín!

Kvitnúci judášovec kanadský je pastvou pre oči (Zdroj: Pixabay/melonball)

Chcete svoju záhradku premeniť na oázu oddychu plnú kvetov? Vysaďte si do nej niektoré z týchto nízkych kvitnúcich drevín. Zasadiť ich môžete počas jesene a už na ďalší rok vás odmenia bohato ozdobenými korunami.

Vitex jahňací

Vitex jahňací je subtropický ker z čeľade hluchavkovité. Jeho doširoka rozkonárené konáriky sú akoby plstnaté a listy majú palmovitý tvar. Ich aróma má šalviový nádych. Vitex kvitne od augusta do októbra a kvety má usporiadané v úzkych súkvetiach, ktoré tvarom pripomínajú budleju. Môžu mať fialovú, ružovú alebo bielu farbu. Kvety sú lákadlom pre včely a motýle. Krík navyše odpudzuje komáre a používa sa ako bylinka v prírodnej medicíne.

Latinský názov: Vitex agnus-castus

Stanovisko: priame slnko

Pôda: bežná, dobre priepustná s neutrálnym pH

Výška: až 2 metre

Farba kvetov: levanduľová, ružová, biela

Vitex sa používa aj v prírodnej medicíne (Zdroj: Unsplash/Griffin Taylor)

Lagerstrémia

Tento bohato kvitnúci krík s veľkými okvetnými metlinami je rozšírení najmä v oblasti Stredomoria. Kvitne počas celého leta, no lagerstrémiu môžete obdivovať prakticky po celý rok. Od zaujímavej odlupujúcej sa kôry, cez letnú hojnosť kvetov až po krásne sfarbené lístie, ktoré ponúka na jeseň. Na začiatku jari by sa kríky mali silne zrezávať spätným rezom, aby tak získali ešte bujnejšie kvetenstvo a rozkošateli sa. Lagerstrémie dostať kúpiť v rôznych odrodách.

Latinský názov: Lagerstroemia indica

Stanovisko: priame slnko

Pôda: bežná, stredne vlhká a priepustná

Výška: 2,5 až 4 metra.

Farba kvetov: Červená, biela, ružová, svetlofialová, fialová

Lagerstrémia je charakteristická hojnosťou kvetov (Zdroj: Pixabay/wueno3)

Drieň kvetnatý

Existuje viacero odrôd drieňa, pričom medzi najznámejšie patria drieň kvetnatý, japonský a obyčajný (drienka). Všetky odrody majú podobné vlastnosti. Sú to opadavé kríky, ktorým sa darí aj v tieni ďalších stromov. Na jar vynikne ich bohaté kvetenstvo. Drieň kvetnatý rastie pomaly a vzpriamene. Jeho svetlozelené lístie počas leta stmavne do červeno-fialova, takže záhradu ozdobí aj na jeseň.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápi vás bolesť zubov? Ako na prvú pomoc na čas, kým sa dostanete k zubárovi?

Latinský názov: Cornus florida

Stanovisko: priame slnko až polotieň

Pôda: bohatá na živiny, vlhká a priepustná, kyslá

Výška: 3 – 5 metrov

Farba kvetov: Biela, ružová, červená

Jemné kvety drieňa kvetnatého (Zdroj: Unsplash/Jonathan Hanna)

Štedrec previsnutý

Štedrec sa vyznačuje nádhernými strapcami zlatožltých kvetov, ktoré dosahujú dĺžku až 60 cm. Ide o stredne vysoký, pomaly rastúci strom. Kvitne od mája do júna. Jeho listy sú tmavozelenej farby, zložené z troch oválnych lístkov a na jeseň opadávajú. Štedrec nepotrebuje upravovať rezom. Všetky časti rastliny sú však jedovaté pre ľudí aj zvieratá.

Latinský názov: Laburnum x watereri

Stanovisko: priame slnko

Pôda: vzdušná, priepustná

Výška: 3 metre

Farba kvetov: žltá

Rozkvitnutý štedrec pripomína zlatý vodopád (Zdroj: Wikimedia Commons/welshbabe)

Hloh obyčajný

Hlohy patria do početného rodu krov a stromov. Na pestovanie v záhradkách sa najviac hodia kultivary hlohu obyčajného. Ide o tŕnitý strom alebo krík s bohatým rozkonárením. Od mája do júna je obsypaný množstvom krásnych kvetov, ktoré môžu neskôr v závislosti od odrody vystriedať červené bobuľky. Lístie sa na jeseň sfarbí do oranžovej, šarlátovej alebo fialkovej. Niektoré druhy tŕne nemajú a nie všetky majú plody. Listy aj plody hlohu sú bezpečné na konzumáciu.

Latinský názov: Crataegus laevigata

Stanovisko: priame slnko

Pôda: neutrálna, dobre priepustná, hlinitá

Veľkosť: 5 – 10 metrov

Farba kvetov: biela, ružová, červená

Hloh vynikne v každej záhrade (Zdroj: Wikimedia Commons/Jerzy Opioła)

Orgován sieťkovaný

Orgován sieťkovaný pochádza z východnej Ázie. Vyznačuje sa nádhernými voňavými kvetmi krémovo bielej farby. Tie bývajú až 30 centimetrov dlhé a kvitnú v júni a júli. Koruna stromčeka vytvára guľatý až vajcovitý tvar, preto je vhodná na vytvorenie tienistého miesta. Listy sú okrúhle až široko vajcovité, zašpicatené, na vrchnej časti jasno až tmavo zelené.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nechcete do džemov používať stabilizátory z obchodu? Vyrobte si domáci pektín z jabĺk!

Latinský názov: Syringa reticulata

Stanovisko: priame slnko

Pôda: vlhká, priepustná

Výška: 3 – 5 metrov

Farba kvetov: biela

Zhluky kvetov orgovánu sú naozaj nádherné (Zdroj: Wikimedia Commons/Dan Keck)

Sturač japonský

Sturač je vyšší ker nepravidelného tvaru, ktorý kvitne od mája do júna. Mladé rastliny vytvárajú horizontálne vetvy a z nich akoby poschodia. Staršie majú skôr dáždnikový tvar koruny. Počas kvitnutia býva tento krík priam obsypaný snehovo bielymi kvetmi, ktoré nádherne voňajú. Kvety tvarom pripomínajú zvončeky alebo snežienky. Listy sturača sú zelené s miernym leskom, pričom na jeseň žltnú a môžu sčervenať. Na kríku sa tvoria nejedlé plody podobné olivám. Okrem toho, že vydrží mrazy do -29°C, nepriťahuje ani škodcov a netrpí chorobami.

Latinský názov: Styrax japonicus

Stanovisko: priame slnko, polotieň

Pôda: humózna, vlhká, priepustná

Výška: 6 m

Farba kvetov : biela

Kvety sturača pripomínajú snežienky (Zdroj: Wikmedia commons/Dalgial)

Judášovec kanadský

Strom pochádza zo severnej Ameriky a počas celého roka viackrát mení svoj vzhľad. Listy judášovca sa pri rašení sfarbujú do vínovo červeného odtieňa a ku koncu leta do tmavo hnedo-fialova. Nedostatočné oslnenie môže ale spôsobiť, že zostanú zelené. Na jeseň zas zmenia listy farbu na oranžovo-červenú a neskôr opadnú. Strom je atraktívny hlavne vďaka nádherným fialkovo ružovým kvetom, ktoré rašia ešte pred listami. Judášovec prežije aj tuhé mrazy do min. –29 °C.

Latinský názov: Cercis canadensis

Stanovisko: priame slnko, polotieň

Pôda: bežná, dobre priepustná, vlhká

Výška: 2 – 4 m

Farba kvetov: ružová, biela


Pestujete v záhrade kvitnúce okrasné dreviny?

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame