Odpovedá výživová poradkyňa: Ako funguje a zaberá metóda prerušovaného pôstu?

Nohy

thinkstockphotos.com

Chcela by som do leta zhodiť asi 8 kg, ktoré som nabrala za posledné roky. Predtým ma hmotnosť netrápila a nevyznám sa ani v diétach. Viem, že veľa odborníkov odporúča menšie porcie a často. Ale ja neviem jesť menšie porcie, keď sa už rozjem, tak neostanem len pri polievke alebo banáne, a jem ďalej. Myslím teda, že s týmto typom stravovania by som skôr ešte viac pribrala. Viac sa mi pozdáva systém krátkodobého pôstu, teda že sa doobeda postím a jem počas dňa napr. len 6 hodín – trebárs od 14:00 do 20:00. Totiž doobeda aj tak nie som veľmi hladná, takže by som to asi vedela v pohode zvládnuť. Len niektorí ľudia v okolí ma odhovárajú, vraj budem mať vredy a podobne. Čo myslíte? Henrieta, 45

Milá Henrieta,

z toho, čo píšete, usudzujem, že vám záleží nielen na peknej postave, ktorú chcete získať do leta, ale i na svojom zdraví. Máte viacero možností a je len na vás, ktorú si zvolíte.

Prvou alternatívou je vyskúšanie metódy prerušovaného pôstu, v rámci ktorej sa používa viacero intervalov, napríklad 14/10, 16/8… To znamená, že 14 hodín sa postíte a 10 hodín jete, alebo 16 hodín nejete a potravu konzumujete len 8 hodín počas dňa. Prerušovaný pôst je spájaný s viacerými benefitmi, ako napríklad zníženie množstva tuku (vrátane nebezpečného viscerálneho), zlepšenie metabolizmu, zníženie krvného tlaku či cholesterolu v krvi, pričom viaceré z pozitív prerušovaného pôstu, týkajúce sa chudnutia a zdravia, boli potvrdené aj vedeckými štúdiami. Avšak pre úplnosť treba uviesť, že prerušovaný pôst vyhovuje iba malej skupine populácie.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Okrem toho by som vás chcela upozorniť na niekoľko ďalších skutočností týkajúcich sa prerušovaného pôstu. Pri tomto type stravovania je veľmi dôležité dodržiavať nielen obdobia pôstu a jedenia, ale takisto dbať na prísun dostatočného množstva kalórií a živín – bielkovín, tukov, sacharidov, vlákniny, vitamínov, minerálov… Práve s tým má mnoho ľudí problém, pretože buď hladujú, alebo sa prejedajú.

V prípade, že si zvolíte ako cestu k vysnívanej postave prerušovaný pôst, odporúčam vám začať pod dohľadom odborníka, pretože metóda prerušovaného pôstu si vyžaduje dostatok vedomostí i skúseností z oblasti stravovania. V opačnom prípade si môžete spôsobiť zdravotné problémy a vylúčený nie je ani jojo efekt a s ním spojená frustrácia.

Druhou alternatívou je „klasický“ model stravovania, čiže pokúsiť sa jesť 3 až 5 ráz denne menšie porcie v pravidelných intervaloch. Vy však píšete, že neviete jesť menšie porcie, a keď sa rozjete, jete ďalej. Problém môže byť práve v tom, že keď odignorujete raňajky i desiatu, telu chýba energia a chce ju čo najrýchlejšie doplniť. Čiže keď sa konečne dostanete k jedlu, nepoznáte mieru a chutí vám hlavne to, čo je nezdravé, napríklad sladkosti. Jedná sa o tzv. „vlčí hlad“ spojený s prejedaním a následným priberaním. Ďalšia vec je, že hlad dopoludnia zrejme nemáte preto, lebo sa popoludní a hlavne večer prejedáte.

Ako z tohto bludného kruhu von? Začnite deň raňajkami – na začiatok vám postačí kúsok ovocia, ovocná šťava či smoothie. Nemusí ísť o nič veľké. Skúste to tak robiť 21 dní, za tento čas by sa z raňajok mohol stať zvyk. Rovnaký postup môžete skúsiť aj pri desiate – doprajte si, napríklad za hrsť sušeného ovocia či orieškov. Nezabúdajte však ani na ďalšie chody, ktoré by mali byť pestré a vyvážené. Pri takomto spôsobe stravovania nebudete mať tendenciu prejedať sa, pretože budete potravu prijímať každé 2,5 – 3 hodiny. Hlad jednoducho nebude mať šancu.


Chcete sa aj vy poradiť s výživovou poradkyňou? Svoje otázky môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk


Aj tento model stravovania má vedecky potvrdené výhody. Napríklad podľa fínskych vedcov tí, ktorí jedia zdravé raňajky, majú zdravší životný štýl – celkovo jedia zdravšie, viac sa hýbu, neholdujú alkoholu… Americká spoločnosť pre srdce zasa zverejnila výsledky štúdie, podľa ktorej majú raňajkujúci ľudia menšie riziko, že ochorejú na srdcovocievne choroby, budú mať vysoký tlak či vysokú hladinu cholesterolu v krvi.

Máte po prečítaní uvedených informácií dilemu, ktorý spôsob stravovania si vybrať? V tom prípade si položte otázku, že ktorý stravovací režim by ste dokázali bez väčších problémov dodržiavať dlhý čas? Z môjho pohľadu je totiž najlepší taký stravovací režim, ktorý človeku vyhovuje natoľko, že sa tak bez problémov dokáže stravovať po celý život. Verím, že sa rozhodnete správne, teda tak, že nový spôsob stravovania vám prinesie nielen vytúženú stratu kíl a tuku, ale aj pevnejšie zdravie a vitalitu.

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mgr. Miroslava Suchárová
Odporúčame