Zažeňte štikútku rýchlo a účinne: Pomôžu osvedčené triky aj uletená novinka

čkanie

hicural.com

Zvykne vás po výdatnom obede prepadnúť nepríjemné čkanie? Tento zvukový prejav dokáže narobiť poriadnu šarapatu nielen na poradách, pri telefonickom rozhovore, ale aj v prípade, že sa nachádzate v miestnosti, v ktorej vládne hrobové ticho. Prinášame vám preto zopár zaužívaných rád ako prvú pomoc. Na trhu však už existuje aj novinka, ktorá by mohla stopercentne fungovať pri každom type štikútky. Čo všetko by ste o tomto probléme teda mali vedieť?

Keď bránica štrajkuje

Hoci mechanizmus vzniku čkania nie je celkom známy, za jeho prvotnú príčinu sa považuje najmä rýchle jedenie alebo pitie, pri ktorom súčasne prehltneme príliš veľké množstvo molekúl vzduchu. Reakciou býva kŕč bránice a stiahnuté hlasivky. Prúd vzduchu potom v nepravidelných intervaloch naráža na hlasivky pri každom trhnutí bránice, ktorá súčasne mení rytmus dýchania. Otravné pazvuky však podľa niektorých odborníkov môže vyvolať aj únava, stres, nedostatočné trávenie či príliš slaná alebo korenistá strava. Čkanie ako také nie je nebezpečné, v ojedinelých prípadoch však môže prerásť do chronického stavu, ktorý strpčuje zvyšok života.


Mohlo by vás zaujímať: Ovčie kiahne sa nevyhýbajú ani dospelým: Dá sa im nejako vyhnúť?


Triky starých mám

Čkanie trápi ľudstvo od nepamäti, preto tipov na zažehnanie štikútky existuje naozaj dostatok. U každého z nás síce nezaberajú rovnako, no možno medzi nimi objavíte ten, ktorý pomôže práve vám:

  • lyžička cukru – nasypte si na jazyk kávovú lyžičku práškového cukru bez toho, aby ste ju oblizli. Potom sa snažte cukor prehltnúť, čo by malo zmeniť v ústach nervové impulzy.
  • zadržaný dych – zhlboka sa nadýchnite, upchajte si nos, zadržte dych čo najdlhšie a hneď potom ešte pozvoľna vydychujte
  • pitie naopak – predkloňte sa a napite sa studenej vody z opačného okraja pohára, ako keby ste boli dole hlavou
  • hlty naprázdno – účinnou prevenciou štikútky býva vychutnávanie si jedla, dôkladné prežúvanie a pomalé prehĺtanie. Ak aj napriek tomu začnete čkať, zadržte dych a po chvíľke prehltnite naprázdno. Tento postup opakujte aspoň trikrát.
  • drepy – urobte aspoň 10 drepov čo najrýchlejšie za sebou – vďaka fyzickej aktivite sa bránica vráti do pôvodného stavu
  • dýchanie do papierového vrecka – vdychovanie oxidu uhličitého vás upokojí a zmierni kŕče bránice
  • ruky hore – zdvihnite ruky vysoko nad hlavu a poprechádzajte sa. Opäť ide o tri, ktorý by mal pomôcť bránici k zažehnaniu kŕčov.
  • trinásť hltov vody – treba piť pomaly a maličké hlty
  • šteklenie – funguje vraj predovšetkým u malých detí

Mohlo by vás zaujímať: Otužovanie vám pomôže k pevnejšiemu zdraviu: Skúste aspoň to čiastočné!


Slamka ako riešenie?

Čkanie sa pre vás vraj môže stať definitívne minulosťou, vďaka horúcej novinke na trhu. Ide o jednoduchú plastovú slamku, ktorá má uprostred obdĺžnik s otvorom. Zahryznutie do tejto dierky a následné pitie vody by malo vyvolať napätie svalov krku a zamedziť štikútke. Vynálezcom tohto „zázraku“ je Chuck Ray, ktorý ponúka sadu troch slamiek za necelých 15 eur. Pýtate sa, ako vôbec na tento uletený nápad prišiel? V minulosti sa snažil skoncovať so čkaním tak, že pil vodu s perom zaseknutým medzi ústnymi kútikmi. „Symptómy nezmizli okamžite, ale bolo toho dosť na to, aby som uveril, že na tomto spôsobe niečo je,“ prezradil spokojný inovátor. Ten na svojom objave pracoval celý mesiac a potom výrobok testoval. „Krátko na to mi začali volať ľudia, ktorí boli užasnutí z toho, ako to funguje. Od detí vo veku troch rokov až po osemdesiatnikov,“ pochvaľuje si Ray prevratnú novinku. Zdá sa vám takmer 15 eur za tri slamky priveľa? Vo svete sa už predalo úctyhodných 10 000 kusov.


Máte nejaký osvedčený recept na zažehnanie štikútky? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: hicural.com, hicural.com, Emma
Odporúčame