Chýba vám rodina alebo priatelia? Dajte na naše rady, ako sa vyrovnať s izoláciou

Nešťastná staršia žena sedí sama v depresii na pohovke

Obmedzenie kontaktu s ľuďmi a pobyt v uzavretom priestore môžu nepriaznivo pôsobiť na duševné zdravie (Foto: GettyImages)

V súvislosti s pandémiou COVID-19 museli mnohí z nás prijať opatrenia pre udržanie zdravia. Najmä seniorom sa odporúča obmedziť sociálne kontakty, nákupy a izolovať sa v bezpečí vlastných obydlí.

Takéto obmedzenie kontaktu s ľuďmi a pobyt v uzavretom priestore môže nepriaznivo pôsobiť na duševné zdravie. Predovšetkým, ak ste už niekoľko týždňov nevideli svoje deti a vnúčatá, či priateľov. Tím odborníkov z Americkej organizácie psychológov pripravil základné odporúčania, ktoré vám pomôžu identifikovať svoje pocity a lepšie sa s touto situáciou vyrovnať.

Strach aj podráždenosť sú na mieste

Medzi najväčších pôvodcov stresu počas tohto obdobia patrí pokles zmysluplných aktivít, obmedzenie sociálnych kontaktov, ale aj finančná záťaž, v prípade, že vám nie je umožnené pracovať. Výskum psychológov poukázal na to, že v období sociálneho dištancovania a izolácie môžete prechádzať rôznymi nepríjemnými pocitmi. Medzi nimi najmä:

Strach a úzkosť – ide predovšetkým o strach z toho, že vy sami alebo vaši rodinní príslušníci budete týmto ochorením trpieť. Stavy úzkosti prehlbujú aj obavy z toho, ako si bez rizika zabezpečiť potraviny, drogériu či lieky. Môžu sa tiež objaviť aj problémy so spánkom a zvládaním každodenných aktivít.
Depresia a nuda – strata zmysluplných aktivít, každodennej pracovnej rutiny a dlhodobo strávený čas doma môže mať za následok pocity nudy, osamelosti až depresie.
Hnev a podráždenosť – obmedzenia spojené s izoláciou či karanténou môžu byť príčinou hnevu voči osobám, ktoré tieto príkazy vydali. Zároveň môžete čeliť aj hnevu voči osobe, ktorá vás vírusu pre svoju nedbanlivosť vystavila.
Verejné odsúdenie – niektorí ľudia, ktorí na COVID-19 ochoreli, boli spoločnosťou stigmatizovaní a miesto pomoci sa im dostalo nepochopenia.


Mohlo by vás zaujať: Koronavírus sa naďalej šíri svetom: Veľvyslanectvá SR informujú o opatreniach


Zraniteľní nie sú iba seniori

Starší ľudia, ľudia s duševnými chorobami a pracovníci z prvej línie sú vystavení vyššej úrovni psychického vyťaženia. Rovnako tak aj ľudia so zdravotným postihnutím, ktorí sú závislí od pomoci iných, či už najbližších alebo opatrovateľov, môžu pociťovať vážne obavy, že im nebude poskytnutá starostlivosť v takej miere, ako potrebujú.

Ako sa so zmenami vyrovnať?

Nikto ani len netušil, aké nové a nepoznané výzvy pre nás pripravil rok 2020. Od to viac je v období pandémie nového koronavírusu dôležité prijať opatrenia, vďaka ktorým lepšie zvládnete prekonať aj sťažené podmienky. Psychológovia z APA zosumarizovali 5 najdôležitejších bodov:

1. Správy prijímajte iba zo spoľahlivých zdrojov

Prílišné vystavenie sa množstvu správ súvisiacich s COVID-19 môže viesť k zvýšenému pocitu strachu a úzkosti. Starostlivo si vyberte zdroje – televízna stanica, internetový magazín, webstránky štátnych inštitúcií, kde sa dostanete k overeným informáciám. Vyhraďte si čas, kedy si urobíte rýchly prehľad o dianí v krajine a vo svete. Žiaľ, na internete je veľa nepravdivých a poplašných informácií, či diskusií s množstvom negatívnych názorov, ktoré neprospievajú duševnému zdraviu nikoho z nás.

2. Vytvorte si svoju novú dennú rutinu

Zmysel pre poriadok a pravidlá potrebujeme aj v časoch, kedy nemôžete opustiť múry svojho domu. Naplánujte si vopred svoje dni a k pôvodným aktivitám, ako je upratovanie a varenie zahrňte aj nové pre zábavu. Napríklad čítanie, učenie nového jazyka, online vzdelávanie a mnohé iné činnosti.


Mohlo by vás zaujať: Osamelosť negatívne vplýva na zdravie: Zmeňte svoj život a objavte nové možnosti


3. Zostaňte v spojení s blízkymi

Neuzatvárajte sa do seba! Ak ste si doteraz netykali s modernými technológiami, práve v tomto období je tá správna príležitosť pridať k bežným telefonickým rozhovorom aj videorozhovory. Vidieť úsmev svojich blízkych a počuť podporné slová má na ľudskú psychiku liečivý účinok.

4. Dbajte na zdravý životný štýl

Ani sociálna izolácia nesmie byť dôvodom, aby sme sa prejedali alebo hodlovali alkoholu. Miesto toho skúšajte nové recepty, cvičte podľa inštruktážnych videí, doprajte si dostatok spánku a snažte sa udržať pozitívne myslenie.

5. Osvojte si účinné psychologické stratégie

Máte dostatok psychických síl vysporiadať sa s nástrahami alebo sa vás zmocňuje skľučujúci pocit? S reálnym pohľadom a odstupom zhodnoťte svoje problémy a prijmite opatrenia, aby ste svoje vnútorné prežívanie dostali opäť pod kontrolu. Rozprávajte sa o svojich pocitoch, strachoch a nebojte sa požiadať o pomoc. Na zvládanie stresu je účinnou metódou relaxácia, hlboké dýchanie, ale tiež aj uvedomenie si, že sociálnou izoláciou chránite seba aj najzraniteľnejších vo vašom okolí.


Ako sa s karanténou počas pandémie vyrovnávate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: plnielanu.sk, apa.org
Odporúčame