Na výrobu džemov a želé je často potrebný pektín, ktorý ich zahustí. Domácu náhradu pektínu si môžete vyrobiť z čerstvých jabĺk alebo si vo vrecku v mrazničke uchovávajte olúpanú kôru a jadrovníky, kým ich nebudete mať dostatočné množstvo. Na rozdiel od kupovaných prípravkov tak budete vedieť, čo ste do stabilizátora pridali.
Na prípravu náhrady pektínu sa hodia hlavne kyslejšie odrody jabĺk a odrody, ktoré obsahujú vyššie množstvo pektínu, napríklad Bramley, Braeburn, Granny Smith či Golden delicious. Horké, nie úplne zrelé jablká, ktoré môžu byť ešte trochu zelené a tvrdé, zafungujú najlepšie, pričom zúžitkovať môžete aj plody planej jablone. Takto môžete využiť popadané alebo poškodené ovocie. Dozreté jablká majú menej pektínu, no záleží to od vybranej odrody. Nepoužívajte však prezreté jablká.
Potrebujeme
- 6 veľkých neolúpaných jabĺk alebo vrecko jablkových jadierok a kôry
- 5 – 6 šálok vody
Postup
Jablká nakrájajte na 2– 3 cm veľké kúsky, vrátane jadrovníka. Jablká nešúpte ani nevyhadzujte semienka.
Dajte jablká do veľkého hrnca a pridajte dostatok vody, aby ich skoro celé zakryla. Na vyššej teplote priveďte k varu.
Stíšte teplotu a jablká nechajte pomaly variť 2 hodiny. Zhruba každých 15 minút zamiešajte, aby sa nepripálili. Miešajte opatrne, aby zostal pektín číry.
Ovocie vložte do čistej utierky alebo gázy a cez noc nechajte v chladničke cediť cez sitko do misky. Zvyšnú dužinu, ktorá zostala v utierke, potom napríklad skompostujte. Hustejšia tekutina, ktorá sa precedila do nádoby je jablkový pektín.
Či je pektín hotový a vhodný na použitie zistíte tak, že v menšom pohári pridáte k 1 PL studeného pektínu 1 PL čistého liehu. Nechajte zmes niekoľko minút postáť a potom do nej vložte vidličku. Keď ju vytiahnete, mala by sa na nej usadiť stuhnutá hrudka pektínu. Ak nie, môžete pektín ešte trochu zredukovať varením a skúsiť test znovu, po opätovnom zachladení v chladničke. Zmes, ktorú ste použili na testovanie vyhoďte, pretože nie je vhodná na konzumáciu.
Ako pektín použiť a skladovať?
Hotový pektín je skvelý na prípravu džemov alebo želé. Na každý hrnček pripraveného ovocia použite približne štvrť hrnčeka tekutého jablkového pektínu. Na želé zmiešajte štvrť hrnčeka pektínu s hrnčekom ovocnej šťavy. Odvážte ovocie alebo šťavu spolu s pektínom a pridajte rovnaké množstvo cukru.
Jablkový pektín si môžete aj zavariť do zásoby. Stačí ho priviesť k varu, naliať do zaváracích pohárov, uzavrieť a nechať postáť hore dnom minimálne 10 minút. Ďalšou možnosťou, ako uchovať pektín je zamraziť ho vo vhodnej nádobe. Takto vydrží až šesť mesiacov.
Zdieľať na
Zdieľaní