Farbivá v potravinách: Ktoré vám môžu dokonca prospievať?

Farbívá v potravinách

thinkstock.com

Často sa hovorí, že jeme aj očami. Estetická úprava jedla je dôležitá ako prvý vnem, ktorý môže povzbudiť naše chuťové poháriky, ale aj odradiť. Farba potravy je dôležitým signálom aj v prírode. Láka vhodných stravníkov, aby konzumovali práve túto časť plodiny a roznášali ďalej semená, prípadne svojim divokým zafarbením vzbudzuje podozrenie a odrádza od požitia. Tento zakódovaný mechanizmus v našom mozgu využívajú aj výrobcovia potravín. Snaha ovplyvniť naše vnímanie a tzv. senzorické hodnotenie potraviny je marketingovým prvkom, ktorý pomáha predávať. Farba potravín má za účel vyvolať pozitívny vnem a túžbu ochutnať.

Prirodzené farbivá

V plodoch a listoch rastlín, ktoré konzumujeme ako ovocie a zeleninu sa prirodzene vyskytujú rôznorodé farbivá v zložitých komplexoch, ktoré prinášajú do organizmu veľmi cenné zložky. Ide o karotenoidy, chlorofyly, flavonoidy, antokyány, lykopén. Majú blahodárny vplyv na zrak, cievy, pôsobia proti rakovine, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Preto odborníci na výživu nabádajú k dennej konzumácii ovocia a zeleniny. Na druhej strane varujú pred nadmerným užívaním farbených potravín, ktoré vznikli spracovaním s pridaním syntetických potravinárskych farbív.


Tiež by vás mohlo zaujať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Čo sú vlastne „éčka“?

Potravinový kódex charakterizuje farbivá ako prídavné látky (aditíva), ktoré zachovávajú a zlepšujú výživové a organoleptické vlastnosti potravín. Majú označenie E100-E199. Výrobca je povinný vhodne označiť potraviny, do ktorých boli aditíva pridané, celým názvom alebo číselným kódom. Zákon vymedzuje aj množstvo, v ktorom sa môžu aditíva pridávať, aby boli potraviny považované za bezpečné. Potravinárske farbivá sa rozdeľujú do troch skupín:

  • prírodné
  • prírodne identické
  • syntetické

Éčka vám môžu aj prospievať

Niektoré farbivá sa získavajú z rastlín a živočíchov a označujú sa ako prírodné. Ak sa vyrobia v laboratóriu a ich chemická štruktúra je totožná s látkou vyskytujúcou sa v prírode, označujú sa ako prírodne identické. Patrí k nim karamel, rastlinné uhlie, výťažky z koreňa kurkumy alebo kvetov nechtíka, zo sladkej papriky, červenej repy, hrozna a bazy, z trávy a špenátu, ale i z krídelok hmyzu (karmín, košenila, E120). Získavanie prírodných farbív  je zložitejšie a drahšie ako výroba syntetických farbív, nepredstavujú však pre ľudský organizmus zdravotné riziko a mnohé z nich sú dokonca zdraviu prospešné:

  • žlté a oranžové karotenoidy E160a
  • extrakty papriky 160c
  • červený protirakovinový lykopén 160d
  • zelené chlorofyly E140
  • modré, červené a fialové antokyány získané z ovocia a zeleniny E163
  • žlté šafránové farbivo E164
  • riboflavín (vitamín B2) E101
  • žlté farbivo z kurkumy E100

Syntetické farbivá

Umelé alebo syntetické farbivá sú látky pripravené v laboratóriu, v prírode sa bežne nevyskytujú. Farbivá používané v potravinárstve môžu napriek prísnemu výberu a toxikologickým testom vyvolať alergické reakcie, hyperaktivitu u detí, poruchy správania, astmu, prípadne pôsobiť karcinogénne.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) prehodnocuje všetky povolené prídavné látky a na základe nových poznatkov navrhuje úpravu podmienok používania, prípadne vyradenie zo zoznamu povolených aditív. Znížené tak boli napríklad maximálne limity pre prídavok niekorých farbív: E 104 (chinolínová žltá), E 110 (žltá SY) a E 124 (Ponceau 4R).


Tiež by vás mohlo zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami


Môžete si vybrať

Pri kúpe potravín sa nedajte zlákať prvým dojmom. Väčšina výrobkov má totiž alternatívy od rôznych výrobcov – farbené, farbené prírodnými farbivami i nefarbené. Či už ide o mliečne výrobky, cukrovinky, pudingové prášky, nápoje. Ak si zavediete do výberu tovaru aj prečítanie zloženia výrobku, stane sa to rýchlo vašim zvykom a získate aj skoro prehľad o najbežnejších prídavných látkach a ich označení.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, mm
Odporúčame