11 maličkostí, ktoré urobia deň krajším: Skúste ich účinok aj vy!

Šťastná žena

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že ak sa človek nedokáže tešiť z maličkostí, nezaslúži si veľké veci. Každodenne máme množstvo príležitostí na to, aby sme si život spríjemnili. Niekedy aj nepatrné drobnosti spravia život krajším. Stačí otvoriť oči a pozrieť sa na krásu prírody, započúvať sa do obľúbeného songu alebo darovať úsmev. Veď ako povedal americký duchovný a reformátor Henry Ward Beecher: „Maličkosti nás robia šťastnými.“ Ako si teda spríjemniť deň?

1. Doprajte si raňajky do postele

Deň môžete začať výnimočne napríklad tak, že si raňajky vychutnáte v posteli. Ešte lepšie je, ak ich pripravíte aj partnerovi. Sobota alebo nedeľa s takýmto začiatkom vám určite zlepší náladu.

2. Pozorujte deti v parku, ako sa hrajú

Ak chodíte cestou domov z práce cez park alebo vedľa detského ihriska, obetujte niekoľko minút svojho času a pozorujte deti, ako sa hrajú. Možno sa v myšlienkach vrátite do obdobia detstva a budete sa aspoň na chvíľu cítiť šťastne.


Mohlo by vás zaujať: Túžite si konečne splniť svoje sny? Pomôže vám v tom pozitívna motivácia


3. 5 minút hlbokého dýchania dokáže zázraky

Hlboké, resp. brušné dýchanie je balzamom nielen pre telo, ale aj pre dušu. Dokáže upokojiť a navodiť pocit pohody. Podľa odborníkov možno hlbokým dýchaním znížiť aj vysoký krvný tlak alebo tlmiť bolesť. Venujte sa mu vždy, keď si na to spomeniete.

4. Vychutnajte si obed alebo popoludňajšiu kávu na čerstvom vzduchu

Chodíte na obed do reštaurácie a väčšinou sedíte v interiéri? Už počas jarných mesiacov si môžete obed vychutnať na čerstvom vzduchu. Uvidíte, že takto strávený čas obeda vás nabije energiou. Alebo po príchode domov z práce servírujte popoludňajšiu kávu v záhrade či na terase alebo balkóne.

5. Zavolajte priateľovi, s ktorým nie ste dlhšie v kontakte

Možno ste si veľakrát zaspomínali na dobrú priateľku z mladosti či kamaráta z vojny a v tej chvíli ste sľúbili samému sebe, že mu zavoláte. Uplynuli týždne a možno mesiace a telefonát ste stále neuskutočnili. Preto to urobte hneď teraz!


Mohlo by vás zaujať: 6 vecí, ktoré škodia mozgu: Vyhnite sa im a zachovajte si zdravý rozum čo najdlhšie


6. Strávte čas so svojím zvieracím miláčikom

Kedy ste sa dlhšie venovali svojmu domácemu zvieraťu? Zrejme ho zvyčajne odbijete niekoľkými vetami a rýchlym pohladením. Skúste tento deň urobiť výnimočným napríklad tým, že aspoň 10 minút budete naplno tráviť so svojím zvieracím maznáčikom. Úprimná láska tohto tvora vás zahreje pri srdci.

7. Kúpte kvety

Kvety väčšinou dostávajú ženy, no len niektoré z nich si ich kúpia občas aj samy. Kytica ruží, tulipánov či fialka kvitnúca vo farbe, ktorú ešte v zbierke nemáte, rozhodne poteší. Páni môžu nečakanou kyticou, darovanou manželke či priateľke, zlepšiť deň nielen svojim polovičkám, ale aj sebe. Veď ženy vedia snahu oceniť.

8. Urobte drobnú láskavosť

Drobných láskavostí nie je nikdy dosť. Pozdravte staršiu susedku o niečo milšie ako zvyčajne, pridajte k tomu úsmev či kompliment. Poprípade zastavte na prechode pre chodcov alebo pustite pred seba auto vychádzajúce z bočnej cesty. Budete mať dobrý pocit a drobný dobrý skutok sa vám vráti. Možno nie hneď a v inej podobe, ale vráti.  


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


9. Smejte sa

Podľa vedcov žijú optimisti krajší a aj dlhší život ako pesimisti. Smiech človeku prospieva po fyzickej i psychickej stránke. Veľa vecí sa dá naučiť a platí to aj o umení smiať sa. Ako na to? Hovorí sa, že od úsmevu je iba malý krôčik k smiechu. Preto sa snažte čo najviac usmievať. Začnite napríklad ráno a usmejte sa na seba v zrkadle. Úsmev venujte aj ľuďom okolo seba. Poprípade si pozrite komédiu, prečítajte si vtipy alebo si spomeňte na humornú situáciu, ktorá sa vám stala. Smiať sa môžete naučiť aj na lekciách jogy smiechu, ktoré sú však pre odvážnejších.

10. Doprajte si voňavý kúpeľ

Po náročnom dni je relaxačný kúpeľ na nezaplatenie. Použiť môžete morskú soľ, bylinky či esenciálne oleje. Citrusové vône povzbudia, levanduľa upokojí, borovica vás zbaví pesimizmu, rozmarín rozveselí a šalvia si poradí s náladovosťou.

11. Vypnite televízor

Ak máte vo zvyku každodenne sledovať televízne spravodajstvo, jednoducho televízor vypnite a siahnite po knihe alebo sa započúvajte do tónov obľúbených piesní.


Mohlo by vás zaujímať: Zistite, či ste skutočne šťastní: 8 návykov, ktoré robia spokojní a vyrovnaní ľudia!


Ktoré ďalšie tipy pre krajší deň by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame