Tvoria sa vám po pobyte na slnku vyrážky? Možno máte alergiu na slnko

Alergia sa prejavuje najmä vyrážkami (Zdroj: Freepik/syda_productions)

Ak je vaša pokožka po pobyte na slnku podráždená a vyhodia sa vám vyrážky, možno máte alergiu na slnko. Pod týmto termínom sa skrýva viacero stavov, ktoré spôsobujú vznik svrbivých vyrážok po vystavení pokožky slnečnému žiareniu alebo ďalším zdrojom ultrafialového (UV) žiarenia. V našom článku sa dozviete, čo ešte spôsobuje alergiu na slnko, ako jej predchádzať a kedy navštíviť lekára.

Ako sa alergia na slnko prejavuje?

Alergická reakcia na slnečné žiarenie sa môže prejaviť viacerými príznakmi. Ich vzhľad závisí od fototypu vašej pokožky a od toho, čo symptómy spôsobilo.

Najčastejšie sa prejavuje:

  • začervenaním a svrbením pokožky
  • žihľavkou
  • vyrážkami a svrbivými vriedkami
  • zdureninami a pupencami
  • mokvajúcimi pľuzgierikmi

Príznaky môžete spozorovať hlavne na rukách, ramenách, vo výstrihu a na priehlavkoch. Ide teda o miesta na pokožke, ktoré sú najviac vystavené slnku alebo iným zdrojom UV žiarenia. Symptómy sa objavia od niekoľkých minút do niekoľkých hodín po pobyte na slnku.

Mierne príznaky alergie na slnko sa dajú prekonať aj bez odbornej liečby. Pokiaľ sú ale vaše symptómy veľmi vážne a trvajú dlho, mali by ste vyhľadať lekára, ktorý určí správnu liečbu.

S akýmikoľvek ťažkosťami sa obráťte na odborníka (Zdroj: Freepik/freepik)

Čo alergiu spôsobuje?

Medzi spúšťače alergie patrí prehnaná odpoveď imunitného systému na slnečné žiarenie, niektoré lieky a chemikálie, kvôli ktorým zostane koža citlivejšia na slnko. Zatiaľ nie je jasné, prečo sa u niektorých ľudí alergia prejavuje a iných nie.

Rizikové faktory pre vznik alergickej reakcie na slnko zahŕňajú:

  • Kontakt s chemickými látkami: Niektoré prejavy alergie na slnko môže vyvolať aj kontakt pokožky s určitými chemickými látkami a následný pobyt na slnku. Takéto látky často nájdete vo voňavkách, dezinfekciách či niektorých opaľovacích krémoch.
  • Užívanie liekov: Viacero druhov liekov môže spôsobiť, že je vaša pokožka citlivejšia na slnko a ľahšie sa spáli. Medzi takéto lieky patria antibiotiká obsahujúce tetracykín alebo lieky proti bolesti, napríklad ketoprofén.
  • Ďalšie kožné problémy: Ľudia trpiaci dermatitídou majú vyššie riziko vzniku alergie na slnko.
  • Dedičnosť: Pokiaľ sa vo vašej rodine vyskytuje alergia na slnko, môžete ju mať aj vy.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa usporiadať oslavu alebo grilovačku na záhrade? Ponúkame vám tipy ako na to!

Správna prevencia

Ak vás trápi alergia na slnko alebo ste naň citlivejší, nepríjemnej reakcii môžete zabrániť správnou prevenciou:

Vyhýbajte sa slnku medzi 10. a 16. hodinou: V tomto čase sú slnečné lúče najsilnejšie. Skúste si vonkajšie aktivity naplánovať na inú časť dňa. Pokiaľ takú možnosť nemáte, obmedzte dobu strávenú na slnku a snažte sa vyhľadávať tieň.

Nevystavuje pokožku silnému žiareniu náhle: Mnoho ľudí máva alergiu na slnko sezónne. Príznaky sa objavujú spolu s predlžujúcimi sa dňami, kedy sú ľudia viac vystavení slnku. Preto sa vtedy odporúča pobyt na slnku predlžovať postupne, aby mala pokožka čas zvyknúť si na intenzívnejšie žiarenie.

Noste slnečné okuliare a ochranné oblečenie: Košele alebo tričká s dlhšími rukávmi a tiež široké klobúky dokážu ochrániť vašu pokožku pred slnečným žiarením. Vyberajte si oblečenie, ktoré nie je ušité z príliš tenkej látky alebo látky, ktorá má voľnejšiu väzbu. Cez takéto druhy oblečenia totiž ľahšie preniká UV žiarenie.

Nezabúdajte na opaľovací krém: Používajte vodoodolný, širokospektrálny opaľovací krém s ochranným faktorom najmenej 30 a to aj vtedy, keď je zamračené. Krém si nanášajte v dostatočnom množstve. Aplikáciu zopakujte každé dve hodiny alebo aj častejšie ak sa viac potíte alebo sa venujete plávaniu. Opaľovacie krémy s fyzikálnymi blokátormy (oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý) poskytujú citlivej pokožke najlepšiu ochranu.

Vyhnite sa látkam, ktoré reakcie spúšťajú: Ak viete, že určitá látka vyvoláva na vašej pokožke alergické reakcie na slnko, vyhnite sa jej. Môže ísť napríklad o lieky, kozmetický prípravok alebo kontakt s niektorou rastlinou.

Umiestnite na okná fóliu proti UV žiareniu: Nalepte si na okná domu alebo auta fóliu proti UV žiareniu.

Ako sa dá alergia liečiť?

Liečba alergie na slnko závisí od jej tipu a rozsahu príznakov. Pokiaľ sú alergické reakcie pokožky len mierne, stačí sa na niekoľko dní vyhýbať slnku a nechať pokožku upokojiť. Pomôže aj natieranie pokožky hydratačnými krémami, ktoré uľavia podráždenej, šupinatej pokožke.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni v Terchovej opäť poteší všetkých fanúšikov folklóru a ľudovej kultúry

Na liečbu a zmiernenie vážnejších symptómov sú vhodné krémy s obsahom kortikoidov, ktoré vám môže predpísať len váš ošetrujúci lekár.

Lekár môže pacientom s ťažšou alergiou na slnko odporučiť aj fototerapiu. Pri tejto terapii sa používa špeciálna lampa, ktorá vyžaruje ultrafialové svetlo na časti pokožky, ktoré bývajú vystavené slnku najčastejšie.

Ak vám alergiu spôsobujú lieky, ktoré užívate na iné zdravotné problémy, informujte o tom vášho lekára.


Trápi aj vás alergia na slnko?

Zdroj: plnielanu.sk, mayoclinic.org
Odporúčame