Zvieratá a rastliny ako výborní meteorológovia: Ako predpovedajú zmeny počasia?

Krava

thinkstockphotos.com

Pri plánovaní programu snáď každý najskôr skontroluje predpoveď počasia a až na základe toho sa rozhoduje. Keďže počasie je nevyspytateľné, nie vždy predpovede zodpovedajú realite. Čo tak vyskúšať trochu netradičnejší spôsob a počasie si overiť u meteorológov zo zvieracej či rastlinnej ríše?

Lastovičky

Aj rodičia našich starých rodičov vedeli, že na lastovičky sa dá vždy spoľahnúť. Nielenže majú dobrý orientačný zmysel, ale na základe toho, v akej výške lietajú, dokážete určiť nadchádzajúce počasie. Na zmenu teploty vzduchu smerom nadol reaguje aj hmyz. Vtedy poletuje nízko nad zemou, kvôli čomu musia výšku letu znížiť aj lastovičky. Takže keď lietajú lastovičky nízko, ochladzuje sa.

Mravce

Pred búrkou prejavujú zvýšenú aktivitu aj usilovné mravce. Svoje mravenisko prestavujú tak, aby malo čo najkolmejšie steny. Takisto smerujú čo najrýchlejšie do mraveniska a zanechávajú len malé otvory na vetranie.

Kone

Kone sú takisto veľmi citlivé na zmenu počasia. Keď je stav ovzdušia ustálený, pasú sa pokojne. Ako náhle sa však blíži búrka, varujú stádo celým telom. Uši majú sklonené až tak, že sa im dotýkajú hlavy, a celé svalstvo majú napäté.


Mohlo by vás zaujať: Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?


Mačky a psy

Domáci miláčikovia, mačky a psy, sa sprche v podobe dažďa radšej prizerajú len z úkrytu. Preto keď hrozí lejak, mačky sa urýchlene odoberú do domu, kde im zrážky nehrozia. Psy sa takisto utiekajú do bezpečia, niektoré z nich veľmi energicky hrabú do zeme, akoby tam niečo hľadali.

Pijavice

S prichádzajúcou búrkou sa znižuje aj tlak vzduchu, čo veľmi dobre vedia ukázať aj pijavice. Tie totiž dýchajú celým povrchom tela. Už počas toho ako búrka prichádza, sa znižuje hladina kyslíka v rieke. Práve preto sa pijavice usilujú vstrebať potrebný kyslík zo vzduchu tým, že vyskakujú nad hladinu. Takže ak zbadáte, že sú pijavice nápadne blízko hladiny, choďte domov, búrka je totiž už za rohom.

Kravy

Počasie na nasledujúci deň môžete odpozorovať aj zo správania kráv. Sú totiž citlivé na zmenu tlaku. Ak sa blíži tlaková níž a s ňou spojené zhoršené počasie, kravám sa zrazu začne ťažko dýchať.


Mohlo by vás zaujať: Citlivosť na počasie poznali už v Antike: Prečo vzniká a ako si s ňou poradiť?


Borovice

Aj rastliny vám dokážu pri určovaní počasia poradiť, ak v nich aspoň trochu viete čítať. Borovicové šišky sa s prichádzajúcou búrkou zatvárajú. Pri peknom počasí sú naopak pekne otvorené.

Podbeľ

Liečivý podbeľ otvára svoje kvety len za dlhodobo pekného počasia. Keď sa jeho kvety zatvárajú, môžeme očakávať v blízkej dobe príhod dažďa. Opačne to funguje tiež. Ak sa po dlho trvajúcom daždi kvety podbeľa otvoria, znamená to, že sa budeme dlhšiu dobu tešiť zo slnečného počasia.

Jelša

Vďaka jelši dokážeme predpovedať dážď, oteplenie aj prípadný mráz. Dážď sa dá očakávať, ak sú jej listy silno lepkavé. Dobré je sledovať, akú farbu majú konáre a kmeň. Ak obelejú, očakávajte silný mráz. Naopak, ak ich farba stmavne, malo by dôjsť k otepleniu.


Mohlo by vás zaujať: Pôsobí na vás sychravé jesenné počasie depresívne? Takto smútok určite porazíte


Ovos

Ovos takisto reaguje na blížiacu sa zmenu počasia vonkajšími prejavmi, ktoré spozorujte okamžite. Počas pekného počasia stoja osiny ovsa pevne, pri vlhkom počasí fungujú ako ľudské vlasy – začnú sa ohýbať a skrúcať.

Breza

Breza vám poradí vtedy, keď je v najväčšom kvete. Pokiaľ v tom čase cítite jej vôňu už z diaľky, je dosť možné, že sa prichádzajúcim zrážkam nevyhnete.


Čo zo spomínaných vecí sa pri predpovedaní počasia najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame