Ženský mozog je aktívnejší ako mužský: Hrozia im úplne iné choroby

Muž

thinkstockphotos.com

Skúmanie mozgu spolu s technológiou výrazne napreduje. Odborníci už dekády detailne skúmajú a porovnávajú výsledky z rôznych výskumov. Z jednej z nových štúdii vyplýva to, že ženský mozog sa výrazne líši od toho mužského. Pomôže to vo výskume rôznych chorôb.

Vedci pomôžu určiť riziko mozgových chorôb

Ženský mozog je omnoho aktívnejší než mužský, konštatujú vedci. Štúdia realizovaná s pomocou zobrazovacej techniky ľudského mozgu umožnila vedcom rozlíšiť rozdiely medzi pohlaviami a v budúcnosti môže tiež pomôcť zistovať riziko chorôb, ako je Alzheimerova choroba.

Vedci analyzovali výsledky 46 034 zobrazení mozgu získaných vďaka diagnostickej zobrazovacej metóde SPECT (jednofotónová emisná výpočtová tomografia), ktorá využíva rádioaktívne zložky vysielajúce priamo lúče gama, ktoré poskytujú údaje v 3D a umožňujú merať prietok krvi v mozgu a identifikovať zóny so zvýšenou neurologickou aktivitou. Vedcom z Amen Clinics v Newporte v Kalifornii sa tak podarilo zistiť rozdiely medzi pohlaviami.

„Rozdiely, ktoré sme zistili, sú významné, pretože nám pomôžu určiť riziko mozgových chorôb, ako je Alzheimer, ktoré sa líšia podľa pohlaví. Využitie funkčného neurozobrazovania, ako je SPECT, je zásadné pre vývoj budúcej liežby mozgu,“ uvádza autor štúdie Daniel Amen.


Mohlo by vás zaujímať: Ľudský mozog je malý zázrak: Čo všetko o ňom ešte neviete?


Ženský mozog je omnoho aktívnejší

Vedci skúmali 128 mozgových oblastí pri 119 zdravých dobrovoľníkoch a 26 683 pacientoch s rôznymi psychickými chorobami, ako je trauma mozgu, bipolárna porucha, schizofrénia či psychotické poruchy. Skúmané osoby boli buď v kľude, alebo sa podrobovali špecifickým testom. 

Ukázalo sa, že ženský mozog je podstatne aktívnejší vo veľkom množstve mozgových oblastí než ten mužský, obzvlášť v prefrontálnej kôre a v limbickom systéme. To môže vysvetľovať, prečo majú ženy sklon prejavovať viac empatie, intuície a sebakontroly (prefrontálna kôra je spojená s kontrolou hnevu a impulzov), ale zároveň viac tiahnu k úzkosti, depresii, nespavosti a poruchám príjmu potravy (limbický systém je spojený so správaním a emóciami, ako je nálada a úzkosť).


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ: Precvičte si mozog logickými a matematickými hádankami! Len pár ľudí dokáže vyriešiť všetky z nich!


Muži sú skôr v problémoch

Naopak mozgová aktivita u mužov je vyššia v oblastiach spojených s videním a koordináciou. „Tieto rozdiely sú zásadné, pretože poruchy mozgu ovplyvňujú každé pohlavie inak,“ zdôraznili vedci pre Journal of Alzheimer’s Disease. Muži s väčšou pravdepodobnosťou trpia poruchami správania, napríklad hyperaktivitou s poruchou pozornosti, a ľahšie končia vo väzení, ženám naopak hrozí viac nebezpečenstva vďaka Alzheimerovej chorobe a depresiám.


Máte vy alebo niekto z vašich blízkych skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame