Všetkého veľa škodí – a cvičenia tiež: Môže dokonca spôsobiť depresiu

beh

freedigitalphotos.net

Hovorí sa „v zdravom tele, zdravý duch“, ani snahu naplniť význam tohto porekadla nemožno hnať do extrémov. Nemeckí vedci totiž zistili, že priveľa cvičenia nielenže človeku neprospieva, ale môže u neho napomôcť aj v rozvinutí depresie.

Aktuálne trendy tvrdia, že ten, kto necvičí aspoň poldruha hodiny za týždeň by si mal položiť otázku, či sa skutočne stará o vlastné zdravie. Ale tak, ako u mnohých iných vecí, aj v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Nemeckí lekári začínajú upozorňovať, že ľudia cvičiaci nad svoje osobné limity v skutočnosti vlastnému zdraviu – a to tak fyzicky, ako aj psychicky. 

Množstvo cvičenia predmetom skúmania

 ,,Po celé desaťročia profesionálni športovci zaobchádzajú za hranice svojich možností,“ tvrdí Valentin Z. Markser z Nemeckého zväzu psychiatrie a psychoterapie (DGPPN). Špecializovaní lekári tohto zväzu vykonávajú v rámci novo vytvoreného odboru DGPPN – športovej psychiatrie – výskum s cieľom zistiť viac o výhodách cvičenia, a tiež o vzťahu medzi športom a niektorými duševnými chorobami.  Ich štúdia by mala osvetliť, koľko fyzickej záťaže je zdravej a v ktorom okamihu by už mohla začať predstavovať ohrozenie duševného zdravia človeka.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Treba si uvedomiť vlastné limity

,,Hranice medzi výkonnostnými a hromadnými športmi sa stierajú,“ hovorí Markser. Fitness štúdia otvorené 24 hodín denne, sedem dní v týždni alebo maratóny organizované mnohými veľkými mestami sú výzvou aj pre tých, ktorí si priveľmi všímajú vlastné telá alebo od toho svojho očakávajú priveľa. ,,Vtedy už nejde o to cítiť sa dobre alebo zdravo. Ide o lámanie rekordov a zvyšovanie výkonu,“ vysvetľuje odborník.

Všetkého veľa škodí

Neprofesionálni športovci majú podľa neho tendenciu preceňovať vlastnú odolnosť a nedávajú svojim telám dostatok času na odpočinok. V niektorých prípadoch cvičia a posilňujú tri a viac hodín päťkrát až sedemkrát týždenne, kým ich telo nezačne protestovať. Potom idú k lekárovi, aby im pomohol od bolesti, ktorú popisujú ako „svalový problém.“


Mohlo by vás zaujať:  Vyšportovaná postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Poradíme vám, ako na to


Depresia z cvičenia?

V pozadí tejto depresie sa však môže skrývať depresia – zvlášť ak ľudia pripustia, že sa cítia smutní alebo majú menej energie ako zvyčajne. V takom prípade začne klesať ich výkonnosť aj napriek obvyklej dávke cvičenia a posilňovania a klesá ich túžba cvičiť.

,,V takomto prípade je pre lekára ťažké stanoviť diagnózu,“ dodal Markser. Vtedy nastupuje športový psychiater – už osem fakultných nemocníc v Nemecku otvorilo športové psychiatrické oddelenia pre tých, ktorí sa jednoducho „precvičili“.


Ako často cvičíte a prečo? Napíšte svoje dôvody a skúsenosti do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, ČTK
Odporúčame