Trápi vás helikobakter pylori? Pomôžu probiotiká, čierna rasca i zelený čaj

Žena

thinkstockphotos.com

Podľa odborníkov sú až dve tretiny populácie sveta nakazené baktériou helikobakter pylori. Mnohí ľudia o tom dokonca ani nevedia. Aj preto jej prischla nálepka „najúspešnejší patogén v ľudskej histórii“.

Spočiatku bez príznakov

Infekcia je zákerná v tom, že v začiatkoch sa neprejavuje žiadnymi príznakmi. Neskôr dochádza k nadúvaniu, bolesti brucha, zvracaniu, páleniu záhy, zápachu z úst, grganiu či zápche. Alarmujúce je to, že v pokročilejších fázach vznikajú v tráviacej sústave vredy. Helikobakter pylori je zodpovedný za 90 percent vredov dvanástnika a 80 percent žalúdočných vredov. Odborníci tiež upozorňujú na to, že zvyšuje riziko rakoviny žalúdka a to až šesťnásobne.

Šíri sa orálne

K rozvoju infekcie dochádza prevažne po orálnom príjme baktérií, to znamená, že sa stačí napiť z pohára nakazeného človeka, alebo použiť jeho príbor. Preniesť sa môže aj bozkávaním. V rozvojových krajinách nie je ojedinelý fekálno-orálny prenos cez kontaminovanú vodu alebo potravu.

Lieči sa konvenčne – antibiotikami, liekmi na potlačenie tvorby žalúdočnej kyseliny… S tým sa, samozrejme, spájajú aj isté riziká. Alternatívou, alebo doplnkom k liečbe stanovenej lekárom, môžu byť prírodné prostriedky.

Ako sa popasovať s helikobakterom pylori prirodzenou cestou?


Mohlo by vás zaujímať: Gastritída trápi každého druhého človeka po päťdesiatke: Čo ju spôsobuje?


Probiotiká a prebiotiká

Zjednodušene môžme povedať, že helikobakter pylori zaraďujeme medzi „zlé“ črevné baktérie. Ak sa ich chceme zbaviť, potrebujeme viac tých „dobrých“. Tie môžu potom prirodzene bojovať proti infekcii.

Podľa talianskych vedcov z Foggie sú v tomto smere dôležité probiotiká. V experimente skúmali pacientov, ktorí mali pozitívne výsledky na helikobakter pylori a podávali im 8-kmeňové probiotiká. 13 zo 40 pacientov zaznamenalo úplne zničenie tejto baktérie. Za obzvlášť prospešné sa v tomto smere javia probiotiká lactobacillus fermentum, lactobacillus casei a lactobacillus brevis. Pre probiotikánevyhnutné prebiotiká, teda „potrava“ pre prospešné črevné baktérie.

  • Výborným zdrojom probiotík sú, napríklad kefíry, niektoré jogurty, nepasterizovaná bryndza, tempeh, miso, kyslá kapusta alebo tradičné kyslé uhorky. Prebiotiká nájdete v potravinách, ktoré sú bohaté na vlákninu a B vitamíny – celé zrná, ľanové semienka, sušené slivky…

Skúste čiernu rascu

Čierna rasca a hlavne olej z nej sa vyznačuje protizápalovými, protiplesňovými a antibakteriálnymi účinkami. Obsahuje niekoľko prospešných mastných kyselín, vitamíny skupiny B, vápnik, železo a desiatky ďalších látok, ktoré prospievajú zdraviu.

Na semená čiernej rasce a ich účinok na helikobakter pylori si posvietili vedci zo Saudskej Arábie. Pacientom podávali okrem omeprazolu (inhibítor protónovej pumpy, ktorý pôsobí tak, že znižuje množstvo kyseliny produkovanej žalúdkom) aj 2 gramy mletých semien čiernej rasce. Pacienti z tejto skupiny dosiahli podobné výsledky v boji proti helikobakteru pylori ako tí, ktorí podstúpili konvenčnú liečbu v podobe trojkombinácie liekov.

  • Olej z čiernej rasce sa užíva v množstve 1 čajovej lyžičky 2-krát denne rozriedený vo vode na lačný žalúdok, alebo hodinu pred jedlom. Semená treba pred konzumáciou zahriať, aby popukali. Užívajú sa v dávke 1 – 2 ČL 2 razy denne.

Mohlo by vás zaujímať: Mávate problémy s trávením? Naservírujte svojmu telu tieto potraviny


Doprajte si zelený čaj

O prospešnosti zeleného čaju niet pochýb. Vedecky preukázané má schopnosti aj v boji proti helikobakteru pylori. V tomto smere skúmali jeho účinky vedci z Oddelenia medicíny Univerzity v Massachusettes vo Worcestri. Zistili, že zelený čaj bojuje nielen proti baktérii, ale zabraňuje i zápalu sliznice žalúdka. Dodali, že zelený čaj možno použiť aj pri gastritíde spôsobenej helikobakterom pylori. Japonskí vedci zasa tvrdia, že katechíny v zelenom čaji majú silné antibakteriálne účinky, ktoré pomáhajú v boji s helikobakterom.

  • Denne si doprajte 3 šálky zeleného čaju. Dbajte na jeho správnu prípravu – čaj sa nikdy nezalieva vriacou vodou, ale voda sa po zovretí nechá cca 5 minút odstáť. Ideálna je teplota okolo 80 stupňov Celzia. Doba lúhovania by nemala byť dlhšia ako 1 – 2 minúty.

Máte skúsenosti s helikobakterom pylori? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame