Za priberaním často stojí nezdravé maškrtenie: Týchto 6 tipov vám pomôže odolať

Hranolky

gettyimages

„Od pondelka chudnem,“ kto z nás by nepoznal túto vetu? Takmer vždy, keď sa pokúšame zhodiť nejaký ten kilogram veríme, že nás vyslovený záväzok bude motivovať.

Prečo však tak často zlyhávame a naše predsavzatie k zdravšiemu životnému štýlu končí vyjedaním? Ťahá nás k chladničke ako magnet a pcháme do seba piate cez deviate. Ukážeme vám zopár tipov, vďaka ktorým nutkanie zvládnete.

1. Zatočte so starými zlozvykmi

Množstvo vecí v každodennom živote robíme automaticky, bez toho, aby sme sa zamysleli nad ich významom. Platí to aj v prípade maškrtenia. Do chladničky často ideme bez toho, že by sme boli skutočne hladní. Pozeranie obľúbeného programu alebo filmu si skrátka nevieme predstaviť bez čipsov či otvorenej čokolády. Ako uvádza portál Science Alert, bežnému človeku trvá približne 21 dní, kým sa uňho ukotvia nové návyky. Preto stačí len vydržať. Prvé dni či týždne to bude náročnejšie, no potom si na svoj starý zlozvyk ani len nespomeniete.

2. Zamestnajte ruky

Mnoho ľudí siahne po rôznych nezdravých dobrotách z jednoduchého dôvodu: Netušia, čo si počať s rukami. Ak vás pri sedení pred televíziou láka jesť, skúste sa niečím zamestnať. Háčkujte, siahnite po relaxačných omaľovánkach alebo sa pustite do lúštenia krížovky. Váš mozog aj ruky budú zamestnané inou činnosťou, než načahovaním sa po maškrte. A o to predsa ide.

Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Zdravšie maškrtenie: Pripravte si k televízii domáce tyčinky

3. Doprajte si výživné potraviny

Chudnúť neznamená nejesť. To je jeden z najväčších mýtov, ktorým by ste mali prestať veriť. Základom úspechu je pravidelná strava, ktorá má dostatok živín na správne fungovanie tela. Množstvo ľudí trpiacich nadváhou neje veľa, väčšinu nejedia celý deň, pričom večer sa nevedia zastaviť. Preto dbajte na pravidelnosť a vyberajte si potraviny, ktoré majú bohatú výživovú hodnotu. Konzumujte dostatok bielkovín, nájdete ich v tvarohu, vajíčkach, rybách, syroch, mäse či orechoch. Vyvarujte sa rafinovanému cukru, rôznym pochutinám, alkoholu a sladeným nápojom.

4. Experimentujte pri varení

Niekedy stačí len trochu fantázie a aj obľúbené klasické jedlá môžete pripraviť v zdravšej verzii. Kuracie rezne môžete obaliť v ovsených vločkách, vajíčku a kukuričných lupienkoch. Miesto toho, aby ste ich vyprážali na oleji, ich dajte zapiecť do rúry. Uvidíte, ako si pochutíte.

Mohlo by vás zaujímať: FOTORECEPT Zdravšie a rovnako chutné: Vyskúšajte hranolky z petržlenu a mrkvy

5. Pátrajte po príčine

Vyjedanie chladničky je zlozvyk, ktorý úzko súvisí s tým, ako prijímame samých seba. Ak sa máme naozaj radi, nebudeme mať potrebu zajedať negatívne emócie či nízke sebavedomie. Možno aj vy máte pocit, že ste vyskúšali všetko na svete, no aj tak to zlyhalo. V prípade, že nič nepomáha, pozrite sa bližšie na svoju psychiku. Čo vás trápi? O čom nechcete hovoriť? Aký problém sa snažíte zamiesť pod koberec? Odpovedzte si úprimne na tieto otázky a zrejme zistíte, že vaša chuť na maškrty má hlbšiu príčinu. Veď všetko začína v našej hlave.

6. Vyskúšajte šokovú terapiu

Ak to s chudnutím myslíte vážne, môžete vyskúšať zbraň najväčšieho kalibru. Odfoťte sa v spodnej bielizni, a to bez toho, aby ste sťahovali brucho či inak vylepšovali svoj výzor. Potom si dajte fotografiu vyvolať a nalepte si ju na chladničku. Vedľa nej si môžete pre porovnanie umiestniť takú, ktorá vznikla v dobe, kedy ste boli so svojou hmotnosťou spokojní. Pohľad na tieto dva zábery sa pre vás môže stať dostatočnou motiváciou, aby ste zastavili nechcené vyjedanie.

Ako sa vám darí bojovať s večerným vyjedaním chladničky? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Miška, gettyimages
Odporúčame