Botox alebo výplň kyselinou: Omladzujúce zákroky sú stále v trende, ktorý si vybrať?

Botox

Podľahli ste aj vy omladzovacím kúram? (Zdroj: GettyImages)

Téma botoxu patrila odjakživa k tým kontroverznejším. Je spájaný najmä s estetickými zákrokmi, ktoré majú svojich zástancov, ale aj ľudí, ktorí by ho možno vyskúšali, no majú obavy, ako by dopadol výsledok. Strachujú sa, že výraz ich tváre či úsmev bude pôsobiť umelo a neprirodzene. To sa vám však s odborníkom nesmie stať. Veľkej obľube sa v súčasnosti tešia aj procedúry s kyselinou hyalurónovou. Viete, aký je medzi nimi rozdiel?

V článku sa dočítate:

  1. Čo je botox?
  2. Ako funguje botox?
  3. Čo sa môže stať po aplikácii botoxu?
  4. Ako dlho vydrží efekt botoxu?
  5. Kam sa botox najčastejšie vpichuje?
  6. Kedy sa odporúča začať s botoxom?
  7. Aké vedľajšie účinky môžu nastať?
  8. Kto by sa mal vyhnúť botoxu?
  9. Čo je kyselina hyalurónová?
  10. Ako funguje zväčšenie pier s kyselinou hyalurónovou?
  11. Aké môžu nastať vedľajšie účinky?
  12. Je vhodnejší botox alebo kyselina hyalurónová?

Čo je botox?

Botox je purifikovaná forma botulotoxínu. Ako už názov napovedá, ide o toxín, a teda jed. A veľmi silný. Je to jeden z najsilnejších bakteriálnych toxínov vôbec. Vo väčšom množstve je nebezpečný, ale v malých dávkach sa v medicíne využíva už desiatky rokov.

Botox je dnes známy najmä v estetickej medicíne, ale prvé použitie botoxu nemalo nič spoločné s kozmetickými procedúrami. Pôvodne sa používal na liečbu kŕčov alebo tikov v okolí očí. Lekári si však začali všímať, že pacienti vyzerajú mladšie, a preto začali jeho účinky skúmať podrobnejšie. Botox sa však naďalej využíva na liečbu rôznych ochorení, ako sú napríklad kŕče, migrény, svalové poruchy, problémy s hlasivkami, problémy s močovým mechúrom alebo dokonca pri problémoch s nadmerným potením.

Ako vlastne funguje?

Botox účinkuje tak, že dočasne blokuje nervové signály vo svaloch, takže sa svaly stanú akoby „zamrznutými“ či paralyzovanými. Preto sa botox používa na dynamické vrásky. To sú také, ktoré sú spôsobené pohybmi svalov. Keď sa napríklad mračíte, žmúrite či usmievate.

Botox však nebude fungovať na jemné linky a vrásky, ktoré sú spôsobené ochabnutím alebo stratou plnosti tváre. To sú takzvané statické vrásky. Zahŕňajú väčšinou línie v oblasti líc, krku a brady a na ich vyplnenie sa využíva kyselina hyalurónová.

Čo sa môže stať po aplikácii botoxu?

Keď sa povie slovo botox, tak mnoho ľudí si ihneď predstaví slová ako umelý, neprirodzený až zamrznutý. O túto zlú povesť botoxu sa zaslúžili najmä ľudia, ktorí to s jeho aplikáciou prehnali. So správnym odborníkom by k niečomu takému ale nemalo dôjsť. Pri aplikácii musí zhodnotiť tvár ako celok, pretože botulotoxín ovplyvňuje okolité svaly.

Ak prestanete používať určitú svalovú skupinu, tento stav sa snaží vykompenzovať iná. Lekár teda musí brať ohľad na to, aké množstvo použije a takisto na ktoré miesta na tvári. Tiež by ste nemali stratiť mimiku a pocit, že svalmi hýbete. Mal by sa iba zjemniť, aby sa vám netvorili vrásky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vedecky potvrdené zbrane proti vráskam: Hľadajte tieto 3 zložky na hladšiu a žiarivejšiu pleť

Ako dlho vydržia účinky botulotoxínu?

Efekt botoxu nebude účinkovať navždy. Je to dočasné riešenie. Nervovo svalové spojenia sa postupne obnovia. Zvyčajne to trvá tri až šesť mesiacov. Vo výnimočných prípadoch deväť mesiacov. Ak napríklad športujete alebo máte výraznejšiu mimiku, účinok sa u vás môže skrátiť.

Pravidelná aplikácia vám nezabezpečí dlhšie trvajúci efekt, ale môže sa stať, že sa niektoré pohyby jednoducho odnaučíte. Botox dočasne „zamrazí“ alebo zjemní pohyb svalov a vy na ne jednoducho zabudnete.

Obľúbené partie

Najpopulárnejšia partia, na ktorú si ľudia dávajú aplikovať botox, je tvár. Na prvých miestach je najmä oblasť medzi očami a čelo. Potom sú to vrásky v okolí nosa, očí, nad perami, ale aj v oblasti žuvacích svalov, kde sa dá vďaka botoxu dosiahnuť zúženie tváre.

Niektorí ľudia využívajú botulotoxín aj pri nadmernom potení sa v oblasti podpazušia či dlaní. Botulotoxín dočasne zablokuje činnosť potných žliaz. Tento zákrok je považovaný za bezpečný, no telo si môže potenie vykompenzovať rovnomerne na zvyšku tela.

Kedy začať s takýmito omladzujúcimi zákrokmi? 

Neexistuje jeden určitý vek, kedy je vhodný čas na botox. Odporúča sa však vtedy, keď vaša mimika a pohyby začínajú po sebe zanechávať stopy v podobe jemných liniek na koži a sú viditeľné aj keď sa zrovna nemračíte. Veľkú rolu zohráva aj genetika. Pozrite sa, ako sú na tom s vráskami vaši príbuzní. To vám môže celkom dosť napovedať, ako bude s pribúdajúcim vekom vyzerať vaša pokožka.

V súčasnosti narastá popularita botoxu u mladšej generácie čoraz viac. Aj ľudia, ktorí sú ešte len vo svojich dvadsiatich rokoch a nemajú viditeľné vrásky či línie siahajú po tomto zákroku. Názory odborníkov sa na takýto preventívny botox líšia. Zástancovia tvrdia, že môže byť nápomocní pre tých, ktorí majú predpoklady vzniku hlbokých vrások, najmä vďaka opakovaným pohybom na určitých častiach tváre. Tvrdia, že preventívny botox môže pomôcť oddialiť vznik vrások.

Odporcovia zase tvrdia, že ešte nie sú úplne známe účinky takéhoto dlhodobého používania botoxu. Isté je však to, že ak s botoxom začnete, neznamená to, že musíte naň chodiť pravidelne. Po odznení účinku sa vaše vrásky nezhoršia, len sa vrátia do pôvodného stavu. Proces starnutia však pokračuje ďalej.

Možné vedľajšie účinky botoxu

Keď je botox podávaný kvalifikovaným odborníkom, vedľajšie účinky sú zriedkavé a dočasné. Niektoré z možných vedľajších účinkov botoxu môžu zahŕňať:

  • Bolesť na mieste vpichu: Po aplikácii botoxu môže dôjsť k miernym bolestiam, opuchu alebo podráždeniu v mieste vpichu. Tieto príznaky sú obvykle krátkodobé.
  • Neprirodzený vzhľad: Ak sa botox použije v nadmernom množstve alebo nie je aplikovaný správne, môže to viesť k neprirodzenému vzhľadu, vrátane tzv. „frozen face“ efektu, kedy tvár stratí schopnosť vyjadrovať emócie.
  • Asymetria tváre: Ak nie sú botoxové injekcie vykonané symetricky, môže dôjsť k asymetrii tváre, kde jedna strana môže vyzerať odlišne od druhej.
  • Slabosť svalov mimo cieľovej oblasti: Botox môže mať nepriamy vplyv na svaly, ktoré nie sú cieľovou oblasťou. To môže spôsobiť dočasné oslabenie svalov v okolí miesta vpichu.
  • Ovisnutie očných viečok: Jedným z dvoch veľkých nezdarov botoxu je poklesnutie viečka. Môže zaň nesprávna aplikácia. V tomto prípade je riešením počkať na odoznenie účinkov botoxu. 
  • Infekcia alebo zápal: Ak sa injekcie vykonajú v nečistých podmienkach alebo nie sú správne ošetrené, môže dôjsť k infekcii alebo zápalu v mieste vpichu.

Pre koho nie je vhodný?

Botox sa nesmie aplikovať:

  • tehotným a kojacim ženám
  • ľuďom so špecifickými nervovo-svalovými ochoreniami
  • ľuďom s akútnym infekčným ochorením
  • ľuďom s alergiou na botox – aj takáto alergia existuje, je však veľmi vzácna
  • ľuďom s vážnymi psychickými problémami – opatrná by mala byť i táto skupina ľudí, pretože aplikácia botoxu môže mať vplyv na vnímanie ich vlastného tela a výzor

Kyselina hyalurónová pre mladistvejší vzhľad

Hoci je efekt botulotoxínu na mimické vrásky jediný svojho druhu, čoraz väčšej obľube sa tešia aj procedúry s kyselinou hyalurónovou. Kyselina hyalurónová je prírodná látka, ktorá sa prirodzene nachádza v našom tele a je zodpovedná za udržiavanie hydratácie a objemu tkanív. Vekom sa produkcia kyseliny hyalurónovej zmenšuje a na tvári sa tak začnú objavovať statické vrásky a ochabovanie. Aplikácia kyseliny hyalurónovej umožňuje dodať objem a hydratovať problémové partie.

Tak ako botox aj kyselina hyalurónová sa využíva v medicíne napríklad na liečbu očných problémov alebo pri ochoreniach kĺbov. Existuje v rôznych formách a nájdeme ju napríklad aj v:

  • doplnkoch stravy
  • krémoch na tvár
  • pleťových sérach
  • očných kvapkách

Známejšie sú však medzi ľuďmi estetické procedúry s kyselinou hyalurónovou. Funguje tak, že hydratuje pokožku a dodáva jej objem. Dokáže vyplniť vrásky a zjemňovať jemné linky a dokonca aj zvýrazniť kontúry tváre. Pokožka tak pôsobí mladistvo a sviežo. Môže sa aplikovať na oblasť líc, pier, nosa, brady alebo čela.

Zväčšenie pier s kyselinou hyalurónovou

Táto procedúra je momentálne obrovským hitom a patrí k jedným z najžiadanejších. Do pier sa vpichuje len kyselina hyalurónová. Nie botox. Efekt zväčšených pier je len dočasný. Vydrží v rozmedzí 9 až 15 mesiacov v závislosti od značky a druhu kyseliny hyalurónovej. A vpichovať ju môže len vyškolený lekár, nie zdravotná sestra ani kozmetička. Pri chybnej aplikácii kyseliny priamo do cievy alebo pri útlaku cievy totiž môže hroziť nekróza, teda odumretie tkaniva, prípadne oslepnutie.

S kyselinou hyalurónovou nemusíte pery len zväčšovať, ale aj hydratovať a jemne „oživovať“. Oceňujú to dámy, ktoré majú atopický ekzém či sklony k suchým perám. Okrem toho dokáže u niektorých pomôcť aj s oparmi. Kyselina hyalurónová perám navráti stratený objem, kontúry a tvar.

Pery ako káčer? Toho sa nemusíte obávať

Pery ako káčer sú výsledkom prehnaných opakovaných aplikácií väčšieho množstva výplne. Jedna aplikácia vám pery radikálne nezväčší. Odporúča sa začať s menším množstvo a pery postupne „budovať“. Čím sú pery tenšie, tým dlhšie sa buduje ich objem. No i tak by ste ich mali budovať len do určitej miery a lekár by vás mal na to upozorniť. Každé pery majú svoju kapacitu, a teda maximálnu mieru, do akej sa môžu zväčšiť. Ak to preženiete, je dosť možné, že dosiahnete spomínaný káčerovský efekt.

Boli ste už na výplni pier kyselinou hyalurónovou?

Možné vedľajšie účinky kyseliny hyalurónovej 

U niektorých ľudí môže kyselina hyalurónová vyvolať nežiaduce vedľajšie účinky alebo alergické reakcie, ktoré by však mali vymiznúť do týždňa. Tieto vedľajšie účinky sú s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené skôr samotnými vpichmi injekciami než roztokom kyseliny hyalurónovej. A môže to byť napríklad:

  • bolesť
  • začervenanie
  • svrbenie
  • opuch
  • modriny

Je vhodnejší botox alebo kyselina hyalurónová?

Botox a kyselina hyalurónová sú dva odlišné prístupy v estetickej medicíne, každý so svojimi jedinečnými vlastnosťami a využitím.

  • Mechanizmus účinku: Botox funguje tak, že dočasne blokuje nervové signály svalom, čím znižuje svalovú aktivitu a vyhladzuje vrásky, ktoré sú spôsobené mimickými pohybmi. Na druhej strane kyselina hyalurónová pôsobí ako náplň, čím hydratuje tkanivá a vyplňuje vrásky.
  • Výsledky: Botox obvykle poskytuje výsledky, ktoré sa prejavia do niekoľkých dní a trvajú niekoľko mesiacov a potom je potrebné injekcie opakovať. Kyselina hyalurónová poskytuje okamžité výsledky, ktoré môžu trvať dlhšie, ale tiež postupne vyprchávajú.
  • Využitie: Botox sa často používa na zjemnenie vrások v oblastiach ako je čelo, očné okolie a medzi obočím. Kyselina hyalurónová sa často využíva na zvýraznenie pier, vyplnenie vrások v oblasti nosa a pier a na vylepšenie objemu líc.

Výber závisí od cieľa

Voľba medzi botoxom a kyselinou hyalurónovou závisí od konkrétnych cieľov a problémov pacienta. Ak ide o vrásky spôsobené svalovými kontrakciami, botox môže byť optimálnou voľbou. Ak je potrebné vyplniť objem alebo vyhladiť statické vrásky, kyselina hyalurónová môže byť vhodnejšia.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, dermablog.cz
Odporúčame