Srdce bije na poplach: Kedy je to zanedbateľné, a kedy ide už o vážne zdravotné komplikácie?

Búšenie srdca sa u ľudí objavuje najmä pri zvýšenom strese, pocitoch úzkosti či strachu (Zdroj: Freepik/zinkevych)

Určite ste sa už niekedy stretli s pocitom, že vám srdce išlo vyskočiť z hrude. Je to zvláštny pocit rýchlej činnosti, chvenia alebo preskakovania srdca. Odborne sa tento stav nazýva búšenie srdca. Človeka dokáže pekne vystrašiť, no vo väčšine prípadov nejde o vážny zdravotný problém. V prípade, že si chcete byť 100 percentne istý, nechajte sa vyšetriť, a príďte na jeho pôvod.

Vystraší, ale je potrebné zachovať pokoj

Búšenie srdca sa u ľudí objavuje najmä pri zvýšenom strese, pocitoch úzkosti či strachu. Dôvodom však môže byť aj kofeín, nikotín, alkohol, či prílišná fyzická aktivita. Často sa vyskytuje aj u žien počas tehotenstva, a zriedkavo môže značiť závažnejšie ochorenia srdca.

Preto ak sa u vás vyskytne častejšie, skúste sa obrátiť na lekára. S vyšetrením určite nečakajte v prípade, že sa popri búšení srdca u vás prejavujú aj iné symptómy, akými sú napríklad dýchavičnosť, závraty, bolesti na hrudníku či mdloba.

Čo je za tým?

Príčinou môžu byť ochorenia štítnej žľazy, príliš nízke hladiny cukru v krvi, anémia, príliš nízky krvný tlak, horúčkovité ochorenie, či dehydratácia organizmu. Ak sa problém týka srdca, zvyčajne sa prejavuje ako nepravidelný srdcový rytmus, teda arytmia.

Tento jav sa môže prejaviť u ľudí s chorobami srdca, pri postupnom zlyhávaní srdca, či v stavoch po infarkte či rôznych iných ochoreniach srdcových chlopní a zápale srdcového svalu.

Ako s tým bojovať?

Pokiaľ nejde o závažnejšie ochorenie, príznaky zvyčajne samy odznejú, a nie je potrebná žiadna špeciálna liečba. Postačí vám, ak sa budete vyhýbať faktorom, ktoré tento stav spúšťajú. Pokúste sa teda znížiť stres, vyhýbajte sa niektorým druhom jedál a nápojov (napríklad káve), a obmedzte na nutné minimum lieky, ktoré pôsobia ako stimulanty (rôzne druhy liekov na bolesť).

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápia vás mdloby? V tomto veku je riziko omdletia až dvojnásobné!

Ak však problémy pretrvávajú, vyhľadajte odbornú pomoc. Lekár vám predpíše liečbu takzvanými betablokátormi, ktoré zvyčajne stav vyriešia. Ak to však nestačí, existujú aj invazívne alebo chirurgické zákroky, pri ktorých sa ošetrí miesto vzniku arytmie.

Príčiny vzniku búšenia srdca

  • Zvýšenie telesnej teploty – organizmus naň reaguje zvýšením srdcovej činnosti. Stáva sa to najmä pri horúčke, ktorá je celkovo záťažou pre organizmus.
  • Poruchy funkcie štítnej žľazy – zvýšená produkcia hormónov v nadobličkách je tiež jedným zo spúšťačov tohto stavu.
  • Hyperglykémia – nízka hladina cukru krvi je predpokladom pre výskyt búšenia srdca.
  • Dehydratácia
  • Anémia
  • Nízky krvný tlak

 

Sledujte nás aj na Facebooku

 

 

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame