Ako sa postarať o ruže v lete: Čo urobiť, aby sa nám odmenili bohatým kvitnutím?

Krík červených ruží

Postarajte sa o ruže, aby krásne kvitli (Zdroj:Freepik/Frimufilms)

Málokto si pri pohľade na ruže nepomyslí, že sú kráľovnami záhrad. Hoci časť starostlivosti o ruže prebieha najmä na jar, aj v lete by sme mali dbať na ich správne pestovanie. Prečítajte si, na čo by ste nemali zabudnúť, aby ste podporili ich kvitnutie a zdravie. Odmenia sa vám svojimi nádhernými kvetmi a lákavou vôňou.

Letný rez

Letný rez na ružiach zabezpečí bohaté kvitnutie od začiatku leta až do jesene. Rez spočíva v odstraňovaní odkvitnutých kvetov. Tie odstrihneme v čase, keď už nevyzerajú esteticky, pričom nečakáme až do štádia, keď opadnú všetky okvetné lupienky.

Kvety správne zrežeme aj s časťou výhonku. Režeme nad očkom, ktoré je umiestnené nad prvým, resp. druhým pravým listom. Najlepšie je, aby sa ponechané očko nachádzalo na vonkajšej strane kra. Nemali by sme však vykonať rez v tesnej blízkosti očka – nad očkom ponecháme asi centimeter dlhý čapík, ktorý ochráni očko pred vysušením.

Možno sa obávate, že tatko ružu pripravíte o energiu do ďalšieho kvitnutia. Zrezaním odkvitnutých kvetov ale predchádzate tomu, aby ker ruže vynakladal množstvo energie do vytvárania plodov. Takýto vyvíjajúci sa plod by potom brzdil rozvoj nových kvetných výhonov a ker by navyše pôsobil neesteticky.

Starší pán sa stará o ruže
Ruže pravidelne zastrihávajte, kontrolujte, prípadne uviažte (Zdroj:Freepik/Volodymir-t)

Letný rez je teda formou omladenia a rastlinu s dobrou kondíciou podnecuje k ďalšiemu nasadeniu nových kvetných výhonov. Bohatosť kvitnutia závisí od samotnej odrody pestovanej ruže, no maximálnu úroveň kvitnutia, akej je ker schopný, vieme dosiahnuť práve letným rezom.

Rez sa odporúča zopakovať 2-3 krát do roka. Pozor si ale musíte dávať na prelome leta a jesene, kedy by mal byť striedmejší. Novovzniknuté výhonky by totiž nemuseli do nástupu prvých mrazov dostatočne vyzrieť a došlo by k ich úhynu. V tomto období sa teda rez vynecháva aj na úkor tvorby plodov.

Ďalšia starostlivosť o ruže

Okrem prerezávania, potrebujú ruže na odkrytie svojej plnej krásy aj základnú starostlivosť ako hnojenie, zavlažovanie, ošetrenie voči chorobám a škodcom a prevzdušnenie pôdy.

V prípade popínavých ruží vyväzujte nové bujné výhony, ale niektoré je možné tiež skrátiť asi na tretinu výšky, aby sa spevnili a rozvetvili. Pri veľkokvetých odrodách odstraňujte odkvitnuté a choré kvety.

Počas leta je tiež potrebné skontrolovať zdravotný stav rastliny. Často ich napáda múčnatka, či iná hubová choroba, ale tiež roztoče a vošky. Ak nechcete ruže ošetrovať bežnými syntetickými prípravkami, použite prípravky biologickej ochrany, ktoré po zriedení účinkujú napríklad na múčnatku.

Muž polieva ruže
Dbajte na dostatočné zalievanie (Zdroj:Freepik/Bushko597)

Ak si chcete ružu nasadiť, dbajte na výber miesta. Kry potrebujú aspoň 5 alebo 6 hodín slnečného žiarenia a pôda by mala byť s neutrálnym pH, niekde medzi 6,6-7, čo je rovnaká úroveň ako pri výseve trávnikov.

suchom počasí sa musia ruže zalievať do hĺbky, aby sa korene mohli šíriť hlbšie, čo je základ pre tento ker. Plytké polievanie môže viezť k tvorbe húb, múčnatky, čiernej škvrny a hrdze. Chorobám sa darí hlavne vo vlhkom počasí, kedy sa výtrusy premnožia a usadia na staré a choré listy. Najlepšie sa takýmto problémom vyhnete, ak ich budete každý týždeň postrekovať proti plesniam.

Ruže je tiež vhodné každý mesiac od apríla do júla pohnojiť vyváženým granulovaným hnojivom.

Zaujímavé pestovateľské tipy

Banánové šupky sú skvelým zdrojom vápnika, síry, horčíka a fosfátov, čiže všetkého, čo majú ruže rady. Umiestnite časť čiernej šupky ku každému kríku.

Organický domáci sprej na ruže: zmiešajte po 1PL jedlej sódy, rastlinného oleja a soli, a  1ČL tekutého mydla, v litri vody. Najskôr otestujte sprej na niekoľkých listoch, aby ste sa presvedčili, že nemá žiadne nežiaduce účinky a potom postrekujte ruže počas 10 dní. Budú tak krásne celé vegetačné obdobie.

Zakorenenie ruže: rez ruže vpichnite do zemiaku, potom zemiak zasaďte do úrodnej pôdy s rezom nad zemou.


Zdroj: plnielanu.sk,trans-plant.sk,pestovatelia.sk,lumigreen.sk
Odporúčame