Zbierať poštové známky sa oplatí: Tieto majú hodnotu milióny eur

Známka

thinkstockphotos.com

Nedávno vydražená poštová známka One-Cent Magenta (jednocentová karmínová), je považovaná za najvzácnejšiu známku sveta – nie je však jediným známkovým unikátom. Za viaceré z nich sú zberatelia ochotní zaplatiť milióny!

OneCent Magenta

One-Cent Magenta z roku 1856

OneCent Magenta (jednocentová karmínová) z roku 1856, známa aj ako British Guyana, je chybný výtlačok, vinou tlačiarne časopisu Official Gazette v hlavnom meste Britskej Guyany Demerara (dnes Georgetown). Nepríliš vzhľadnú červenú známku so zastrihnutými rohmi, na ktorej sa dá rozoznať kresba plachetnice, naposledy vydražil John du Pont za 935 tisíc dolárov v roku 1980. Aké sú ďalšie najznámejšie známky na svete a koľko za ne ľudia zaplatili?

„Obálka z Bordeaux“

"Obálka z Bordeaux"

Unikátna obálka, kde je nalepený modrý aj červený Mauritius súčasne; bola doručená z Maurícia istému francúzskemu vinárovi. V roku 1993 ju kúpil anonymný zberateľ na aukcii v Zürichu za päť miliónov dolárov.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo podpisu rozlúštené: Čo o vás prezrádza ten váš?


Z-grill a obrátená Jenny

Obrátená Jenny z roku 1918

Známku s profilom Benjamina Franklina z roku 1868 získal v októbri 2005 zberateľ a obchodník s cennými papiermi Bill Gross výmenou za zostavu štyroch známok Obrátenej Jenny v hodnote 2,97 milióna dolárov. Obrátená Jenny je chybný výtlačok z roku 1918. Na známke je dvojplošník Curtiss JN-4H, prezývaný Jenny, vytlačený hore nohami. Známok bolo spolu vytlačených 700, po vydaní sa predalo iba sto, ostatné poštový úrad stiahol.

Trojšilingová žltá

Trojšilingová žltá z roku 1855

Švédsky farebný chybný výtlačok z roku 1855; unikát vytlačený omylom v jedinom exemplári. Naposledy bol vydražený v roku 2010 za 2,27 milióna dolárov. Za rovnakú sumu bola známka vydražená aj pri aukcii v roku 1996.


Mohlo by vás zaujímať: Scrapovanie – tvorenie s fotografiami pre kreatívnych


Misionárska Havaj

Misionárska Havaj z roku 1851

Modrá dvojcentová známka z roku 1851, existuje jediný známy nevyužitý kus. V roku 1995 v aukcii predaná za 1,9 milióna dolárov.


Mohlo by vás zaujímať: 5 vecí objavených čírou náhodou: Možno ich práve teraz používate aj vy!


Ďalšie známe známky:

  • Penny Black – Tieto prvé nalepovacie známky na svete prišli do obehu 6. mája 1840; boli čierne, jednopencové, s portrétom kráľovnej Viktórie. Bolo ich vytlačených 68 miliónov kusov. Teraz majú cenu okolo päť miliónov dolárov.
  • Modrý Mauritius – Objavil sa spoločne s červeným v roku 1847 ako prvá emisia rovnomennej britskej ostrovnej kolónie; má hodnotu dve pence, existuje asi 12 exemplárov. U laickej verejnosti je to najpopulárnejšia známka sveta.
  • Červený Mauritius – Emisia z roku 1847 s nominálnou hodnotou jednej penny, známych je asi 14 exemplárov.
  • Perla britskej koruny – Pochádza z roku 1854, prvá známka platná v britskej kolónii Indii; tlačená v Kalkate, zobrazuje profil mladej kráľovnej Viktórie v štyroch rôznych hodnotách; najvyššia z nich bola prvá dvojfarebná známka na svete.
  • Bazilejská holubica – Prvá a jediná známka, ktorú vydal švajčiarsky kantón Bazilej. Bola to prvá známka natlačená v troch farbách (čierna, modrá a červená). Dnes zostáva jednou z najkrajších klasických známok.
  • Osmdesiatyblok modrých Merkúrov – Rakúska pošta dala 1. januára 1851 do obehu známky určené výhradne na vyplácanie novinových zásielok. Tak sa zrodili prvé novinové známky sveta. V strede je hlava boha Herma, ktorý bol v starom Ríme nazývaný Merkúr; známky mali farbu modrú, žltú a ružovú.
  • Bermudský Perot – Prvá známka vytlačená na Bermudách na oslavu utvorenia ich hlavného mesta – Hamiltonu. Je na nej podpísaný bermudský poštmajster William Perot. Dodnes sa zachovalo asi 11 exemplárov, väčšinou v držbe európskej šľachty, jednu vlastní britská kráľovná Alžbeta II.

Radíte sa medzi zberateľov známok? Aké cenné kúsky sa nachádzajú vo vašej zbierke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, wikimedia.org, Zora, ČTK
Odporúčame