Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia seniorov: Ohrozené sú aj ďalšie skupiny pacientov

chorá staršia žena v posteli

Zápal pľúc môže byť pre niektorých ľudí rizikový (Zdroj: Freepik/lucigerma)

Na Slovensku patria medzi najčastejšie príčiny hospitalizácie a úmrtia seniorov pneumokokové zápaly pľúc. Vhodnou prevenciou je udržiavanie zdravého životného štýlu aj vakcinácia. Upozornila na to pneumologička Katarína Dostalová na uplynulej tlačovej konferencii.

Podotkla, že rizikoví sú najmä chronicky chorí pacienti trpiaci na chronické respiračné ochorenia, ochorenia pečene a obličiek, poruchy imunitného systému, onkologické ochorenia, poruchy metabolického systému, kardiovaskulárne ochorenia, no aj seniori. „Riziko hospitalizácie na pneumokokovú pneumóniu stúpa priamo úmerne s vekom. U ľudí nad 80 rokov je výskyt takmer šesťkrát vyšší než u ľudí do 64 rokov,“ dodala všeobecná lekárka Soňa Ostrovská.

Liečba však býva podľa odborníkov často komplikovaná a málo účinná. „V súvislosti s neustále sa zvyšujúcou rezistenciou baktérií na antibiotiká sa komplikuje aj liečba pneumokokového zápalu pľúc, najmä u rizikových skupín, pre ich zhoršenú imunitnú schopnosť, hrozia komplikácie, ktoré môžu viesť k hospitalizácii alebo úmrtiam,“ uviedla Dostálová. Doplnila, že ak sa títo ľudia zaočkujú, vytvorí sa v ich organizme dostatočná imunitná odpoveď na to, aby ochorenie aj v prípade, že sa nakazia, prekonali s miernejším priebehom.

„Očkovanie proti pneumokokovým infekciám chráni pred nebezpečným priebehom zápalu pľúc a nie je viazané na ročné obdobie. Apelujeme najmä na seniorov a chronicky chorých pacientov, aby využili túto účinnú, plne hradenú formu prevencie,“ ozrejmila Ostrovská. Vysvetlila, že v období chrípkovej očkovacej sezóny je možné podať vakcínu proti chrípke súbežne s vakcínou proti pneumokokom, počas jednej návštevy lekára, každú do iného ramena.

Snažíte sa aj vy dodržiavať prevenciu proti zápalu pľúc?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame