Ako uskladniť jablká a hrušky, aby zostali šťavnaté a zdravé až do jari? Poznáme finty majstrov záhradkárov!

ako uskladniť hrušky a jablká

Viete, ako uskladniť hrušky a jablká? (Zdroj: GettyImages)

Obdobie, ktoré korunuje snahu záhradkárov, je tu! Ak máte na svojej záhrade jablone a hrušky, ktoré patria k jesenným odrodám, ich plody sú priam ideálne na uskladnenie počas nasledujúcich 3 – 6 mesiacov. Pripravili sme si pre vás zbierku praktických rád a tipov, ako uskladniť jablká a hrušky, aby ste s nimi najbližšie mesiace mali čo najmenej starostí a neutŕžili zbytočné straty.

Začína to výberom vhodných odrôd

Skôr, ako si dáte námahu, uistite sa, že sa chystáte uložiť neskoré odrody, ktoré sú na dlhodobé uskladnenie najvhodnejšie. V našich zemepisných podmienkach sa dobre darí neskorým odrodám jabĺk ako sú Braeburn, Fuji, Goldstar, Granny Smith, Shalimar, Golden Delicious, Pinova či Sirius. Spomedzi hrušiek sú na uskladnenie najvhodnejšie Bohemica, Lucasova, Dicolor, Erika, Parížanka či Jana.

Polovica úspechu – šetrný zber a okamžité triedenie

  • Na zber si vyberte chladný, nedaždivý deň. Ideálne je plody zberať skoro ráno. Ak by ste predsa len oberali jablká alebo hrušky počas teplejšieho jesenného dňa, nechajte ich “vychladnúť” uložené v debničkách a až potom ich presuňte na chladné miesto.
  • Pri zbere si dajte záležať na tom, aby ste plod odtrhli aj so stopkou šetrným oddelením od vetvičky.
  • Ak si chcete prácu uľahčiť a zároveň sa vyhnúť neskorším problémom, vytrieďte priamo pri zbere ovocie do troch skupín – na uskladnenie (zdravé plody bez poškodenia), na priamu konzumáciu / sterilizovanie / sušenie (mäkšie plody, nahryznuté hmyzom alebo práve spadnuté) a do kompostu (choré, degenerované, vážne poškodené plody).
  • Okrem toho trieďte plody aj podľa odrody – nielen kvôli prehľadu, ale aj pre rozdielne množstvo uvoľňovaného etylénu. Ten môže negatívne ovplyvniť neskoré zimné odrody.
  • S plodmi pracujte s maximálnou opatrnosťou. Otlačené a poudierané miesta podliehajú ako prvé skaze a dokážu znehodnotiť aj svoje bezprostredné okolie.

Ideálne skladovacie podmienky

Kde a ako jablká a hrušky uskladniť? Ak máte vonkajšiu podzemnú pivnicu, radíte sa k šťastlivcom. Je pomerne jednoduché dosiahnuť v nej počas zimy ideálne podmienky – stabilná teplota 0 – 5 °C, stabilná vzdušná vlhkosť 85 – 90 % a dostatočné odvetrávanie zabezpečené vetracou šachtou alebo komínom.

Tieto podmienky totiž spomaľujú fyziologické procesy prebiehajúce v plodoch a rozmnožovanie mikroorganizmov. Pri dlhodobo vyšších teplotách uskladnené plody viac dýchajú, mení sa v nich pomer kyselín a cukrov a rýchlejšie starnú.

Čo však robiť, ak takéto priestory nemáte? Uložte jablká / hrušky v jednej vrstve do čistých debničiek vystlaných slamou alebo tenkým polystyrénom (prevencia otlačenia). Nájdite to najchladnejšie miesto, aké doma máte (pivnica pod domom, garáž, balkón). Je zrejmé, že nedosiahnete odporúčané podmienky, preto vopred počítajte s rýchlejšou náchylnosťou na kazivosť.


Mohlo by vás zaujať: Jablká, cibuľa, mrkva či zemiaky: Skladujte ich správne a tešte sa z nich celú zimu


Ako predĺžiť skladovateľnosť úrody?

  • Jablká ani hrušky pred uskladnením nikdy neleštite. Na ich povrchu je prirodzená tenká vosková vrstva, ktorá ich chráni pred vplyvmi prostredia.
  • Ak máte suchú pivnicu, využite trik našich predkov. Do pivnice umiestnite sud s vodou a nad sud zaveste starú handru, ktorá sa bude dotýkať vody. Voda bude cez ňu vzlínať, odparovať sa a zvyšovať vzdušnú vlhkosť.
  • Pivnicu pred uskladnením tohtoročnej úrody dôkladne očistite a vydezinfikujte. Choroby a plesne minulej sezóny totiž už nedočkavo čakajú na nové obete.
  • Aspoň dvakrát mesačne uložené plody skontrolujte a okamžite vyhoďte poškodené kusy.
  • Pozor na blízke uskladnenie koreňovej zeleniny vedľa jabĺk. Jablká dokážu prevziať ich arómy a po niekoľkých týždňoch v pivnici už nebudú voňať ani chutiť, ako by ste očakávali.
  • Ak uskladňujete odrody s rôznym stupňom zrelosti, tie najzrelšie umiestnite čo najbližšie k dverám / k vetracej šachte, aby sa etylén, ktorý sa z nich uvoľňuje, čo najrýchlejšie vyvetral.

Máte veľa jabĺk na priame konzumovanie? Vieme, čo s nimi

Vyskúšajte napríklad:


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame