Milujete ľadový šalát? Takto sa vám ho podarí dopestovať takmer celoročne

Úrodu ľadového šalátu si môžete vychutnať takmer celoročne (Zdroj: Freepik/freepik)

Ľadový šalát patrí v našich končinách k najobľúbenejším prílohám. Či si ho vychutnáte v sladkokyslom náleve ako prílohu k chutnému obedu, alebo si jednotlivé lístky vložíte do sendviču, rozhodne si na ňom pochutíte. Jeho výhodou je, že sa dá dopestovať v domácich podmienkach takmer počas celého roka. Práve teraz je tá správna príležitosť na vysádzanie!

Nutná súčasť jedálnička

Ľadový šalát by mal byť súčasťou vášho vyváženého jedálnička najmä pre jeho benefity. Okrem jeho jednoduchej dostupnosti počas celého roka je jeho prednosťou bohaté zastúpenie vitamínov A, B, C, E a K, či minerálov ako napríklad vápnik, železo, magnézium, sodík či draslík. Za prednosť sa dá považovať aj jeho nízka kalorická hodnota (okolo 13 kcal na 100 gramov), vďaka čomu sa hodí aj do jedálnička v prípade, že si strážite líniu.

Spomenúť musíme určite aj zdravotné benefity, ktoré jednoznačne oceníte – zmierňuje stres, detoxikuje organizmus, pomáha s redukciou hmotnosti či (pri pravidelnej konzumácii) zlepšuje trávenie a podporuje pamäť.

Nenáročné podmienky

Úrodu ľadového šalátu si môžete vychutnať takmer celoročne. Jarnú a letnú úrodu dopestujete v priaznivých podmienkach skleníka, naopak výsadbu počas júla až augusta môžete konzumovať počas jesene. Ak si vysadíte šalát teraz, vychutnať si ho môžete počas celého leta, napríklad počas grilovačiek na záhrade.

Vegetačná doba rastliny je priemerne 3 mesiace, kedy si v opakovaných cykloch môžete vysadiť stále novú úrodu. Rastlinka potrebuje úrodnú pôdu, preto by ste mali dbať na výber kvalitnej zeminy a následného hnojenia. Určite siahnite po druhoch pôdy, ktoré dobre zadržiavajú vlahu – tú si ľadový šalát pre svoj rast priam vyžaduje.

Vypestujte si ho svojpomocne

V jarnej výsadbe je kľúčová príprava. Semienka si predpestujte približne 8 až 12 týždňov pred plánovaným sadení do skleníka. Pripravené sadenice potom len plytko vysaďte do záhonu, avšak dávajte pozor na dostatok priestoru – odporúča sa aspoň 30 – 35 centimetrov na jedno srdiečko rastliny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Výdatná polievka so zelenou fazuľkou pripravená na netradičný spôsob

Keď hlávky dorastú do dostatočnej veľkosti, je čas na zber. Pokiaľ si pri ňom dáte pozor a neporušíte základné srdiečko, rastlina sa dokáže obnoviť a tak môžete svoju úrodu zbierať aj opakovane.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame