Trpíte zhoršenou pleťou? Môžu byť za tým napríklad aj obliečky na vankúšoch!

Práve s nedostatočnou frekvenciou prevliekania čistých obliečok môžu súvisieť aj neduhy vašej pleti, a to vrátane nepríjemných boľavých vyrážok (Zdroj: Freepik/freepik)

Ruku na srdce – ako často periete obliečky (aj tie na malých vankúšikoch)? Myslíte, si že im venujete dostatočnú pozornosť na to, aby ste ich udržali v top stave? Možno sa vám to nezdá, no obliečky, ktoré sú v priamom kontakte s pokožkou (najmä tou na tvári), potrebujú špeciálnu pozornosť. Práve s nedostatočnou frekvenciou prevliekania čistých obliečok môžu súvisieť aj neduhy vašej pleti, a to vrátane nepríjemných boľavých vyrážok.  

Ako často je vhodné meniť posteľnú bielizeň?

Je jasné, že v posteľnej bielizni sa hromadia všemožné baktérie, roztoče, odumreté kožné bunky, pot či zvyšky kozmetických produktov, ktoré si nanášate na telo a tvár. Za toho dôvodu je priam nutné, aby ste tieto veci prali minimálne pri 60 stupňoch, aspoň raz týždenne. Ak počas horúcich dní spíte nahý alebo sa príliš potíte, meniť bielizeň môžete pokojne aj 2x za týždeň.

Nie, naozaj nepreháňame. Ide o to, že nečistoty, ktoré si nevedomky držíte v posteli, dokážu spôsobovať problémy s pleťou.

Nečistá bielizeň vedie k akné

Ide o druh takzvaného mechanického akné, ktoré vzniká dôsledkom trenia či tepla a tlaku na kožu bez toho, aby malo hormonálny pôvod. Ide o nepríjemné pupáčiky, ktorým sa dá ale hravo vyhnúť. Dokážu sa objaviť aj na zdravej a čistej pleti, a to najmä v lete ruka v ruke s vyššími teplotami, ktoré ich vzniku napomáhajú.

Čomu sa vyhýbať?

Uistite sa, že si do postele líhate bez líčenia! Je to základom nielen v starostlivosti o pleť, ale aj v udržaní čistej bielizne. Obetujte preto pár minút, nech sa cítite akokoľvek veľmi unaveno. Ak sa odličujete olejmi, pleť dobre vyčistite, a v prípade hydratačných produktov ich nechajte dobre vsiaknuť. Nadbytočná mastnota, ktorá by sa dostala do kontaktu s vankúšom by vám zabezpečila len upchané póry, ktoré vedú opäť k tvorbe akné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Má váš pes tráviace problémy? Čo môže byť príčinou a ako problémy liečiť?

Aký materiál zvoliť?

Nie je tajomstvom, že satén a hodváb odporúčajú aj kaderníci. Okrem toho, že má spánok na saténových či hodvábnych obliečkach skvelý vplyv na pleť, ocenia tento krok aj vaše vlasy. Pleť budete mať žiarivú a čistú, vlasy bez zbytočného mechanického trenia, ktoré vedie k lámaniu končekov. To znie skvele, nie?

Ak stále váhate nad tým, či si takéto obliečky zadovážiť, nasledujúce body by vás mohli presvedčiť:

  • Hodváb je hypoalergénny (neobsahuje žiadnu syntetiku, je 100 percentne prírodný)
  • Na rozdiel od iných materiálov (napríklad aj bavlny) nepriťahuje roztoče
  • Neabsorbuje vodu, čo znamená, že vám z pleti „nevypije“ vaše skincare produkty
  • Udržuje optimálnu vlhkosť vlasov, nespôsobuje trenie, zabraňuje krepovitosti
  • Reguluje správnu teplotu tela
  • Pomáha predchádzať tvorbe „spánkových vrások“, ktoré sa vám môžu tvoriť (spolu s opuchom) na tvári po prebudení

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame