Trápia vás mdloby? V tomto veku je riziko omdletia až dvojnásobné!

Seniori pády

Seniori môžu cítiť závraty a mdloby z viacerých dôvodov (Zdroj: GettyImages)

Pociťovať mdloby nie je nič príjemné. Zvyčajne sa objaví závrat a hučanie v ušiach, po ktorom môže nasledovať až strata vedomia, ochabnutosť svalov a neschopnosť reagovať. Vo všeobecnosti sa ľudia po niekoľkých minútach dokážu zotaviť sami. U tretiny však pri omdlení dochádza v dôsledku pádu na zem k zraneniu.

Mdloby (alebo odborne synkopa) sa často vyskytujú, keď má náš mozog krátkodobý pokles prietoku krvi. Môžu byť príznakom jedného alebo viacerých zdravotných problémov, pričom niektoré príčiny sú neškodné, iné však môžu spôsobiť smrť. Zaujímavosťou je, že práve mdloby sú zodpovedné za 3 % návštev na pohotovosti a až 6 % hospitalizácií ročne.

Čo ich zapríčiňuje?

U starších ľudí je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že stratia vedomie, ako u mladších. Mdloby sa u dospelých vo veku 70 a viac rokov vyskytujú dvakrát častejšie, u ľudí vo veku okolo 80 rokov dokonca až štyrikrát častejšie. K najčastejším príčinám mdlôb u seniorov patria:

  • Ortostatická hypotenzia: Ide o rýchly pokles krvného tlaku. Pri rýchlom postavení sa z postele či zo stoličky môžu mnohí v dôsledku poklesu krvného tlaku pociťovať závraty. Ortostatickú hypotenziu môžu spôsobiť lieky, používané na vysoký krvný tlak, k poklesu tlaku tiež dochádza bezprostredne po jedle.
  • Reflexná synkopa: Nazýva sa tiež syndróm karotického sínusu. Tento syndróm sa vyskytuje, keď sú hlavné tepny v krku veľmi citlivé na tlak. K zhoršeniu syndrómu môže prísť, ak si oblečieme niečo tesné okolo krku, napríklad tesný golier. Rizikom je tiež príliš rýchle otáčanie hlavy a krku a užitie niektorých liekov.
  • Ochorenie srdca: Mdloby môžu aj vážnu príčinu ako napríklad srdcové problémy. Spôsobené môžu byť napríklad zúžením aortálnej srdcovej chlopne, nepravidelným srdcovým rytmom, neobvykle nízkou srdcovou frekvenciou (bradykardia), zástavou srdca alebo aj infarktom.

Iné príčiny

Aj tu platí, že niektoré dôvody sú ľahko odstrániteľné, iné môžu mať závažný charakter. K tým prvým patrí najmä dehydratáci. Ak človek starne, jeho obličky nefungujú tak dobre ako predtým. Starší ľudia zároveň nepijú dostatok tekutín, pretože nepociťujú smäd. To môže viesť k dehydratácii, ktorej následkom je pokles krvného tlaku. V tomto prípade stačí len dodržiavať pitný režim. K ďalším príčinám synkopy patrí užívanie niektorých liekov, najmä ich kombinácie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Priberáte do brucha, trápi vás únava a podráždenosť? Možno je za tým tento hormón

Ak vás trápia mdloby, lekár by mal skontrolovať, čo všetko užívate, a či medzi liekmi nie sú nežiaduce interakcie. Medzi závažné príčiny závratov a mdlôb patria stavy mozgu alebo nervového systému vrátane mŕtvice alebo zúženia krvných ciev v mozgu, krvné zrazeniny v pľúcach a krvácajúce rany. Pri nich v dôsledku krvných strát takisto dochádza k rýchlemu poklesu krvného tlaku.

Lekár sa bude pýtať

Aby bolo možné určiť príčinu mdlôb, lekára bude zaujímať viacero informácií. Pýtať sa bude na to, čo ste jedli a pili predtým, ako ste pocítili závraty. Zaujímať sa tiež bude na príznaky súvisiace s mdlobami, či ste stratili vedomie, pociťovali dýchavičnosť, bolesť na hrudníku alebo mali iné príznaky. Dôležité je tiež informovať ho o užívaných liekoch a o existujúcich ochoreniach, ako sú srdcovo-cievne choroby, cukrovka či Parkinsonova choroba.

Na diagnostiku bude možno potrebné absolvovať viaceré testy. Zahŕňať môžu najmä opakované meranie krvného tlaku, meranie srdcovej frekvencie a pulzu na krku či laboratórne testy. Niekedy však napriek snahe lekár nedokáže nájsť príčinu. To vo všeobecnosti znamená, že príčina vašich mdlôb nie je život ohrozujúca.

Liečba a prevencia

Liečebný postup závisí od príčin. Ak máte problémy so srdcom, často býva nevyhnutná radikálnejšia lekárska terapia, ako napríklad operácia. Problémy so srdcovým rytmom môžu vyžadovať lieky alebo kardiostimulátor. Pri ortostatickej hypotenzii možno bude nevyhnutné urobiť zmeny v užívaní liekov. Sami však k takémuto kroku nepristupujte, rozhodnutie o tom, aké medikamenty budete užívať, je výlučne v kompetencii lekára.

Ten vám môže navrhnúť aj zmeny v životnom štýle, ktoré vám pomôžu zvládnuť riziko mdlôb. Vhodné je okrem iného nosenie kompresných pančúch, cvičenie alebo pohyb nôh a chodidiel predtým, ako vstanete z ľahu a oddych a ležanie po jedle. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem soli a vyhýbať sa alkoholu a ťažkým jedlám, ktoré sú nabité sacharidmi.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
HOROSKOP na máj by ste si mali prečítať: Budete vyvedení z rovnováhy!

Taktiež je potrebné eliminovať všetky faktory, ktoré vám spôsobujú závraty a mdloby, ako sú určité pachy, tesné goliere alebo rýchle pohyby krku. Keďže mdloby môžu viesť k pádu, vyhýbajte sa lezeniu po rebríkoch a iným nebezpečným činnostiam, ktoré by vás v prípade synkopy mohli ohroziť na zdraví a živote.

Mávate mdloby?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame